Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, czasem również Těšínské Beskydy) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Beskidy
Szczyty:
Ochodzita (894 m n.p.m.)
Miejscowości:
Inne lokacje podrzędne:

Mapy obejmujące tę lokację

Karpaty
Okładka Opis

Beskid Śląski

1:25000, Galileos, 2016

Mapa obejmująca m.in. Jablunkov, Wisłę, Skoczów, Bielsko-Białą oraz Milówkę – z uwzględnieniem nazw głównych ulic. Zaznaczono na niej zabytki, noclegi, bazę gastronomiczną, baseny i wyciągi narciarskie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Okładka

Beskid Śląski

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar rozciągnięty pomiędzy Ustroniem na zachodzie i Żywcem na wschodzie oraz między Bielskiem-Białą na północy i polsko-słowacką granicą na południu. Zawiera dużą część słowackich gór oraz aktualny przebieg i czas przejścia znakowanych szlaków turystycznych.

Okładka mapy

Beskidy: mapa atrakcji

1:90000, Plan, 2017

Obejmuje Beskid Śląski, Mały, Żywiecki, część Beskidu Makowskiego i Beskidów Czeskich i Słowackich. Zaznaczono na niej 297 atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić.

Cieszyn i okolice

1:25000, Galileos, 2015

Obejmuje obszar: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Uwzględniono numery posesji, układ komunikacji miejskiej i inne potrzebne informacje. Mapa jest zaktualizowana w terenie, a zredagowana przez Grzegorza Zwolińskiego

Okładka mapy

Istebna, Milówka – Rajcza, Węgierska Górka

1:25000, Galileos, 2016

Mapa obejmuje teren Wisły na północy aż do Zwardonia na południu oraz od słowackiego Bukowca na zachodzie do Żabnicy na wschodzie. Jest to najdalej wysunięta grupa górska Beskidów Zachodnich.

Okładka mapy

Okolice Bielska-Białej dla aktywnych

1:50000, Galileos, 2013

Opracowanie kartograficzne obejmuje powiat bielski i okolice. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic wylotowych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Okładka mapy

Szczyrk, Żywiec i okolice

1:25000, Galileos, 2017

Obejmuje obszar od Żywca na wschodzie i południu do Szczyrku na zachodzie, po południowe krańce Bielska-Białej na północy. Na mapie naniesiono informacje przydatne turyście, jak granice obszarów chronionych, zabytki, noclegi, restauracje, kościoły, pałace i inne - szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Okładka mapy

Trójstyk

1:25000, Galileos, 2017

Obejmuje obszar Czech, Słowacji i Polski wokół Trójstyku granic o promieniu ok. 30 km.  Jest na niej Jablunkov, Cadca, Istebna, Koniaków, Zwardoń oraz szczyt górski Wielka Racza.

Wisła, Brenna i okolice

1:25000, Galileos, 2015

Obejmuje gminę Brenna i gminę Wisła, oraz część Bielska Białej i Szczyrku. Są tu aktualne przebiegi wszystkich rodzajów szlaków z ich długościami i czasami przejścia. Kolorem żółtym pokazano ciekawe miejsca. Pokazano nazwy ulic i osiedla oraz bazę żywieniową i noclegową.

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

1:25000, Galileos, 2017

Obejmuje obszar rozciągnięty między miejscowościami Brenna, Czernichów, Wieprz i Wisła. Na mapie zaznaczono m.in. zabytki, noclegi, bazę gastronomiczną, baseny, wyciągi narciarskie.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Strony

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Beskid Śląski to malowniczy region południowej Polski, który zachwyca swoją przyrodą i możliwościami turystycznymi. Jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Beskidach Śląskich jest szczyt Skrzyczne. Przyciąga on zarówno turystów pieszych, jak i narciarzy. Jednak przed podjęciem wyprawy na ten majestatyczny szczyt, warto dowiedzieć się, który z licznych szlaków wybrać, aby nie rozczarować się wędrówką.

Beskid Śląski zachwycił mnie nie tylko ze względu na widoki - te kolory, bezludne szlaki i drewniane chaty... Jeśli zieleń, to tylko ta majowa. Powoli dojrzewają borówki i kończy się ten krótki, ale intensywny wiosenny czas...

Razem z kolegami zdecydowaliśmy o tym, aby wyjechać na dalszy etap naszych zmagań z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Był to ostatni odcinek Beskidu Śląskiego. Zapraszam do relacji.

Relacja z drugiego etapu Głównego Szlaku Beskidzkiego: Ustroń Polana- Przełęcz Kubalonka. Kontynuacja tegorocznych wędrówek górskich i realizacji pasji życiowej.

Pod koniec zeszłego roku w mojej głowie zrodziła się myśl, aby przejść Główny Szlak Beskidzki. Jednak pomysł to jedno, realizacja to drugie. W końcu udało mi się spotkać z kumplami ustalić wstępne plany wypadów. Zdecydowaliśmy, aby ten blisko 500 kilometrowy dystans podzielić na odcinki i w różnych terminach jeździć i zdobywać kolejne szczyty. Pierwszy wypad ustaliliśmy na początek lutego.

Dowiedz się, jak zaplanować wycieczkę w polskie góry zimą. Jak się ubrać, co spakować i które szlaki wybrać.

Jak dobrze rozpocząć Nowy Rok? Oczywiście, że w górach! :) Szczególnie gdy niziny spowite są gęstymi mgłami, a powyżej dzieją się takie cuda!

Morze chmur, beskidzkie wyspy, zachód słońca... To była piękna inwersja w Beskidzie Śląskim!

Stary Groń - szczyt znajdujący się na grzbiecie pomiędzy Brenną Leśnicą, a Brenną Hołcyną. Świetne miejsce widokowe na zachód słońca :)

Strony

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Beskid Śląski. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...