Wskazówki gdzie można wybrać się z kilkulatkiem, który wyrósł z nosidełka.

Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby i inaczej będzie reagować na dłuższą wędrówkę, poniżej zamieszczamy naszą subiektywną opinię, proszę się jednak sugerować przede wszystkim możliwościami własnego dziecka. Maluch, który na długie wycieczki zabierany był od dawna i taki, dla którego to będzie jedna z pierwszych, górskich tras inaczej sobie będą radzić.

Podajemy zaledwie garstkę naszych pomysłów, wszak gór i tras u nas dostatek i nie sposób znać wszystkie.

Tatry

O propozycjach tras w TATRACH już było - ale przypomnimy:

Polecamy wszystkie Doliny: Chochołowską, Kościeliską, Białego, Strążyską, Lejową, ku Dziurze, za Bramką, a nade wszystko Dolinę Małej Łąki. Doliny można z dużą dowolnością łączyć Ścieżką nad Reglami. Można też wybrać się na Sarnią Skałę, Nosal, Wielki Kopieniec, Kalatówki czy na Halę Kondratową. Proponujemy również wjazd kolejką na Kasprowy Wierch (sama jazda będzie dla dziecka frajdą) i spacer w kierunku Przełęczy Liliowe lub w drugą stronę ku Kopie Kondrackiej. Bardziej zaprawione w bojach kilulatki dojdą na Rusinową Polanę czy czarnym szlakiem do Murowańca, trasy przez Boczań czy Dolinę Jaworzynki mogą być dla małych nóżek zbyt wymagające, wszak nie wystarczy się wdrapać do schroniska, trzeba jeszcze zejść…

Bieszczady

Większość bieszczadzkich tras jest dla dzieciaków idących na własnych nogach za długa. Dzielne zuchy podejdą do Chatki Puchatka, czy na Rawki. Polecamy też trasę Nasiczne - Przysłup Caryński (Schronisko Koliba). Ponadto przed miejscowością Muczne znajduje się pokazowa zagroda żubrów - też można się wybrać z dzieckiem.

Karkonosze

Na kilkuletnich nóżkach spokojnie osiągalne są Wodospady Szklarki, Kamieńczyka, Jodłówki i Podgórnej, zamek Chojnik, formacje skalne Pielgrzymy, wjazd kolejką na Kopę i wejście na Śnieżkę. Przy okazji pobytu w tych okolicach można też wybrać się do Parku Miniatur w Kowarach i Parku Dinozaurów w Szklarskiej Porębie.

Góry Stołowe

Pasmo, które bardzo polecamy na wędrówkę z dzieckiem. Maluchy dadzą radę samodzielnie wejść na Szczeliniec, pochodzą po Błędnych Skałach, Skalnych Grzybach i Radkowskich Skałach.

Masyw Śnieżnika

Sam Śnieżnik dla malucha jest raczej nieosiągalny, ale w okolicy można wdrapać się na Czarną Górę i obejrzeć Wodospad Wilczki.

W rejonie Stronia Śląskiego możecie też z dzieckiem wejść na Kowadło – najwyższy szczyt Gór Złotych.

Sudety Środkowe

Polecamy wycieczkę na Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich - gdzie atrakcją będzie kamienna wieża widokowa oraz Pasmo Gór Suchych i wejście na Waligórę ze schroniska Andrzejówka oraz podejście do ruin zamku Radosno.

Pieniny

Atrakcyjne pasmo pod kątem wycieczek z dziećmi. Malowniczy Wąwóz Homole i Rezerwat Białej Wody. Można wzdłuż Dunajca wybrać się do Czerwonego Klasztoru lub pojechać tam rowerami. Do zdobycia Sokolica, Palenica i Szafranówka, twardziele przy pomocnej dłoni rodziców może nawet wdrapią się na Wysoką. Warto też zabrać dziecko do Zamku Niedzica i Czorsztyn nad Jeziorem Czorsztyńskim. 

Beskidy

Tu wiele, wiele możliwości…

  • Beskid Niski – kaplica na Górze Jawor i szlak na Przełęcz Cigelka od Wysowej-Zdrój, trasa Olchowiec-Smereczne, Diabli Kamień i Wodospad Magurski, Schronisko Magura Małostowska z Przełęczy Małostowskiej, spacer z Regietowa do Regietowa Wyżniego, szlak z Wołowca do Nieznajowej i dalej do Radocyny, Łemkowska wieś Bartne ze spacerem do bacówki, Czeremcha, Jasiel. 
  • Beskid Mały – Potrójna, Leskowiec, Gibasów Wierch, Trzonka, Hrobacza Łąka, zaprawione zuchy zdobędą Czupel – najwyższy szczyt pasma.
  • Beskid Sądecki – Bacówka pod Wierchomlą, Kordowiec, wjazd na Jaworzynę Krynicką.
  • Beskid Śląski – wjazd kolejką na Skrzyczne, Czantorię i Szyndzielnię, wejście na Klimczok, Błatnię, Równicę, Koziniec.
  • Beskid Żywiecki – Hala Boracza i ewentualnie dalej Redykalna, Hala Rycerzowa, Przegibek, Kubiesówka.

Czekamy na Wasze propozycje – może wspólnie uda się rozszerzyć listę

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...