Bieszczady nie posiadają wielkich, ekskluzywnych kurortów. W zamian rozpieszczają turystów swym nieskalanym pięknem i lokalnymi specjałami. Zarówno dla amatorów pieszych wędrówek, jak i osób, które lubią mniej aktywny wypoczynek, przedstawiamy 6 miejscowości, które warto zobaczyć w Bieszczadach.

1. Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to wieś położona w Bieszczadzkim Parku Narodowym, nad potokiem o wdzięcznej nazwie Wołosaty, który stanowi dopływ Sanu. Stąd już o krok do wielu ścieżek przyrodniczych i historycznych. Wystarczy przebyć zaledwie kilka kilometrów, aby móc pójść pieszo na połoninę Caryńską, Wetlińską, Bukowe Berdo czy Tarnicę. W Ustrzykach Górnych znajduje się wiele miejsc noclegowych – hotele, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i pola namiotowe oraz restauracje, które serwują między innymi pyszne śniadania.

Bieszczady latem

2. Lutowiska

Jest to niewielka miejscowość, jedna z najmniej zaludnionych w Polsce. W marcu 2013 roku powołano do życia Park Gwiezdnego Nieba, drugi w Polsce po Izerskim Parku Ciemnego Nieba, który znajduje się w Sudetach. Na wygodnych leżakach, przykryci kocami, możemy obserwować konstelacje gwiazd.

3. Zagórz

Na skraju Bieszczad tuż za Sanokiem znajduje się niewielka miejscowość – Zagórz, a w niej ruiny osiemnastowiecznego klasztoru Karmelitów Bosych. Co więcej, znajduje się tam piękny ogród, a dodatkową atrakcję stanowi wieża widokowa z dwiema lunetami do obserwacji terenu. Do ruin możemy dojść jedynie na piechotę, około 15-minutowym wolnym spacerkiem.

4. Myczkowce

Jak większość miejscowości w Bieszczadach, również Myczkowce nie są duże. Z inicjatywy Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas został utworzony Ogród Biblijny, który robi prawdziwą furorę wśród turystów. 100 gatunków roślin tworzy symbolicznie przedstawione sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a zwiedzającym towarzyszy muzyka.

W tej samej miejscowości znajduje się mini zoo, zapora wodna, ośrodek jeździecki oraz niesamowity Park Miniaturowych Świątyń, który został utworzony na podstawie podziału etnograficznego tych terenów. Podziwiać możemy architekturę Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian. Pomiędzy wzgórzami znajdują się alejki spacerowe oraz altana, która stanowi miejsce wypoczynku.

5. Solina

Najpopularniejszą miejscowością turystyczną Bieszczad jest Solina. To popularne miejsce rozrywki gości każdego lata tysiące turystów. Największą atrakcję stanowi tama wodna o długości 664 m długości i 82 m wysokości i jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Zbiornik Soliński powstał w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód rzek San i Solinka. Przed powstaniem zapory, wieś Solina znajdowała się w miejscu obecnego dna zbiornika.

Solina

Solina to również miejsce spotkań, spacerów i dobrego jedzenia. Przed wejściem na tamę znajduje się uliczka z mnóstwem barów i drobnych sklepików z lokalnymi wyrobami. Nad zalewem można wykupić rejs statkiem z przewodnikiem, wypożyczyć rowerek wodny lub kajak. Wieczorami odbywają się liczne koncerty. W Solinie znajduje się bardzo duża baza noclegowa – hotele, pensjonaty, prywatne kwatery, drewniane domki i pola namiotowe.

6. Cisna

Dla wielu turystów miejscowość Cisna kojarzy się z kultową karczmą Siekierezada, która zawdzięcza swoją sławę powieści Edwarda Stachury o takim samym tytule. Warto tam odpocząć i napić się swojskiego wina i piwa. Dużym przeżyciem jest również przejażdżka wąskotorową kolejką zwaną Bieszczadzką Ciuchcią. Na amatorów pieszych wędrówek czeka rezerwat przyrody Sine Wiry, Riaba Skała, Smerek oraz drewniana wieża widokowa Jeleni Skok, do której prowadzi 2,5 km trasa.

Wielka Pętla Bieszczadzka, rozciągająca się przez wiele miejscowości

Miłośnikom jazdy samochodem polecamy jedną z większych atrakcji Bieszczad – Wielką Pętlę Bieszczadzką. Z pewnością zadowoli ona amatorów ostrych zakrętów i malowniczych widoków. Jest kilka miejsc, w których można się spokojnie zatrzymać i podziwiać uroki połonin. Malowniczo prezentuje się zwłaszcza o zachodzie słońca.


Bieszczady kryją w sobie wiele tajemnic. Nie jest to teren dla miłośników wielkich miast i komercji, a zdecydowanie dla osób kochających przyrodę i piesze wędrówki. W każdej z wymienionych miejscowości znajdują się liczne zabytki i warte zobaczenia miejsca. Nie brak również miejsc, w których można nabyć pamiątki i lokalne przysmaki.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...