Okładka

GOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidzie Żywieckim oraz Karkonoszach oraz drugi stopień w Bieszczadach. TOPR również raportuje lawinową "trójkę" i siarczysty mróz. A będzie jeszcze zimniej...

Pomimo, że warunki narciarskie w polskich górach (a zwłaszcza w Sudetach) robią się coraz bardziej korzystne – nie zapominajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zarówno narciarzom, jak i turystom zalecamy przeczytanie poradnika lawinowego oraz zasad wzywania pomocy.

W Tatrach – jak na wysokie góry przystało – warunki są prawdziwie ekstremalne. Na Kasprowym Wierchu słupek rtęci zjechał dziś do -26°C. TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z zaznaczeniem, że stopień widoczności jest na tyle niski, że utrudnia ocenę stabilności pokrywy śnieżnej. Słowacka HZS podaje podaje podobne informacje (z wyjątkiem lawinowej "dwójki" dla Tatr Niżnych).

W Karkonoszach temperatura sięgnie -17°C, wiatr nie będzie zbyt silny. Należy zachować szczególną ostrożność powyżej górnej granicy lasu i w okolicach kotłów polodowcowych.

W Masywie Śnieżnika zagrożenie występuje zwłaszcza po stronie czeskiej. GOPR zaleca ostrożność przy pokonywaniu stoków o nachyleniu powyżej 30 stopni.

W Beskidzie Żywieckim, przy schronisku Markowe Szczawiny temperatura sięga obecnie -20°C. Wiatr jest słaby, ale w ciągu ostatniej doby przybyło 20cm luźnego śniegu. W związku z tym uważajcie przede wszystkim w wyższych partiach Babiej Góry oraz Pilska.

W Bieszczadach również nie jest zbyt ciepło, na Przysłupie Caryńskim termometr pokazuje -19°C. Pogoda w ostatnich dniach była tu wyjątkowo kapryśna i na stromych stokach pokrywa śnieżna może sięgać momentami 200cm. Zagrożenie lawinowe jest nieco mniejsze, aczkolwiek należy pamiętać o zawianych i nieprzetartych szlakach!

W Pieninach większość szlaków jest poprowadzona obszarami wolnymi od zagrożeń. Uwagę należy zwrócić w wąwozie Homole, a także u wylotu wąwozu Szopczańskiego.

Życzymy udanego i bezpiecznego weekendu!

Źródło: 
TOPR, GOPR, HZS, HS

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...