Okładka

Rozzłoszczony na pobożnych mieszkańców wsi Pomocne diabeł, chciał zniszczyć wieś poprzez zrzucenie na nią ogromnej skały. Przywlókł więc z daleka skałę, zajęło mu to całą noc i gdy już miał cisnąć nią w wieś, rozległo się pierwsze nieśmiałe pianie znienawidzonego przez wszystkie diabły koguta. Czart tracił powoli swą moc, ale zdążył jeszcze zamachnąć się i rzucić skałą. Rzut jednakże był niecelny i skała spadła w miejsce, w którym znajduje się do dnia dzisiejszego.

Taka legenda o tym miejscu krąży wśród pobliskich mieszkańców. Jeszcze inni uważają, że znajduje się tutaj wejście do piekieł, które zaczopowane jest tym wygasłym wulkanem. Czartowska Skała - to między innymi ona jest celem naszej dzisiejszej wyprawy.

Czartowska Skała znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów, w obrębie Parku Krajobrazowego Chełmy - nieopodal wsi Pomocne, co było już wspomniane w legendzie. Podjechać autem można bardzo blisko polną drogą zaznaczoną na żółto. Obiekt wznosi się na wysokość 468 metrów nad poziomem morza i stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Można stąd podziwiać piękną panoramę na Karkonosze. Wokół teren jest stosunkowo płaski, więc wzniesienie mocno wyróżnia się pomiędzy polami i łąkami. Jest to wygasły wulkan - skalisty wierzchołek to pozostałość czopa wulkanicznego (czyli zastygłej lawy zatykającej komin wulkanu). Miliony lat trwającej erozji oraz kilkadziesiąt lat prac wydobywczych w kamieniołomie doprowadziły do obecnego wyglądu tego pomnika przyrody. Możemy podziwiać tutaj niezwykłe piękno skalnych słupów, które powstały podczas stygnięcia magmy bazaltowej. Niektóre z nich mają nawet kilkanaście metrów wysokości.

Do powstania takich słupów potrzebne są odpowiednie warunki. Magma musi stygnąć powoli i równomiernie, siły na nią działające muszą być odpowiednio rozłożone- wtedy powstają sześciokątne słupy. Ułożenie słupów jest prostopadłe do powierzchni ochładzającej magmę. Czartowska skała jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Słupy są doskonale widoczne i ułożone okółkowo wokół partii centralnej. Na szczycie wzniesienia znajduje się także reper, czyli punkt odniesienia geodezyjnego. To nie koniec dzisiejszej wycieczki, niedaleko są kolejne słupy - teraz jedziemy w stronę Muchowa.

Po drodze do Muchowa mijamy starą lodownie, my przy niej zostawiliśmy auto i dalej poszliśmy na piechotę. Idziemy wzdłuż drogi i według mapki wchodzimy na szlak. Idziemy nim, aż dojdziemy do "budki" z ławeczkami dla turystów. Przy niej odbijamy w lewo i staramy się iść szlakiem oznaczonym jako biało-niebieski kwadracik. Oczywiście my zawsze korzystamy z GPSa w telefonie i wam wszystkim też to polecamy.

Idąc lasem powoli z oddali zaczyna wyłaniać się rumosz skalny. Tuż obok niego są kolejne piękne bazaltowe słupy. Nie jest ich tak wiele jak na Czartowskiej Skale, ale wydaje się, że są jeszcze lepiej wykształcone. Ich wysokość też jest całkiem spora. Na pewno to miejsce jest dużo mniej znane, a bardzo ciekawe i warte odwiedzenia. Znajdujemy się na terenie rezerwatu przyrody Mszana i Obłoga.

Po obejrzeniu form skalnych udajemy się kawałek dalej na starą wieżę widokową. Została wzniesiona około 1848 roku. Sama wieża jest w doskonałym stanie, aż zadziwiające jak dobrze jest zachowana. Jej wysokość wynosi 6 metrów, ufundowana została przez hrabiego von Carlovitza. Niestety widoków już żadnych z niej nie uświadczymy. Bezlitosna zasada, że drzewa rosną w szybszym tempie niż wieże widokowe już dawno wzięła tutaj górę...

Jeżeli chcecie zobaczyć jeszcze inne bazaltowe słupy, a nawet wejść na wieżę, z której już można zobaczyć fajne widoki to koniecznie zajrzyjcie to poniższego wpisu. One również znajdują się w Parku Krajobrazowym Chełmy.

https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/03/wladca-widokow-dwie-wieze-paszowice.html

Zachęcamy do polajkowania facebooka:

https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...