Okładka

Ostatnie obfite opady śniegu spowodowały problemy nie tylko w Tatrach. GOPR wraz z Parkami Narodowymi przestrzega przed lawinami i oblodzonymi gałęziami drzew, zalecając przy tym rezygnację z górskich aktywności. Specjalnie dla Was zgromadziliśmy wszystkie komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji na szlakach.

Karpaty

⚠️ Bieszczadzki Park Narodowy (3.02)

Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Część odcinków jest jedynie częściowo drożna, widoczność na ok. 20 metrów. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 40-120 cm. Na drzewach występuje okiść grożąca obłamaniem gałęzi.

https://www.bdpn.pl/index.php

⚠️Magurski Park Narodowy (24.01)

Z dniem 24 stycznia 2023 r. decyzją Dyrektora MPN w związku z trudnymi warunkami do uprawiania turystyki, połamanymi drzewami i wiszącymi konarami, zamykamy wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze do odwołania.

http://www.magurskipn.pl/index.php?d=aktualnosci&art=1630

⚠️Pieniński Park Narodowy (4.02)

Warunki do uprawiania turystyki bardzo trudne, szlaki miejscami oblodzone, śliskie. Widoczność ograniczona opadami śniegu. Pokrywa śnieżna miejscami wynosi ok. 100 cm. Zaleca się używanie przyrządów asekuracyjnych np. kijków trekkingowych, raczków. Uwaga na okiść oraz łamiące się gałęzie i konary, jak również na możliwe zagrożenie lawinowe.

https://www.pieninypn.pl/

⚠️Tatrzański Park Narodowy (4.02)

Na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień!), CAŁY OBSZAR TATR POLSKICH ZOSTAJE ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA.

https://tpn.pl/nowosci/cay-obszar-tatr-polskich-zamkniety

⚠️Babiogórski Park Narodowy (3.02)

Informujemy, że na Babiej Górze panują bardzo trudne warunki turystyczne. OBOWIĄZUJE TRZECI STOPIEŃ ZAGROŻENIA LAWINOWEGO. Apelujemy o rozsądny wybór aktywności górskiej z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Koniecznie zapoznaj się z aktualnym komunikatem GOPR na https://www.gopr.pl/lawiny/babia-gora

https://www.facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy

⚠️Gorczański Park Narodowy (3.02)

Śnieg jest mokry, znacznie utrudniający poruszanie się. Szlaki w większości są nieprzetarte, czas przejścia wydłuża się co najmniej dwukrotnie. Trwające opady śniegu i zachmurzenie znacznie utrudniają orientację w terenie. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa. Wędrówka w tak trudnych warunkach zimowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia, stąd też odradzamy piesze wycieczki w wyższe partie Gorców do czasu ustabilizowania się pogody.

https://www.gorczanskipark.pl/page,news,news,773.html

⚠️Beskid Sądecki (3.02)

Po intensywnych opadach śniegu połączonych z silnym wiatrem w paśmie Jaworzyny i Radziejowej panują trudne warunki. Na całym odcinku Głównego Szlaku Beskidzkiego (kol. czerwony) oraz na szlakach dojściowych z "dolin" tworzą się zaspy śnieżne, szlaki są w większości nie przetarte oraz występują liczne powalone drzewa, utrudniające poruszanie się. Nadłamane drzewa stanowią realne zagrożenie dla turystów.

https://www.facebook.com/krynicagopr

Sudety

⚠️Karkonoski Park Narodowy (3.02)

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W partiach szczytowych Karkonoszy nadal mocno wieje, podmuchy wiatru przekraczają 120 km/h, na Śnieżce ok. 180 km/h, występują zawieje i zamiecie śnieżne. Opad śniegu z ostatnich dni to przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 30 cm. Na grzbiecie Karkonoszy pokrywa śniegu wynosi ponad 120 cm (...) Szlaki nie są przetarte i wymagają torowania. Na wielu odcinkach wymagają użycia rakiet lub nart skitourowych. Odradzamy wyjście w góry w obecnych warunkach pogodowych.

https://kpnmab.pl/warunki-na-szlakach-w-karkonoszach-n/n

⚠️Masyw Śnieżnika (4.02)

Temperatura -9 stopni, wiatr północny 8 m/s, na szczycie wiatr do 67 km/h. Widzialność ograniczona. Pokrywa śnieżna 90 do 110 cm. Szlaki nieprzetarte, zawiane.

http://walbrzyska.gopr.pl/

⚠️Góry Orlickie (4.02)

Świeży śnieg 20 cm Łączna pokrywa śniegu 40-50 cm szlaki zawiane nie przetarte. Widzialność ograniczona. Wiatr zmienny.

http://walbrzyska.gopr.pl/

⚠️Góry Wałbrzyskie/Góry Kamienne/Sowie (4.02)

Śnieg mokry ciężki szlaki zawiane główne przetarte w wyniku oblodzenia połamane drzewa. UWAGA na spadające gałęzie

http://walbrzyska.gopr.pl/

Pozostałe pasma górskie

⚠️Świętokrzyski Park Narodowy (25.01)

W związku z obfitymi opadami śniegu w ostatnim czasie, teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwłaszcza w partiach szczytowych Łysogór, jest zaśnieżony i oblodzony.

W wyniku obfitych opadów mokrego i ciężkiego śniegu, gałęzie i całe korony drzew są mocno obciążone zalegającymi zwałami śniegu. (...) co najczęściej prowadzi do trwałego pochylenia drzew, złamań (śniegołomy) lub ich wywrócenia (śniegowały). Połamane konary drzew w lesie zagrażają spacerowiczom, dlatego odradzamy wyprawy w szczytowe partie Łysogór!

https://www.facebook.com/swietokrzyskipn

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...