Plecak spakowany... aparat fotograficzny i mapy obowiązkowo w pierwszej kolejności, no to... w drogę! Pierwszy etap naszej wędrówki po Karkonoszach rozpoczynamy od Szrenicy, szczytu górskiego położonego na wysokości 1362 m n.p.m., w zachodniej części Karkonoszy. Jest druga połowa sierpnia, trwa jeszcze astronomiczne lato, a w górach panuje już aura wczesnojesienna. Celem naszej wędrówki jest Rezerwat Śnieżnych Kotłów.

Wstajemy wczesnym rankiem i wyruszamy po nocy spędzonej w Schronisku na Hali Szrenickiej. Schronisko położone jest na Głównym Szlaku Sudeckim i stanowi dogodny punkt rozpoczęcia, bądź zakończenia wędrówki główną granią Karkonoszy. Zapowiada się upalny dzień, chociaż na niebie przewaga chmur, widoczność ogólnie dobra.

Schronisko na Hali Szrenickiej

Kierujemy się zatem Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwonym), zwanym także "Drogą Przyjaźni Polsko - Czeskiej". Mijamy Schronisko Szrenica położone na wierzchołku góry o tej samej nazwie. Szrenica góruje nad Szklarską Porębą, szczyt położony jest na wysokości 1362 m n.p.m. Schronisko Szrenica również stanowi doskonałą bazę wypadową zarówno w Karkonosze czeskie, jak i w Góry Izerskie.

Schronisko Szrenica położone na wierzchołku góry

Szrenica zostaje za nami w tyle, z każdym naszym kolejnym krokiem się oddala. Wędrując podziwiamy piękne widoki po obu stronach szlaku, po czeskiej i polskiej stronie Karkonoszy.

W oddali Szrenica

O tej porze roku słońce pięknie murawy złoci, mimo iż trwa jeszcze astronomiczne lato, to w Karkonoszach panuje już aura wczesnojesienna. Po drodze mijamy pionowo ustawione tyczki, które zimą wyznaczają szlaki, są również pomocne we mgle.

Do Śnieżnych Kotłów 1,5 km

W oddali rozpościera się piękny widok na Łabski Dół po czeskiej stronie Karkonoszy. Łabski Dół to dzika polodowcowa skalista dolina, przez którą płynie rzeka Łaba, największa rzeka w Czechach. To właśnie tutaj na Łabskiej Polanie znajduje się źródło Łaby.

Od lewej widok na Łabski Dół (Labský důl)

Kolejny szczyt na szlaku czerwonym to Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.).

Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.)

Zaraz za Łabskim Szczytem ukazuje się nam budynek stacji przekaźnikowej RTV położony nad krawędzią Śnieżnych Kotłów. Dawniej mieściło się w nim schronisko turystyczne. Obecnie jest to Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Obok znajduje się grupa skałek o nazwie Czarcia Ambona.

Stacja RTV i Czarcia Ambona

Po chwili docieramy do Śnieżnych Kotłów. Są to dwa bliźniacze kotły polodowcowe wciśnięte w zbocza głównego grzbietu Karkonoszy. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości. Śnieżne Kotły stanowią największą atrakcję zachodnich Karkonoszy - i nie bez powodu!

Główna grań Karkonoszy
Jeszcze jeden rzut okiem...w oddali od lewej widoczny zbiornik wodny Sosnówka

Z głównej grani Karkonoszy rozpościera się przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską.

Widok z grani na Kotlinę Jeleniogórską

Widok na kotlinę wciśnięty pomiędzy grzędami skalnymi.

Widok na Kotlinę Jeleniogórską

Stacja przekaźnikowa RTV usytuowana jest nad krawędzią kotłów, zaś same kotły wyraźnie rozdzielone są wąską skalną grzędą.

Od lewej widoczna stacja przekaźnikowa RTV nad krawędzią kotłów
Widok na Kotlinę Jeleniogórską

Ściany skalne kotła widziane z punktu widokowego. Stąd są bardzo dobrze widoczne urwiska skalne kotłów. Stoimy i podziwiamy ich piękno aż... brakuje nam tchu w piersiach :-)

Ściany skalne Śnieżnych Kotłów

Chwilo trwaj...

Ściany skalne kotłów
Jeszcze jeden rzut okiem na ściany skalne kotłów
Ściany skalne Wielkiego Kotła widziane z punktu widokowego
Śnieżne Kotły - Perła Karkonoszy!

Dalej podążamy Głównym Szlakiem Sudeckim...

Główny Szlak Sudecki prowadzi granią Karkonoszy

Jeszcze raz oglądamy się za siebie, żeby zachować ten widok w pamięci...

Jeszcze jeden rzut okiem ze ścieżki na stację przekaźnikową

Na dnie Wielkiego Kotła położone są polodowcowe Śnieżne Stawki. Są to bezodpływo​we jeziorka.

