Kliknij tutaj, aby zobaczyć inne poradniki.

Poszukiwanie noclegu w Internecie kosztuje nieraz wiele nerwów i czasu. W niniejszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje, które być może pomogą Ci szybciej uporać się z planowaniem podróży.

Z racji, że obiekty noclegowe w górach i na nizinach funkcjonują z grubsza tak samo – nie chcieliśmy tworzyć poradnika stricte górskiego. Potraktowaliśmy sprawę bardziej ogólnie.

Aktualizacja: kwiecień 2017

Spis treści

  1. Zanim zaczniesz czytać...
  2. Porównywarki ofert noclegów
  3. Serwisy rezerwacyjne
  4. Groupony
  5. Hostele
  6. Mieszkania do wynajęcia
  7. Couchsurfing
  8. Noclegi w Polsce
  9. Artykuły na temat noclegów
  10. Porady

Zanim zaczniesz czytać...

Jeśli nie masz czasu na zapoznanie się z całą, długą treścią poradnika – istnieje droga na skróty. Po prostu spróbuj wyszukać noclegu w serwisie Booking.com. W 70% przypadków znajdziesz coś dla siebie. Dla pewności sprawdź otrzymaną ofertę w porównywarkach cen – TripAdvisor, HotelsCombined i Trivago.

Porównywarki ofert noclegów

Liczba serwisów rezerwacji noclegów w Internecie potrafi przyprawić o ból głowy. Przeszukiwanie każdego z osobna zajęłoby z tydzień. Dlatego warto rozpocząć planowanie podróży od porównywarek cen, które pokazują najtańsze oferty, a następnie przekierowują nas na stronę pośrednika, u którego możemy dokonać rezerwacji na najkorzystniejszych warunkach.

Zdziwisz się, jak różne mogą być ceny w zależności od portalu. Nawet w obrębie tego samego pokoju w hotelu oferty miewają niezwykły rozrzut. Korzystając umiejętnie z porównywarki zaoszczędzisz nawet do kilkuset złotych.

  • Tripadvisor.com (link) – serwis ciekawy nie tyle z uwagi na porównywarkę, co na recenzje noclegów. Społeczność zbudowała tu naprawdę ogromną bazę opinii.
  • Trivago.pl (link) – bardzo przyjemny i lubiany (i mocno reklamowany w sieci) serwis agregujący ceny hoteli z ponad 250 stron rezerwacyjnych. Zawiera mnóstwo opinii i informacji, definitywnie warto tu zajrzeć.
  • Hotelscombined.com (link) – ścisła czołówka porównywarek. Przejrzysty serwis z ogromną bazą. Jego eksplorację warto rozpocząć od Gorących Ofert. Z Hotelscombined.com wiąże się pewna ciekawostka – serwis ten udostępnia swój silnik innym stronom. Poszukując porównywarek w Google zwróć uwagę na to, czy nie widzisz ciągle tych samych ofert :-).
  • Kayak.com (link) – w kwestii noclegów przeciętniak, pozwala jednak (podobnie, jak Expedia) na jednoczesną rezerwację lotów i samochodów.

Serwisy rezerwacyjne

Nie każdy chce i lubi korzystać z porównywarek. Z racji, że potrzebują one czasu na zebranie informacji od partnerów – mogą zawierać lekko nieaktualne dane odnośnie cen i dostępności noclegów (choć to w naszej opinii przypadki ekstremalne). W takim przypadku warto zajrzeć do samego źródła, czyli do serwisów pośredniczących w rezerwacji.

Jak działają pośrednicy? Ano gdy już odnajdziemy w wyszukiwarce nasz wymarzony nocleg, możemy go zarezerwować bez konieczności kontaktu z samym hotelem. Po prostu wpisujemy swoje dane, numer karty płatniczej i... gotowe. Na miejscu pokazujemy kwitek z rezerwacją i nie musimy przejmować się formalnościami i barierą językową. Niektórzy pośrednicy pobierają od razu pełną opłatę za pobyt. Jest to bardzo wygodne, przekonasz się sam, gdy tylko spróbujesz.

Z uwagi na mnogość portali rezerwacyjnych – wspomnimy tylko o kilku najważniejszych. Sortujemy je według miejsca w rankingu ALEXA – abyś nie posądził nas o stronniczość.

  • Booking.com (link) – najpopularniejszy serwis rezerwacyjny, z którym sami mamy mnóstwo dobrych doświadczeń. Jak dotąd jeszcze nas nie zawiódł. Jego wadą jest nie do końca jasny sposób wykorzystywania danych o kartach płatniczych (chodzą słuchy, że Booking przekazuje te dane hotelom), problem ten można ominąć przy użyciu karty prepaid (o tym dalej).
  • Expedia.com (link, promocje) – serwis, który pozwala zaplanować nocleg wraz z przejazdem. Miewa wyjątkowo tanie oferty. Bardzo popularny, ale mający w ostatnim czasie złą prasę w Internecie.
  • Agoda.com (link) – globalny serwis szczególnie dobrze radzący sobie z ofertami na terenie Azji (uchodzi tam za najlepszy). W Europie i w Polsce też działa nie najgorzej. Należy do tego samego właściciela, co Booking.com.
  • Hotels.com (link, last minute, oferta dnia) – serwis polecany przez Internautów z uwagi na niezawodność, niskie ceny i bogatą bazę egzotycznych miejsc. Rezerwacja wymaga pełnego obciążenia karty płatniczej – ma to swoje zalety, gdyż na miejscu w hotelu obsługa nie zaskoczy nas ceną wyższą, niż na rezerwacji.
  • HRS.com (link, promocje) – serwis rezerwacji hoteli nie zawsze wchodzący w skład porównywarek, za to chlubiący się najniższymi cenami. Nieco na wyrost. Na temat HRS krąży sporo niepochlebnych opinii, jednak póki co nie mieliśmy z tym portalem złych doświadczeń.

