Autor: 

Sprzęt i odzież to nie wszystko. Musisz zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwolą zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko i podejmować właściwe decyzje.

Wymagające warunki atmosferyczne, zaśnieżone i zalodzone szlaki, a do tego potencjalne ryzyko związane z poruszaniem się w terenie lawinowym… Zima w Tatrach to z pewnością ten trudniejszy sezon. Zaczynając swoją przygodę z turystyką górską o tej porze roku, trzeba się naprawdę dobrze przygotować.

Nie chodzi jedynie o zakup odpowiedniego sprzętu, obuwia i odzieży, ale przede wszystkim o zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko i podejmować właściwe decyzje w zależności od warunków, trudności terenu czy własnych możliwości. Nie ma zaś lepszego sposobu na zbudowanie odpowiednich podstaw, niż udział w szkoleniu prowadzonym przez doświadczonych ratowników TOPR.

Czego możesz dowiedzieć się na szkoleniu lawinowym?

  • Jak zaplanować wycieczkę w góry, uwzględniając prognozę pogody, komunikat lawinowy TOPR i informacje, które znajdziesz na mapie.
  • Skąd biorą się lawiny.
  • Jak ocenić ryzyko wypadku lawinowego w terenie.
  • Jak odnaleźć osobę zasypaną przez lawinę za pomocą detektora lawinowego (LVS),
  • sondy i łopatki.
  • Jakie są zasady postępowania w razie wypadku lawinowego.
Autor: 
Poszukiwanie detektorem
Autor: 
Poszukiwanie osoby zasypanej przez lawinę

Co więcej, integralną częścią szkolenia jest wyjście w wyższe partie gór w celu zaprezentowania w praktyce metody oceny i redukcji ryzyka, czy przeprowadzenia pozorowanych akcji ratunkowych. Każdy z uczestników musi być wyposażony w raki i czekan, a prowadzący omawiają podstawowe kwestie związane z posługiwaniem się tym niezbędnym w zimie sprzętem. Warto też pamiętać, że kurs jest najlepszą okazją do zadania doświadczonym ratownikom wszystkich pytań dotyczących zimowych wyjść w góry, celów pierwszych samodzielnych wycieczek, a nawet wyboru sprzętu.

Wiele osób żywi przekonanie, że kursy lawinowe czy skiturowe przeznaczone są jedynie dla doświadczonych turystów. Tymczasem, jak tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator popularnych tatrzańskich szkoleń kusylawinowe.pl - „Program kursów lawinowych opracowywany jest z myślą o tych, którzy chcą samodzielnie eksplorować góry zimą pieszo, na nartach skiturowych lub snowboardzie. Jest to doskonały sposób na zrobienie pierwszych kilku kroków w najwyższych polskich górach i uniknięcie błędów, które wiele osób popełnia na samym początku. Jednocześnie – o czym przekonaliśmy się wielokrotnie w ciągu minionych 10 lat – to właśnie doświadczonym turystom szkolenia otwierają często oczy na to, jakie ryzyko wiąże się z poruszaniem się w określonym terenie czy warunkach.”


Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór? Odwiedź:

www.kursylawinowe.pl
www.youtube.com/kursylawinowepl

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...