Śnieżne Stawki na dnie Wielkiego Kotła

Celem naszej wędrówki jest dojście do Śnieżnych Stawków, położonych w Rezerwacie Śnieżnych Kotłów. Zatem podążamy dalej czerwonym szlakiem... Przed nami kolejny szczyt - Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) Obejście Wielkiego Szyszaka stanowi wąska kamienista ścieżka. Zimą ten odcinek szlaku jest zamknięty. W tle widoczny Śmielec (1442 m n.p.m.), a dalej zbiornik wodny Sosnówka.

Widok ze ścieżki Wielkiego Szyszaka
Dalej szlak prowadzi zboczem góry
Jeszcze jeden rzut okiem na kotły z Wielkiego Szyszaka

Obejście Wielkiego Szyszaka nie jest trudne, chociaż właśnie takie może sprawiać wrażenie. Moim zdaniem ścieżka jest imponująca :-) Widok z dołu sprawia wrażenie, jakby prowadziła prosto do nieba...

Wielki Szyszak - droga do nieba...

Po obejściu Wielkiego Szyszaka schodzimy z Głównego Szlaku Sudeckiego i dalej niebieskim szlakiem kierujemy się do Rezerwatu Śnieżnych Kotłów.

Śnieżne Kotły widziane z niebieskiego szlaku

Idziemy dalej w dół niebieskim szlakiem...

Widok z niebieskiego szlaku na kotlinę
Szlak niebieski

Schodzimy z niebieskiego szlaku. Następnie kierujemy się zielonym szlakiem, który prowadzi bezpośrednio do Rezerwatu Śnieżnych Kotłów.

Rezerwat Śnieżnych Kotłów
Schodzimy do Rezerwatu Śnieżnych Kotłów

Po chwili ukazuje się nam... Wielki Śnieżny Kocioł.

Jesteśmy na dnie Śnieżnych Kotłów

W końcu docieramy do Śnieżnych Stawków, położonych na dnie kotłów. Znajdujemy się w samym sercu Śnieżnych Kotłów.

Śnieżne Stawki - polodowcowe jeziorka

Dalej szlak prowadzi wokół stawków po kamieniach. Szlak jest bardzo ciekawy i piękny, trzeba jednak uważać, aby nie skręcić sobie kostki.

Polodowcowe jeziorka na dnie kotłów
Szlak zielony prowadzi wokół Śnieżnych Stawków
Jeszcze jeden rzut okiem na jeziorko

Po obejściu jeziorek dalej podążamy zielonym szlakiem wchodząc w głąb rezerwatu. Na szlaku widzimy coraz więcej drzew ogołoconyc​h z igieł. Są to skutki występowania kwaśnych deszczy, w związku z emisją siarki przez zakłady przemysłowe. Niestety, kwaśne deszcze masowo degradują lasy i glebę w Sudetach.

Cmentarzyska ogołoconych drzew
Masowa degradacja drzew w Sudetach
Kwaśne deszcze masowo degradują lasy i glebę w Sudetach

Stąd wyraźnie widoczne są dwa kotły, a po środku ten mały punkcik to stacja RTV.

Jeszcze jeden rzut okiem na kotły

Poniżej widok na Mały Kocioł, który nie jest widoczny z góry.

Widok na Mały Kocioł

Niewątpliwie Śnieżne Kotły zrobiły na nas ogromne wrażenie, zarówno z góry, jak i z dołu. Szlak posiada duże walory widokowe, a największą atrakcją jest możliwość podziwiania skalnych urwisk Śnieżnych Kotłów.

Widok na Śnieżne Kotły

Wychodzimy z Rezerwatu Śnieżnych Kotłów pozostawiając za sobą majestatyczne kotły i cmentarzyska ogołoconych drzew.

Cmentarzyska ogołoconych drzew

Zaraz po wyjściu z Rezerwatu ukazuje się nam cudowny widok na Kotlinę Jeleniogórską.

Widok po wyjściu z Rezerwatu

Dalej podążamy Ścieżką nad Reglami do schroniska na Szrenicy, w którym zostaniemy na noc.

Ścieżka nad Reglami

Do schroniska na Szrenicy docieramy przed zachodem słońca skrajnie wyczerpani, ale zadowoleni i szczęśliwi z tak wspaniałej i udanej wędrówki :-)

Uff, co za ulga! Padamy z nóg... teraz możemy odpocząć rozkoszując się pięknym widokiem z wierzchołka góry. Bo przecież jutro przed nami kolejny dzień wędrówki...

Schronisko na Szrenicy

Po Karkonoszach wędrujemy już od kilku lat, tak rodzinnie, tak wakacyjnie. To jest nasz sposób na odpoczynek i wspólnie spędzony czas. Za każdym razem odkrywamy piękno tej magicznej krainy na nowo.

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...