Często pytacie nas dokąd wybrać się z dzieckiem w Tatry, zamieszczamy więc nasze propozycje. Lista zupełnie subiektywna, w zależności od dnia, pogody, formy, humoru odbiór trasy dla każdego przecież może być inny.

Trudno nam się wypowiedzieć na nierzadko poruszany temat wyprawy z wózkiem, bo my wózka w góry nie zabieraliśmy. Oczywiście bez problemu wjedziecie asfaltem do Morskiego Oka, bez większych kłopotów przejedziecie też Dolinę Chochołowską, pod warunkiem, że wózek będzie miał konkretne koła. Przy nieco większym wysiłku zwiedzicie również Dolinę Kościeliską, chociaż od Pisanej Polany będzie to już trudniejsze.

Dużo większe możliwości daje wędrówka z nosidełkiem. Wymienione niżej trasy starsze, dzielne zuchy pokonają też na własnych nogach – ale tu proszę indywidualnie oceniać możliwości i wytrzymałość dziecka. Przy wędrówce na małych nóżkach czasy przejść z mapy, można liczyć prawie podwójnie. I koniecznie pamiętajcie o właściwym przygotowaniu, zabraniu wystarczającej ilości wody, jedzenia, ubrań, apteczki i czołówek.

Polecamy wszystkie Doliny: Chochołowską, Kościeliską, Białego, Strążyską, Lejową, ku Dziurze, za Bramką a nade wszystko Dolinę Małej Łąki (według nas najpiękniejsza). Doliny można z dużą dowolnością łączyć Ścieżką nad Reglami.

W przypadku dotarcia do schroniska na Polanie Chochołowskiej wcześnie, np. korzystając z podwózki na Polanę Huciska kolejką, można wejść na Grzesia. Z Kościeliskiej warto wybrać się na Stoły niebieskim szlakiem, szlak ślepy, przez co chyba turystów zdecydowanie mniej, nawet w szczycie sezonu, a miejsce piękne z cudownym widokiem na Czerwone Wierchy. Po dotarciu do Schroniska Ornak można też pójść czarnym szlakiem nad Smreczyński Staw. Nieco większe dzieciaki na pewno zainteresuje zwiedzanie Jaskini Mroźnej.

Szerzej o tatrzańskich jaskiniach piszemy tutaj:

http://goryiludzie.pl/2017/04/tatrzanskie-jaskinie-z-dzieckiem.html

Zdecydowanie polecamy wyprawę na Rusinową Polanę i ewentualnie Gęsią Szyję, stąd roztaczają się przepiękne widoki na Tatry Bielskie. Można też wybrać się na Sarnią Skałę, Nosal i na Wielki Kopieniec.

Jeśli jesteście nad Morskim Okiem proponujemy też dojście do Czarnego Stawu Pod Rysami i ewentualnie wyżej na kamień króla lwa (ten ze zdjęcia), ale tu już podłoże dość luźne, więc szczególnie ostrożnie.

Dobrą opcją na wycieczkę z maluchem jest też wjazd kolejką na Kasprowy, a stąd kilka możliwości: albo zejście do Kuźnic zielonym szlakiem pod kolejką, albo żółtym do Gąsienicowej, lub spacer na Liliowe i stąd zejście zielonym szlakiem do Murowańca. Można też pójść w kierunku Czerwonych Wierchów, do Kopy Kondrackiej i stąd Kondratową w dół.

Inną propozycją jest wycieczka z Kuźnic na Halę Gąsienicową – z różną trasą wejścia i zejścia: do wyboru mamy żółty szlak przez Jaworzynkę (najbardziej wymagający), niebieski przez Boczań i czarny drogą transportową do schroniska. Z Murowańca warto jeszcze powędrować nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Kolejna polecana trasa to Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polski i najkrótsze zejście tą samą trasą, lub - przy większej wytrzymałości dzieciaka - powrót przez Świstówkę.

Oczywiście dużo większe możliwości daje nocowanie w schroniskach, ale to już osobna opowieść…
Kto ma ochotę podzielić się w tym miejscu swoimi radami i doświadczeniem, zachęcamy!

Zobacz też: Dokąd wybrać się z dzieckiem w Tatry Słowackie.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...