Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Mapy obejmujące tę lokację

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren Podhala od Rysów na południu do Turbacza na północy i od Zakopanego na zachodzie do Pienin na wschodzie. Zawiera dużą część Tatr, polskiej Orawy i Spiszu.

Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren od Babiej Góry na północnym zachodzie do Zakopanego na wschodzie oraz do granicy polsko-słowackiej na południu. Zawiera aktualne znakowane szlaki turystyczne.

Okładka mapy

Tatry polskie i słowackie – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar od Zakopanego na północnym wschodzie do Popradu i Kieżmarku na południowym zachodzie. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Okładka

Tatry polskie i słowackie – część zachodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar Tatr Zachodnich, Orawy, zachodniego Podhala i Kotliny Liptowskiej. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Strony

Najnowsze artykuły z tej lokacji

​​​​​​​Nagła zmiana pogody i brak właściwego sprzętu w połączeniu z nadmierną wiarą we własne możliwości mogą prowadzić do tragedii w górach. Skoncentrowaliśmy się na kilku takich wydarzeniach, które miały miejsce na przełomie ostatnich lat na terenie polskich Tatr.

Początek maja to świetny moment na wycieczkę w góry. Dlaczego? Powodem jest nie tylko coraz lepsza pogoda, a wraz z nią korzystniejsze warunki w na dużych wysokościach. Nie zapominaj o tym, że weekend majowy to doskonała szansa na złapanie kilku dni wolnego. Jak może je wykorzystać miłośnik gór? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Tysiące turystów, tłumy w Zakopanem, kolejki na szlakach – wydawałoby się, że Tatry nie mają już przed nami tajemnic. Chciałbym jednak udowodnić Wam, że wiele historii czeka tam na swoje odkrycie. Oto 10 ciekawostek historycznych, które z pewnością przypadną do gustu tatrzańskim maniakom :-).

Poznaj historie najważniejszych z pierwszych zimowych wejść północną ścianą MSW

Mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów to prawdziwy biegun zimna Polski. Mamy szansę na oficjalne badania naukowe i odnotowanie nowego rekordu zimna.

Subiektywna relacja z przejścia Orlej Perci oraz górskie przemyślenia - w jeden dzień od Zawratu do Przełęczy Krzyżne.

W krzywym zwierciadle - relacja z niezapomnianego noclegu w Schronisku W Dolinie Pięciu Stawów.

Skąd w sieci tak wiele negatywnych opinii na temat wycieczek na Podhale? Opanujmy skrajne emocje. Bądźmy życzliwi dla innych internautów i turystów.

Orla Baszta to efektowny szczyt w pobliżu Orlej Perci. Zapraszam na dawkę ekspozycji.

Strony

Książki o tym miejscu

Okładka

Trylogia tatrzańska

Zebrane w jednym tomie klasyczne już opowiadania wybitnego taternika przed- i powojennego, Wawrzyńca Żuławskiego. Trylogia zawiera "Sygnały ze skalnych ścian", "Tragedie tatrzańskie" oraz "Skalne lato".

Wołanie w górach

Wielokrotnie wznawiany bestseller. Opowieść o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach, kronika najciekawszych oraz najtrudniejszych akcji ratunkowych przeprowadzanych począwszy od powstania TOPR w 1909 r.
Okładka

Komin pokutników

Książka najwybitniejszego polskiego taternika lat 50. i 60., przez blisko pół wieku uchodząca za kultową. Jan Długosz, ginąc w 33. roku życia na grani Zadniego Kościelca, pozostawił po sobie legendę oraz trzynaście opowiadań, których akcja rozrzucona jest pomiędzy Tatrami, Alpami i Kaukazem.

Strony

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Tatry. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...