Autor: 

Wczasy rodzinne w górach czy też weekendowe wyjazdy to wspaniałe doświadczenia, które z pewnością na długi czas utkwią w pamięci najmłodszych. Wspólne pokonywanie szlaków jest ekscytujące, ale trzeba pamiętać o tym, by zachować najważniejsze zasady bezpieczeństwa i odpowiednio się przygotować. Na co trzeba zwrócić uwagę, przygotowując się do wyprawy w góry z dzieckiem?

Wakacje w górach z dziećmi – warto czy nie warto?

Turystyka górska ciągle się rozwija. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które wybierają tę formę aktywności. Z plecakiem w góry można pojechać z dzieckiem bez względu na jego wiek, trzeba tylko nieco dłużej i skrupulatnie taki wyjazd zaplanować.

Wyjazd w góry z dzieckiem to doświadczenie, które może zmienić sposób patrzenia na świat. To niezwykła przygoda na całe życie, która wpływa na rozwój najmłodszych. Trekking z dziećmi to wspaniały sposób na spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu ze swoimi bliskimi. W górach można nasycić oczy wspaniałymi widokami i całkowicie oddać się relaksowi. Dla najmłodszych jest to okazja do przebywania na świeżym powietrzu, bo tereny górskie wciąż należą do najmniej zanieczyszczonych, a więc też najzdrowszych, zmiany klimatu, a dzięki temu zwiększenia odporności. Dla starszych dzieci to olbrzymi świat pełen wyzwań, który bardzo pobudza wyobraźnię.

Autor: 
Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 3

Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 3

Planowanie wyprawy

Żeby całodniowy wyjazd w góry był ciekawą przygodą, wystarczy poznać najważniejsze zasady planowania wycieczek i poruszania się po szlaku. Góry są przyjazne, jeśli podejdziemy do trasy na poważnie.

Wybierz trasę dopasowaną do wieku i możliwości swoich dzieci. Gdzie wybrać się w góry? Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych, ponieważ w Polsce mamy bardzo wiele ciekawych szlaków i trudno się zdecydować. Dużo zależy od wieku dziecka. Góry Świętokrzyskie nie są wysokie, a przy tym pełne legend, Bieszczady są zielone i rozległe, Karkonosze w Sudetach skaliste, ale łatwo dostępne, a Tarty skaliste i okazałe. Na początek zawsze wybieraj tylko dobrze oznaczone szlaki górskie.

Zbierz najważniejsze informacje o trasie. Jak długo trwa przejście, ile zajmie droga powrotna, czy szlak jest znakowany na całej długości, po jakim terenie prowadzi, na jaką wysokość będziecie wchodzić, czy po drodze znajdują się miejsca, gdzie można zaopatrzyć się w wodę lub jedzenie – to wszystko kluczowe informacje, które trzeba zdobyć na początku.

Zaplanuj miejsca postoju. Dziecko może być znudzone jednostajnym marszem w górę. Daj mu więcej czasu na przebycie danej odległości, niż jest to zapisane w przewodnikach turystycznych.

Sprawdź warunki pogodowe. Zanim wyruszycie na szlak, sprawdźcie aktualny komunikat meteorologiczny. Nie planuj wyprawy w góry z dziećmi, jeśli prognozy wskazują na wiatr, burzę, mgłę czy duże opady deszczu. Warto też mieć w zanadrzu jakąś opcję awaryjną, która umożliwi zejście na dół w razie nagłego pogorszenia pogody.

Zapakuj najważniejsze rzeczy do plecaka. Kiedy planujesz wypad w góry, zawsze miej przy sobie naładowany telefon, numer do jednostki GOPR i ośrodka pobytu.

Autor: 
Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 2

Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 2

Zachowanie na szlaku

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Bardzo ważna w tym obszarze jest edukacja, jak się zachować na szlakach i jak w ogóle przygotować się do wędrówki w góry. Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za swoje dziecko.

Bądź ostrożny. Dzieci mają naturalna skłonność do biegania i penetrowania nieznanych zakątków, dlatego też zachowaj czujność, szczególnie jeśli dziecko jest ruchliwe. Miej na uwadze, że na trasie może się potknąć, wpaść do wody czy zsunąć ze ścieżki.

Kontroluj pogodę. W górach wiatr może być silny, więc trzymaj dziecko przy sobie, z dala od krawędzi drogi. Staraj się cały czas utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Miej też na uwadze fakt, że słońce latem opala szybciej na nizinach. Latem dziecko jest narażone na silne promienie słoneczne. Oprócz twarzy trzeba zwrócić uwagę na przedramiona, zgięcia rąk i kolan. Czapka z daszkiem, koszulka z krótkim rękawem i krem z mocnym filtrem to podstawa. Podczas nagłej ulewy droga robi się śliska. To co przy normalnej pogodzie jest strużką wody, w deszczu może być rwącym strumieniem, dlatego trzeba takie przeszkody pokonywać pod nadzorem dorosłych. Nie wolno też w czasie burzy opierać się o mokre skały.

