Okładka

Beskid Makowski to grupa górska, dawniej zwana Beskidem Średnim, która stanowi część Beskidów Zachodnich. Ta przepiękna i wyjątkowo malownicza kraina graniczy między innymi z Beskidem Małym, Żywieckim i Wyspowym oraz z Kotliną Rabczańską, Żywiecką, a nawet pasmem Babiogórskim. W regionie znajduje się wiele urokliwych kurortów i ciekawych atrakcji turystycznych. A od czego warto zacząć zwiedzanie Beskidu Makowskiego?

Beskid Makowski - dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W Beskidzie Makowskim turyści znajdą kilkadziesiąt urozmaiconych szlaków turystycznych, które są położone w:

  • Paśmie Przedbabiogórskim

  • Paśmie Laskowskim

  • Paśmie Pewelskim

  • Paśmie Koskowej Góry

  • Paśmie Babicy

Najwyższy szczyt to Mędralowa (1169 m n.p.m.), a przyjezdni chętnie odwiedzają również górę Lubomir (904 m n.p.m.). Inne ważne szczyty to Łosek (876 m n.p.m.), Koskowa Góra (866 m n.p.m.), Babica (727 m n.p.m.), Baków (766 m n.p.m.) i Chełm (603 m n.p.m.). Okoliczne miejscowości znajdują się głównie w dolinach i zalicza się do nich przede wszystkim Maków Podhalański, Suchą Beskidzką, Jordanów i Myślenice. Na obszarze Beskidu Makowskiego można też znaleźć klimatyczne chatki studenckie i doskonale wyposażone schroniska górskie.

Beskid Makowski - ciekawe szlaki w regionie

W Beskidzie Makowskim można zorganizować wiele długich i bardzo atrakcyjnych wędrówek. Turyści mogą na przykład wyruszyć niebieskim szlakiem z Myślenic, by dotrzeć aż do Kasiny Wielkiej. Trasa wynosi 34 km, a szacowany czas przejścia to od 11,5 do 15 h. Nieco krótsza, ale równie malownicza trasa biegnie żółtym szlakiem od Makowa Podhalańskiego do Pcimia. Po drodze turyści mogą wstąpić między innymi na punkt widokowy i zwiedzić zabytkową kapliczkę. Kolejną długą i ciekawą trasą jest szlak niebieski z Jabconowej do dworca Kalwaria Zebrzydowska Lancokorona. Beskid Makowski to także miejsce, gdzie turyści znajdą krótsze szlaki, które z powodzeniem można pokonywać wraz z małymi dziećmi. Na przykład wejście na Lubomira z Wiśniowej zajmuje około 3 godziny, a cała trasa wynosi 7 km. Szybkie trasy to także Stryszów - Chełm, Maków Podhalański - Budzów czy Jeleśnia - Gachowizna.

Beskid Makowski - co warto zobaczyć?

W Beskidzie Makowskim można z łatwością zorganizować aktywny wypoczynek dla rodziny lub znajomych. Poza spacerami po górskich masywach warto także odwiedzić okoliczne zabytki. Zamek Komorowskich w Suchej Beskidzkiej czy Zamek w Dobczycach to niezwykłe miejsca, gdzie można się wybrać, gdy pogoda za oknem uniemożliwia spacer po górach. Do ciekawych zabytków zalicza się także XVI-wieczny dwór w Wysokiej, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin czy pięknie zachowane drewniane domy i resztki huty Maurycy w Makowie Podhalańskim. Ponadto wiele ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w Beskidzie Makowskim można znaleźć na portalu Goryaktywnie.pl. Na stronie umieszczono praktyczne wskazówki, dzięki którym każdy turysta szybko i wygodnie zaplanuje udane wakacje w tym miejscu. Wędrowanie po okolicznych górach nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, ale warto zabrać ze sobą profesjonalną odzież i dobrej jakości obuwie.

W Beskidzie Makowskim niemal przez cały rok panują niskie temperatury, a jego obszar wynosi 434,4 km². Na miejscu turyści mogą podziwiać bujną przyrodę i wiele wyjątkowo dorodnych drzew. Na niektórych wzgórzach znajdują się pola uprawne, ale odwiedzający bez problemu dotrą także do dziewiczych terenów. Szczyty w Beskidzie Makowskim nie są wysokie, a wybraną trasę można wygodnie dostosować do możliwości każdego członka rodziny. Jest to wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...