Autor: 

Szlak Routeburn położony jest na Południowej wyspie Nowej Zelandii na granicy 2 parków narodowych - Fiordlandu i Mount Aspiring. Routeburn należy do Wielkich Szlaków Nowej Zelandii, co oznacza, że decydując się na przejście, trzeba pamiętać o konieczności rezerwacji noclegu na trasie. A miejsca są zajęte zazwyczaj na długo przed terminem wędrówki. Routeburn jest popularny z kilku powodów:

  • Jest stosunkowo krótki - 32 km
  • Jak na przejście w terenie typu alpejskiego jest dość łatwy
  • Jest ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo
  • Całe przejście można podzielić łatwo na 3 odcinki / 3 dni (sugerowany czas przejścia to 2-4 dni, ale 4 dni to już przesada...)
  • Możliwe jest przejście szlaku w zorganizowanej grupie z przewodnikiem i przygotowanymi posiłkami na trasie

Nic dziwnego, że na trasie było sporo osób mniej sprawnych fizycznie, rodziny (bez małych dzieci) oraz osoby starsze.

Jeśli nie chcesz za bardzo podstawowy nocleg w oficjalnych chatach Wielkiego Szlaku płacić ~150zł (lub 60 zł za namiot) lub nie możesz zarezerwować terminu wystarczająco wcześnie możesz rozważyć inne opcje...

  1. Dla biegaczy: zrobić cały szlak w ramach (niedzielnej) przebieżki
  2. Dla fanów light&fast: 32 km w 1 dzień to niezbyt dużo
  3. Dla nocnych marków: zacząć/skończyć w nocy (spotkałam takiego jednego, co wystartował o 1 w nocy, a noc była piękna, księżycowa, ale też dość chłodna)
  4. Dla nocujących poza szlakiem: o ile jesteś dalej niż 500 metrów od szlaku, masz prawo rozbić namiot na noc
  5. Dla lubiących ryzyko: nocleg w schronie na przełęczy Harrisa, oficjalnie legalny tylko w przypadkach awaryjnych, w pozostałych schron jest tylko do dziennego użytku

Ja wybrałam szlak dość spontanicznie, więc było za późno na rezerwację miejsca (gdybym była jakimś zainteresowana), więc postanowiłam zrobić szlak na szybko. Nie w stylu light&fast, bo miałam ze sobą duży plecak, ale mimo wszystko w 1 dzień. Tylko dotarłam na początek szlaku za wcześnie / za późno. Start po 14? Hm... właściwie, czemu nie?

Ustaliłam sobie bajeczkę do opowiadania ciekawskim, bo wiecie, zachód słońca z przełęczy Harrisa (1255 m n.p.m. i mniej więcej połowa trasy) na pewno jest niesamowity i koniecznie muszę go zobaczyć. Na szczęście tylko 2 razy ją opowiedziałam i to wyraźnie innym turystom. A zachód słońca przyciągnął na przełęcz nie tylko mnie, ale też parę ojciec-syn nocującą w pobliżu, poza szlakiem.

Autor: 
_dsc8215.jpg

Po zapadnięciu nocnych ciemności "czekałam" na świt w schronie, przecież wschody słońca są jeszcze piękniejsze od zachodów, prawda? A ponieważ zrobiło się zwyczajnie zimno czekałam w śpiworze, a ponieważ na siedząco nie dało się oprzeć choćby o ścianę to wygodniej było się położyć, ale o spaniu nie było mowy... to by było nielegalne. Oczywiście byłam świadoma, że prawdopodobieństwo jakiejkolwiek kontroli w środku nocy jest bardzo niskie, ale jednak zawsze się czuję nieswojo wykorzystując taką sytuację.

Idąc na przełęcz byłam przekonana, że schron będzie już zajęty, ale byłam tam sama. Aż do 4 rano, kiedy (nie)obudziły mnie kroki na drewnianym tarasie i szok otwieranych drzwi...

To nie strażnik, ale chłopak, Niemiec, który wystartował o 1 w nocy i robił szlak na lekko, częściowo biegnąc w palczastych butach. Schronił się na 2 godziny, żeby się przebrać, rozgrzać i odpocząć, a o 6 rano poszedł na najbliższy szczyt na wschód słońca. Ja zostałam na przełęczy, ale byłam z tego zadowolona, dla mnie świt rzeczywiście był lepszy od zmierzchu, do tego byłam sama więc biegałam od jednego miejsca do kolejnego, odrobinę zmieniając widok i pstrykając, sporo...

Autor: 
_dsc8293.jpg
Autor: 
_dsc8390.jpg
Autor: 
_dsc8430.jpg

Na dalszą trasę ruszyłam koło 8 i w spokojnym tempie dotarłam do końca szlaku tuż przed 14. Co oznacza, że wyrobiłam się w 24 godziny. Czy to wystarczy, żeby powiedzieć, że zrobiłam to w 1 dzień?

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...