Jak ubrać się na szlak?

Ubrania dobierz nie tylko do pogody, która panuje w chwili wyjścia, ale przede wszystkim do warunków, które mogą panować na trasie. Pogoda jest zmienna. Im w wyższe partie gór się wybieramy, tym większe prawdopodobieństwo, że pogoda może ulec zmianie. Prognozę pogody trzeba sprawdzać na lokalnych stronach www. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą kilka warstw ubrań. Sprawdzonym okryciem wierzchnim będzie softshell.

Ubierz dziecko na cebulkę. Kilka warstw będzie lepiej grzać niż jedna, a jeśli dziecko się spoci, jedną warstwę można łatwo zdjąć. Warto by ubrania były wykonane z materiałów naturalnych, przeznaczonych na górskie wędrówki. Długie spodnie, koszulka z krótkim rękawem, bluza, polar lub sweter, nieprzemakalna kurtka chroniąca przed wiatrem, czapka z daszkiem albo kapelusz – to przykładowy zestaw w góry. Dla dzieci warto wziąć ze sobą zapasowy T-shirt, w razie kiedy dziecko się spoci, by móc je przebrać. Najlepsze plecaki w góry to te nieprzemakalne, bo pogoda zmienia się błyskawicznie.

Jak się spakować w góry? Co przyda się w plecaku? Mapa, dokumenty identyfikacyjne, naładowany telefon, przeciwdeszczowe ubrania, jedzenie, picie, latarka, apteczka, taśma, sznurek oraz scyzoryk.

Jak pobudzić dziecięcy entuzjazm?

Chodzenie po górach z dziećmi wcale nie jest trudne. Potrzebna jest tylko dobra pogoda, czas i cierpliwość. Dzieci na górskie wędrówki potrzebują nieco więcej czasu, zachęty w drodze na szczyt oraz kilku przerw na odpoczynek. Z kolei w drodze powrotnej jest zazwyczaj odwrotnie. To dzieci mają tendencję do tego, by zbiegać szybciej z tras.

O ile dziecko nie jest miłośnikiem przyrody, może nie postrzegać spaceru jako wystarczającej motywacji do tego, by czerpać przyjemność z chodzenia po górach. Znacznie lepiej, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, odkrywać przyrodę lub wybrać się na przygodę niż po prostu spacerować.

Autor: 
Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 1

Rodzinne wyprawy w góry - najważniejsze zasady zachowania na szlaku 1

Zaangażuj dziecko w planowanie. Daj mu mapę, kompas, przedyskutuj, dokąd zmierzacie, poproś o ustalenie ścieżki, którą będziecie podążyć. Tak długo jak wiesz, gdzie jesteś, podstawowa nawigacja i mapa wystarczą. Daj dzieciom możliwość decydowania i chwile zabawy.

Wybór trasy. Wybierz niezbyt wymagającą, która będzie związana z zainteresowaniami dziecka. Niech będzie to teren znajdujący się w pobliżu punktu początkowego.

Opowiadaj. Możesz tworzyć ciekawe historie, aby taka wyprawa stała się bardziej interesująca. Dzieci chętniej będą chodzić po górach, jeśli będziecie rozwijać różne historie w nieskończoność.

Rób przerwy. Trekking z dzieckiem, który będzie się odbywać w milczeniu, może się okazać dla dzieci nużący, a nawet nie do zniesienia. Warto zorganizować sobie przerwę na pogawędkę, spojrzeć na fantastyczną scenerię i dostarczyć organizmowi dodatkowych kalorii.

Przygotuj przekąski i picie. Zadbaj o przygotowanie przekąsek i napojów dla dzieci, dzięki którym dodasz im energii oraz wprawisz je w dobry humor. Górskie powietrze pobudza apetyt, dlatego warto mieć ze sobą zapasy. Napoje to absolutna podstawa. Dziecko nie powinno czerpać wody ze strumieni. Do jedzenia najlepszą opcją będą po prostu kanapki pakowane w papier lub folię. Czekolada to przysmak w czasie górskich wędrówek. Nie należy z nią przesadzać, ale na pewno kilka kostek doda dziecku energii.

Bądź cierpliwy i elastyczny w kwestii planowania. Jeśli masz doświadczenie w chodzeniu po górach, pewnie zdobywałeś umiejętności przez lata. Nie wymagaj od dziecka zbyt wiele, zwłaszcza jeśli jest to wasza pierwsza wędrówka. Upewnij się, że masz wiele możliwości, aby skrócić lub zmienić trasę. Zapewnij dziecku maksimum zabawy.

Udany wyjazd w góry z dzieckiem

Dni spędzone w górach dają wiele radości i poczucia wolności. Zdrowy rozsądek i mądre przygotowanie są najważniejsze, by być gotowym na to, co może się wydarzyć. Jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, dostarczymy dzieciom wspaniałych wrażeń i dzięki nam przeżyją niezwykłe przygody. Warto jeździć z dziećmi w góry!

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...