Groupony

Jeśli nie korzystałeś nigdy z magii zakupów grupowych – zainteresuj się nimi w kontekście ciekawych noclegów! Groupon to inaczej kupon zniżkowy na usługę lub produkt. Właściciele hoteli i innych obiektów umożliwiają skorzystanie ze swojej oferty w mocno promocyjnej cenie – najczęściej gdy zaczynają działalność lub chcą się mocno rozpromować. Ty otrzymujesz nocleg za grosze, oni zaś – wiernego klienta.

W Polsce działa kilka serwisów grouponowych, oto największe z nich:

Hostele

Jeszcze kilka lat temu używanie wyszukiwarek hosteli było bardzo popularnym sposobem na tanie podróżowanie. Czasy jednak szybko się zmieniają. Teraz już niemal każdy serwis rezerwacyjny ma takie oferty w standardzie, znajdziesz je też w porównywarkach cen (na 100% będą w TripAdvisor). Na wszelki wypadek zamieścimy linki do trzech najważniejszych portali z ekonomicznym nocowaniem:

  • HostelBookers.com (link)
  • HostelWorld.com (link)
  • Hostels.com (link)

Mieszkania do wynajęcia

Czy marzyłeś kiedyś, aby na chwilę zostać mieszkańcem górskiej wioski, albo wielkiego miasta? Okazuje się, że Internet jest pełen ludzi, którzy chętnie wynajmą na chwilę swoje mieszkanie. W dosłownie każdy miejscu na świecie. Sam też możesz stać się wynajmującym, pośrednik ubezpieczy Twoje mieszkanie i zapewni maksimum bezpieczeństwa transakcji.

Oferty tego typu znajdziesz na stronach:

Couchsurfing

A może masz ochotę na noclegowy "autostop"? :-) . Couchsurfing to inaczej spanie za darmo u kogoś, kto udostępnia miejsce w swoim domu. To doskonały sposób na poznawanie innych kultur i na zawarcie przyjaźni w nowych miejscach. Jeśli chcesz zasmakować takiego stylu życia, zainteresuj się portalem Couchsurfing.com (link)

Noclegi w Polsce

Jeśli szukasz noclegu w Polsce – miej na uwadze fakt, że jesteśmy w temacie internetowych rezerwacji nieco zacofani. Nie każda agroturystyka będzie dostępna w serwisach typu Booking, to samo tyczy się górskich schronisk, PTSMów i pokoi do wynajęcia w zapomnianych wioskach. Warto dodatkowo zajrzeć na te kilka portali:

  • Nocowanie.pl (link)
  • eHoliday.pl (link)
  • Noclegowo.pl (link)
  • Nocleg.pl (link)
  • Meteor-turystyka.pl (link)

W większości są to po prostu wizytówki obiektów, w których nie zarezerwujecie noclegów od ręki i nie otrzymacie informacji online o dostępności pokoi.

Artykuły na temat noclegów

Porady

Jak chronić dane swojej karty płatniczej?

Większość portali rezerwacyjnych wymaga podania numeru karty płatniczej. Rodzi to szereg wątpliwości. Po pierwsze – zawsze istnieje ryzyko, że nasze dane trafią w niepowołane ręce. Zwłaszcza, że jak napisaliśmy wyżej – niektóre serwisy prawdopodobnie dzielą się numerami kart z hotelami. Po drugie – nie mamy pewności, czy z naszego konta nie zostaną pobrane dodatkowe opłaty.

Problemy te rozwiązuje użycie karty pre-paid (przedpłaconej). Doładowujemy ją poprzez przelew odliczoną na nocleg kwotą, a następnie podajemy numer karty pre-paid u pośrednika rezerwacji. Nawet w wypadku wycieku danych, w niepowołane ręce trafia nasza karta pre-paid z pustym kontem.

Porównanie dostępnych na rynku kart znajdziesz na tej stronie.

Jak upewnić się, że nocleg jest porządny?

Po prostu dokładnie przeczytaj negatywne komentarze na jego temat, najlepiej w kilku źródłach (TripAdvisor, Google, Facebook). Nie sugeruj się szczególnie oceną obiektu, bo jej istotnym składnikiem obok jakości może być np. odległość od centrum.

Czy można anulować rezerwację u pośrednika?

Tak, aczkolwiek każdy portal ma tu własne zasady. Istnieje niepisana zasada, że im większa promocja – tym bardziej zawiła droga rezygnacji.