Granaty (słow. Granáty, niem. Granatenspitze, węg. Gránát-csúcsok) – trzywierzchołkowy masyw górski w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich.

Do Granatów należą szczyty:

  • Zadni Granat (2240 m),
  • Pośredni Granat (2234 m),
  • Skrajny Granat (2225 m)

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Tatry Wysokie

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Podhale – Tatry, Orawa, Spisz – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje teren Podhala od Rysów na południu do Turbacza na północy i od Zakopanego na zachodzie do Pienin na wschodzie. Zawiera dużą część Tatr, polskiej Orawy i Spiszu.

Okładka mapy

Tatry polskie i słowackie – część wschodnia

1:50000, Compass, 2015

Obejmuje obszar od Zakopanego na północnym wschodzie do Popradu i Kieżmarku na południowym zachodzie. Na mapie zaznaczono: atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne z czasami przejść oraz wyciągi narciarskie.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Subiektywna relacja z przejścia Orlej Perci oraz górskie przemyślenia - w jeden dzień od Zawratu do Przełęczy Krzyżne.

Filmik prezentujący przejście przez Granaty (Zadni, Pośredni i Skrajny). Jest to popularny fragment Orlej Perci.

Wyprawa na Granaty z dziećmi w wieku 8 i 11 lat... nieodpowiedzialność? Dużo się teraz mówi o nieodpowiedzialnych rodzicach, którzy zabierają dzieci w góry... że bezmyślni, pewnie nie wystarczająco dużo wiedzą o miejscach gdzie na oślep pchają swoje pociechy itd.

Granaty miały być kolejną okazją do zapoznania się z Orlą Percią, chociaż plany były początkowo inne.

Na horyzoncie, daleko przed nami, niebo płonie jeszcze czerwienią ostatnich promieni słońca. Zbocza gór z wyraźnym zarysem Giewontu okryła już czerń nocy. Kończący się tak wspaniałymi, pełnymi spokoju obrazami dzień w Tatrach, do spokojnych wcale nie należał. Wręcz przeciwnie – obfitował w wyzwania i emocje jak mało który. Nie ma się czemu dziwić – w końcu za cel naszej wędrówki obraliśmy jeden z odcinków Orlej Perci, a dokładnie przejście Granatów.

Orla Perć to najtrudniejszy szlak turystyczny w polskich Tatrach. Została wytyczona w latach 1903-06 głównie zabiegami Franciszka Henryka Nowickiego oraz księdza Walentego Gadowskiego. Początkowo szlakiem można było dojść przez grań Wołoszyna aż na Polanę pod Wołoszynem, ale już w 1932 roku zamknięto odcinek od przełęczy Krzyżne.

O Żlebie Drège'a na pewno każdy słyszał. Szeroki i łagodny zaprasza turystów do zejścia z Granatów swoim trawiastym zboczem w dół, do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Niżej jednak czai się śmiertelna pułapka, w którą „wpadł” już niejeden turysta. Żleb ten „widział” już kilka dramatów tatrzańskich.

Mają Tatry w sobie coś wyjątkowego, co jest nieuchwytne i nieopisywalne w słowach. Jakiś dziwny rodzaj magii, której próżno szukać w innych górach. I nie wynika to z faktu, że to są nasze Tatry, nasze polskie góry, najwyższe, najlepsze, najpiękniejsze. Tatry to wyjątkowa wyspa górska w skali Europy.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Granaty. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

20° 1' 59" E
49° 13' 28" N
Wczytuję...