Licencja : 
CC-BY-SA-4.0

6 listopada TVP podjęła decyzję o przeniesieniu "Sylwestra Marzeń" - imprezy rokrocznie organizowanej w Zakopanem. Lokalizację zmieniono z Równi Krupowej, mieszczącej się w centrum miasta, na Wielką Krokiew, która znajduje się tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tu ma zostać przeniesiona sylwestrowa impreza, na podstawie mapy.cz

Decyzja ta za spowodowała liczne protesty oraz apele o ponowne przemyślenie decyzji, głównie ze względu na bliskość TPN oraz w trosce o tatrzańską przyrodę.

W swoim apelu TPN wymienia:

hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci.

jako główne szkody towarzyszące tego typu imprezom masowym.

Dodaje również, że trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak inna od ludzi wrażliwość zwierząt na hałas, stany lękowe powodowane przez huk i błysk fajerwerków, zmiany siedliska z tym związane. W zeszłym ze snu zimowego wybudził się niedźwiadek, który końca zimy nie doczekał.

Bartłomiej Jurecki, fotograf "Tygodnika Podhalańskiego" wymienia nie tylko niedźwiedzie jako gatunek, któremu "Sylwester Marzeń" może zagrozić. Oprócz tego, że osobiście widział dwie rodziny misiów żyjące w tamtejszej okolicy, wspomina o jeleniach oraz od niedawna obecnych tam borsukach.

Obecnie Tatrzański Park Narodowy stara się uzyskać informacje na temat planowanego zabezpieczenia terenu dookoła imprezy, a Tygodnik podhalański podaje planowany rozkład imprezy

Pojemność Stadionu pod Wielką Krokwią podczas odbywających się tam zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich to 25 tysięcy widzów, natomiast szacunkowa ilość osób bawiących się rokrocznie w trakcie Sylwestra oscyluje około 60 tysięcy.

Nie tylko TPN ma wątpliwości. Tatrzańska Izba Gospodarcza również wydała komunikat, w którym sprzeciwia się imprezie w nowej lokalizacji.

W sobotę 16 listopada z Zakopanem odbył się protest przeciwko "Sylwestrze Marzeń" pod Wielką Krokwią, w którym wzięło udział kilkaset osób, a pod petycją w Internecie "Stary niedźwiedź mocno śpi. Nie chcemy Sylwestra pod Wielką Krokwią" podpisało się już prawie 28,5 tysiąca osób i liczba ta wciąż rośnie.

O trwającym proteście napisały nie tylko polskie, ale także zagraniczne media: azjatyckie, francuskie oraz brytyjskie. O kolejnych decyzjach związanych z "Sylwestrem Marzeń" będziemy informować na bieżąco.

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...