Okładka

„Malarstwo zaczyna się z brzaskiem dnia i kończy się tam, gdzie gaśnie światło słońca, księżyca, gwiazd, gdzie nie dochodzi światło, wytworzone przez człowieka.”

Stanisław Ignacy Witkiewicz

„Liny, kości i parzenice” to mój bardzo osobisty cykl górski. Na poszczególnych batikach uwieczniłam swoje wyprawy górskie i zdobyte szczyty. Są tu między innymi: Mnich, Grań Kościelców, Zamarła Turnia, Lodowy Szczyt oraz Grań Wideł. Przewrotnie tytułowym batikiem dla tej serii jest „Widok na Giewont” – kultowy szczyt tatrzański którego jeszcze nie zdobyłam ale widziałam przez okno ( podobno widać z każdej prawie chaty) i pozostawiam na dużo późniejsze czasy :-). Cykl będzie rozwijany i dołączą do niego kolejne wyprawy.

Charakterystycznym elementem obrazów są ornamenty i motywy góralskie wyciągnięte min. z dekoracji snycerskiej Schroniska nad Morskim Okiem lub stylowych ozdób góralskich. Barwny folklor przenika się z motywami wspinaczkowymi i innymi elementami które są jakby szyfrem do zrozumienia historii danej wyprawy. Ludzie gór na pewno odkodują przekaz związany z miejscem lub sytuacją na trasie.

Ten cykl malarski jest odzwierciedleniem mojej nieustającej fascynacji Tatrami oraz Podhalem. Będzie rozwiał się wraz ze mną i stanowił swego rodzaju pamiętnik lub szkicownik. Będzie zapisem tego co mnie urzeka i fascynuje, będzie cząstką mojej duszy.

Batiki można podziwiać na werandzie Schroniska PTTK nad Morskim Okiem, dzięki uprzejmości Marii Łapińskiej oraz zaangażowaniu Marcina Kuchnika. Jest to miejsce szczególne i bliskie mojemu sercu.

Martha Mulawa

Batik - technika malarska której historia sięga starożytności, najbardziej popularna w Indonezji i innych krajach Azji. Za kolebkę batiku uznaje się wyspę Jawe. Technika ta polega na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Proces tan powtarza się wielokrotnie.

Pierwsze tkaniny batikowe dotarły do Polski na przełomie XIX i XX wieku dzięki wyprawie badawczej przyrodników i naukowców z Krakowa. Zdobyły wtedy wielką popularność, zorganizowano nawet kursy batiku w Warsztatach Krakowskich pod kierunkiem malarza Antoniego Buszka które pochwalał Stanisław Ignacy Witkiewicz. Powstał wtedy oryginalny styl określany jako jawajsko-krakowski. Wkrótce wśród bohemy artystycznej Krakowa rozpowszechniła się moda na kolekcjonowanie sztuki wschodniej, w tym na batiki. Największą kolekcję zgromadził Feliks Jasieński.

Batiki powstawały również w Zakopanem. W latach dwudziestych na Harendzie żona Jana Kasprowicza – Maria, założyła własną pracownię. Batiki powstawały także w pracowni kilimów artystycznych „Tarkos”.

Jeśli wpis i obrazy spodobały Ci się to zostaw komentarz, polajkuj lub udostępnij – nie krępuj się, będzie nam bardzo miło! Zachęcam Was do odwiedzania naszych profilów na FB i Instagramie.

Z górskimi pozdrowieniami!

Obrazy: Martha Mulawa

https://www.facebook.com/martha.mulawa.art/
https://www.instagram.com/marthamulawa/

Foto: Dominik Tomczyk

https://www.facebook.com/dominik.tomczyk.984

Autor zdjęć w galerii: 
Wystawa batików na werandzie Schroniska PTTK Morskie Oko.
Wystawa batików na werandzie Schroniska PTTK Morskie Oko.
Wystawa batików na werandzie Schroniska PTTK Morskie Oko.
Wystawa batików na werandzie Schroniska PTTK Morskie Oko.
Wystawa batików na werandzie Schroniska PTTK Morskie Oko.
Obraz " Okno na Giewont" na korytarzu schroniska.
Obraz "Grań Wideł" na pięknej klatce schodowej Schroniska PTTK  MOKO
Obraz "Grań Kościelców" i stara mapa Tatr na korytarzu Schroniska PTTK  MOKO
Obraz "Mnich - droga klasyczna" na schodach zabytkowego Schroniska PTTK Przy Morskim Oku
"Zamarła Turnia" - fragm. obrazu
Wernisaż - na werandzie schroniska
Wernisaż - malujemy wspólny batik!
Wernisaż - rozmowy o górach i wszystkim co piękne i co uszczęśliwia człowieka .
Autorka obrazów Martha Mulawa :-)
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem galerii, które zobaczą tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje fotografie. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własną galerię

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne galerie dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...