Rumunia to kraj górzysty. Już pierwszy rzut oka na mapę fizyczną Europy nie pozostawia złudzeń - miłośnicy górskich trekkingów, kolarstwa górskiego, narciarstwa i innych form aktywnego wypoczynku nie będą się tutaj nudzili. Również entuzjaści wypoczynku na wsi znajdą to czego szukają - górskie wioski, gdzie czas się zatrzymał... Karpaty, największe w tej części Europy góry zajmują znaczną część kraju i dzielą się na ponad czterdzieści mniejszych masywów. 

Góry Fogaraskie, przez Polaków zwane w skrócie Fogaraszami, to potężny masyw górski liczący 70 km długości, w którym wznosi się najwyższy szczyt Rumunii – Moldoveanu (2544 m n.p.m.) oraz wiele innych szczytów przekraczających 2000 m n.p.m. Przejście całej grani Fogaraszów stanowi nie lada wyczyn dla turystów, a to z uwagi na trudności techniczne na niektórych odcinkach szlaku, zmienną pogodę i zalegający gdzieniegdzie w lecie śnieg. Zimowe przejścia w okolicach grani głównej to poważne wyprawy z użyciem sprzętu wspinaczkowego i lawinowego ABC.

Fogarasze

Turyści z Polski mają w zwyczaju porównywać zagraniczne góry do Tatr – gdyby przyjąć taki punkt odniesienia to o Górach Fogaraskich należałoby powiedzieć, że są nieco niższe, ale o wiele bardziej potężne. Fogaraskie doliny miewają po kilkadziesiąt kilometrów długości, a deniwelacja od podstawy masywu do grani głównej przekracza nierzadko 2000 m. Na grani głównej często spotyka się drogowskazy do najbliższych miejscowości z czasem przejścia 12-14 h.

Najliczniej odwiedzaną atrakcją tych gór jest tzw. Szosa Transfogaraska - przebiegająca południkowo z miejscowości Cartisoara do Curtea de Arges wybudowana na rozkaz komunistycznego dyktatora Rumuni Nicolae Ceaucescu. Dawniej pełniła funkcje strategiczne, po przemianach ustrojowych stała się główną atrakcją turystyczną Fogaraszów pozwalającą zmotoryzowanym turystom odwiedzić wysokie góry (ponad 2000 m n.p.m.), a turystom pieszym zaoszczędzić siły podczas zdobywania grani głównej w drodze na pobliskie szczyty przekraczające 2500 m n.p.m. takie jak Buteanu czy Negoiu.

Szosa Transfogaraska

Aby bez biegania zdobyć najwyższy szczyt Gór Fogaraskich i całej Rumunii – Moldoveanu potrzeba 2 dni dobrej pogody i namiot. Można liczyć na wolne miejsce w schronie turystycznym pod wierzchołkiem, ale w szczycie letniego sezonu może on być przepełniony.

Góry Fogaraskie polecam zarówno na jednodniowe wycieczki rozpoczynające się z okolic Szosy Transfogaraskiej (przynajmniej 5 różnorodnych tras) jak i tym, którzy chcą spędzić kilka dni poza cywilizacją spotykając pasterzy, owce i dzikie zwierzęta. W Fogaraszach każdy zapalony górołaz znajdzie coś dla siebie  :)

Autor: Andrzej

przykładowych wycieczkach można przeczytać w artykule FOGARASZE - TRASY WYCIECZEK.

Fogarasze
Vidraru
Schron pod grania główną Fogaraszy
Cascada Capra
Szosa Transfogaraska
Schron pod Negoiu

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...