Okładka

Co warto zobaczyć w Czechach blisko Karpacza? Z tym pytaniem boryka się wielu turystów, odwiedzających Karpacz. Przyjrzyjmy się więc wspólnie na jakie atrakcje mogą liczyć turyści będący po którzy postanowią odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

Trutnov

Trutnov to niewątpliwie urokliwe miasteczko znajdujące się tuż przy granicy polsko-czeskiej. Jego nazwa w dawnych czasach pochodziła od rycerza von Trautnav, który według legendy zabił smoka, który obecnie jest w herbie miasta. Odwiedzający je turyści mogą liczyć na takie atrakcje jak między innymi:

 • zabytkowy rynek wraz z pomnikiem cesarza austriackiego Józefa II,
 • kaplica św. Jana Chrzciciela,
 • renesansowy ratusz z końca XVI wieku,
 • Arboretum,
 • ścieżka edukacyjna "Bitwa pod Trautenau"

Pec pod Śnieżką

Pec pod Śnieżką, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tuż za granicą polsko-czeską. Do jego głównych atrakcji możemy zaliczyć między innymi:

 • Drewniany zrębowy budynek gospody „Hospoda Na Peci” z 1793 roku,
 • Ośrodek narciarski posiadający trasy o łącznej długości 14 kilometrów,
 • kolej gondolowa, którą można wjechać na szczyt Śnieżki,

Oraz wiele innych, takich jak, chociażby malownicze piesze szlaki turystyczne, prowadzące między innymi na szczyt Śnieżki.

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn to urokliwe Czeskie miasteczko, którego nazwa pochodzi od dawnego właściciela młyna, niejakiego Szpindlera. Miasteczko to słynie w Czechach z tego, że znajduje się w nim największy czeski ośrodek narciarski. Jest ono też doskonałym punktem wypadowym do ciekawych pieszych wycieczek, między innymi do znajdującego się nieopodal źródła rzeki Łaba (na której latem organizowane są spływy kajakowe) czy też w szeroko rozumiany rejon Sudetów Środkowych.

Harrachov

Jedną z głównych atrakcji Harrachova jest wybudowany w 1920 oraz stale rozwijany kompleks skoczni narciarskich. Wśród nich znajduje się skocznia mamucia, na której organizowane są zawody pucharu świata. Oprócz tego do głównych atrakcji miasta należą:

 • huta szkła,
 • Minibrowar Novosad,
 • Wodospad Mumlawy,
 • Muzeum Górnictwa, w którym znajduje się około kilometrowa sztolnia,

Na uwagę zasługuje również ścieżka edukacyjna imienia hrabiego Jana Harracha, która jest poświęcona szeroko rozumianemu pszczelarstwu.

Jańskie Łaźnie

Jest to miejscowość uzdrowiskowa, która posiada ponad tysiącletnią tradycję, gdyż w roku 1006 rycerz imieniem Jana Hockov odkrył tutaj gorące źródła. Natomiast pierwsze budynki zdrojowe powstały w 1677 roku. Co ciekawe, jest to jedyne uzdrowisko znajdujące się po czeskiej stronie Karkonoszy. Uzdrowisko posiada również przepięknie utrzymany park, który idealnie wręcz nadaje się między innymi do romantycznych spacerów. Oprócz uzdrowiska odwiedzający tę miejscowość turyści mogą tu liczyć na spacer w koronach drzew, który jest możliwy dzięki specjalnie zbudowanej w tym celu ścieżce- cała długość ścieżki wynosi około półtora kilometra. Miejscowość tą polubią również fani sportów zimowych, gdyż znajduje się tu między innymi tor saneczkowy, czy też trasy narciarstwa biegowego.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem NaWakacje.eu

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...