Góry Fogaraskie (także Fogarasze, Fagarasze; rum. Munții Făgăraș, węg. Fogarasi-havasok, niem. Fogaraschen Alpen) – najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz całej Rumunii. Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty Gór Fogaraskich to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2527 m n.p.m.). W okolicach drugiego z wymienionych oraz w centralnej części pasma góry przyjmują skalisty charakter, a na idącym głównym grzbietem szlaku turystycznym pojawiają się trudności techniczne oraz ekspozycja (niebezpieczeństwa i trudności porównywalne z Orlą Percią w Tatrach). Nieco trudny jest fragment szlaku "Trzy kroki od śmierci" biegnący główną granią przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora Capra (rum. Lacul Capra, 2230 m n.p.m.). Także nieco trudna jest jedna z dróg na Negoiu - Strunga Dracului (pol. Czarci Żleb). Najtrudniejszy odcinek to grań Custura Sărății między Serbotą (2331 m n.p.m.) a przełęczą Șaua Cleopatrei (2355 m n.p.m.). Na grani tej w kominku pod Serbotą znajduje się kilkanaście metrów stalowych linek poręczowych, na pozostałej jej części nie ma już żadnych sztucznych ułatwień.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Karpaty
Szczyty:
Buteanu (2507 m n.p.m.)

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Transalpina to mniej znana a równie piękna siostra trasy Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach.

Trasa Transfogaraska to jedna z najpiękniejszych dróg górskich w Europie.Nam udało sie spotkać rodzinkę niedźwiedzi na jednym z parkingów niedaleko od jeziora Vidraru. Relacja z wyprawy po Bałkanach niedługo na naszym blogu. Tymczasem troszkę impresji z rumuńskich Karpat

Zapraszam do przejrzenia artykułu o wejściu na najwyższy szczyt Gór Fogaraskich oraz całej Rumunii Moldoveanu. Są to moje wspomnienia sprzed pięciu lat.

Szosa Transfogaraska... Jedna z najbardziej spektakularnych i magicznych dróg nie tylko w Karpatach ale także w Europie. Niesamowicie położona, wielce widokowa, zachwycająca, posiadająca jednak ponurą historię. Zapraszam do przeczytania, oraz obejrzenia pamiątkowych zdjęć oraz filmów z podróży.

Najwyższy szczyt Rumunii, słynna Szosa Transfogaraska, malownicze jezioro Vidraru... to wszystko czeka na nas w Fogaraszach.

Mamidło górskie zwane widmem Brockenu - czym jest, jak wygląda i gdzie je można spotkać?

Owiane magiczną aurą góry Rumunii przyciągają amatorów wędrówki po dzikich pasmach górskich.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Fogarasze. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...