Licencja : 
CC-BY-SA-3.0

Denis Urubko, Rosjanin posiadający polskie obywatelstwo, po niezwykle trudnej wspinaczce na Broad Peak, postanowił zakończyć karierę sportową. W trakcie samotnej próby zdobycia szczytu (jego towarzysz już wcześniej doznał obrzęku i został sprowadzony na dół) alpinista osunął się z lawiną 100 metrów w dół.

Decyzję o zakończeniu kariery sportowej podjął po 31 latach wspinaczki wysokogórskiej.

Denis Urubko planował w tym roku wspiąć się na K2 (8611m n.p.m.). Szczyt ten, najwyższy w Karakorum, a drugi co do wysokości na świecie, uchodzi za najtrudniejszą górę na Ziemi i od wielu lat pozostaje niezdobyty zimą (za meteorologiczną zimę uznaje się okres między 1 grudnia a 28/29 lutego). 

Jako przygotowanie do wyprawy na K2, alpinista obrał za cel Broad Peak. Odległość między obozami pod tymi dwoma szczytami to 3-4 godziny marszem, dlatego alpinista teoretycznie łatwo mógłby przemieścić się pomiędzy szczytami. Co więcej, przed Denisem pod K2 miała działać ekipa Nepalczyków, którzy planowali zdobyć szczyt z dodatkowym tlenem, a przy okazji odświeżyć drogę, pozakładać obozy, zaporęczować trudne odcinki.

Ostatecznie tej zimy na K2 nikt nie wszedł i raczej już nie zdąży. Wyjątkowo trudne warunki nie pozwoliły nawet na zdobycie Borad Peaku ani Denisowi Urubce, ani ekipie nepalskiej pod przewodnictwem Mingmy Gyalje Sherpy.

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...