W cieniu tragedii pod Nanga Parbat szczególnego wyrazu nabiera katastrofalne zakończenie polskiej wyprawy na Broad Peak z 2013 roku.

Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch w Broad Peak. Niebo i piekło wracają do tych tragicznych wydarzeń i starają się odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy. Analizują je krok po kroku, a także przeprowadzają poruszające rozmowy ze świadkami wydarzeń oraz przyjaciółmi i rodzinami uczestników wyprawy. Zgłębiają etykę polskiego himalaizmu i zastanawiają się nad granicami pasji. Próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy wspinaczka w najwyższych górach jest hymnem wolności czy raczej "Himalajami egoizmu"?

Przypomnijmy gorące chwile z tamtych wydarzeń:

„– Musimy skończyć to, co kiedyś zaczęliśmy – mówi, przytaczając słowa Krzysztofa Wielickiego, Maciej Berbeka w grudniu 2012 r. podczas konferencji prasowej. Te patetyczne słowa mogą posłużyć za podsumowanie kilku dekad historii polskiego himalaizmu, historii rodzenia się i realizacji pewnego szalonego pomysłu.”

Początkowo wszystko wskazywało na wielki sukces:

„Adam Bielecki staje na szczycie Broad Peaku o 17.20 czasu lokalnego. Artur Małek dochodzi pół godziny po nim.

Berbeka i Kowalski meldują się na wierzchołku o 18.00.

– No, słucham cię Maciek. Gdzie jesteście, do jasnej cholery? – krzyczy z bazy Krzysztof Wielicki.
– Na szczycie, na szczycie – mówi zdyszanym głosem Maciej Berbeka.

W Polsce zaczyna się medialna euforia.”

Autor: 
Książka Broad Peak. Niebo i piekło
Książka "Broad Peak. Niebo i piekło"

Ale dalej było już tylko gorzej:

„Ani po Macieju, ani po Tomku – potwierdzać będą wielokrotnie – nie widać, aby zmęczenie było skrajne. Ta ocena, dodajmy dla porządku, mogła być złudna: dokonują jej osoby, które same były w stanie ciężkiego zmęczenia, w dodatku widząc tylko skrawki twarzy kolegów, w dużej części zakrytych przez odzież i ochronne plastry.

– Źle wyglądał – mówią znajomi Berbeki, ale tylko na podstawie krótkiego filmu nagranego przez Bieleckiego o 4.00 nad ranem, jeszcze podczas przygotowań do wyjścia z namiotu do ataku szczytowego.”

Aż wreszcie nadszedł tragiczny koniec:

„O godzinie 10.00 Wielicki musi już być niemal pozbawiony złudzeń. Ma włączony dyktafon, zapewne na wypadek, gdyby jednak ktoś z zaginionej dwójki się zgłosił, ale zamiast tego rejestruje dramatyczny monolog: – Dochodzi dziesiąta, wreszcie Artur i Adam mają wyjść z namiotu szukać Maćka, odbiór… Nie ma odbioru, nie ma komu odbierać. To jest po prostu informacja.”

Wtedy padły pytania o dalsze losy polskiego himalaizmu, o wymiar trudnych decyzji i sens uprawiania tego ekstremalnego sportu. Kto ponosi etyczną odpowiedzialność za tragedię na Broad Peaku? Czy można było uniknąć tragedii?

Broad Peak. Niebo i piekło to książka pisana na gorąco, kiedy nikt nie odważył się udzielać odpowiedzi na te dramatyczne pytania. Nowe, aktualne wydanie książki stawia tamte wydarzenia w nowym świetle. Polscy alpiniści rzucają Himalajom kolejne wyzwanie – rusza zimowa wyprawa na K2.

„Zresztą o tym, jaka wizja Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 się ziściła, czy zasłużyła ona na osobną książkę, czy zaledwie na kilka tekstów w gazetach, czy była przełomową, czy też uzupełniła jedynie statystyki historii himalaizmu, czy Polacy napisali historię, czy jedynie zapełnili internetowe strony teraźniejszości, wiesz drogi czytelniku lepiej, niż my, wysyłający do druku II wydanie tej książki w momencie, gdy Polacy ledwie rozstawili namioty bazy i rozpoczęli akcję górską na drugiej najwyższej górze świata.”

Pasjonująca książka, w której oprócz przypomnienia dramatycznych, ale i pięknych chwil z 2013 roku, mamy przedstawione sylwetki najlepszych polskich himalaistów i historię polskiego wkładu w ten niebezpieczny sport, którego wartość częściej tkwi w podejmowaniu wyzwań niż osiąganiu wymiernych sukcesów.

Kup książkę

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...