Autor: 

Duszniki to niewielka uzdrowiskowa miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej licząca ok 6000 mieszkańców. Jak sama nazwa wskazuje - miasto z duszą. Udowodnimy Wam dziś, że ta dusza – choć spoczywa na wysokości 530 m. n.p.m. – aż rwie się do gór! Towarzyszyć będą Wam zdjęcia nietuzinkowego artysty Crisa Froese, notabene rodowitego mieszkańca Dusznik. Potrafi on zaczarować odbiorcę i przenieść go w krainę magicznych baśni. Zaczynamy więc nasze czary-mary!

1. Dusza Dusznik jest otoczona przez góry

Duszniki są dosłownie otoczone szczytami z każdej strony. Na południowym zachodzie stykają się z Górami Orlickimi, na południowym wschodzie zaś – z Górami Bystrzyckimi. Za miedzą, po drugiej stronie torów można stąd wyruszyć na szlak w Góry Stołowe. Dla góromaniaków to prawdziwy turystyczny raj! Tuż nad miastem znajduje się pięknie położone, bajkowe schronisko Pod Muflonem.

Autor: 
Schronisko Pod Muflonem
Schronisko Pod Muflonem

2. Dusza Dusznik jest trochę Zielona

Nie tylko wycieczkami pieszymi Duszniki stoją. Tuż obok znajduje się Zieleniec (800-960 m. n.p.m.), w którym działa jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. I tutaj zdradzimy Wam „tajemnicę”. Zieleniec to tak naprawdę także Duszniki, jest prostu jedną z dzielnic – o czym mało kto wie.

Autor: 
Zieleniec o poranku
Zieleniec o poranku

Mało kto także wie, że Duszniki są obecnie jedną z najważniejszych stacji narciarstwa biegowego w Polsce. W tym roku swoje progi otworzy dla narciarzy dusznicka Arena (http://dusznikiarena.pl/), duży i nowoczesny ośrodek sportów zimowych, będący także jedynym w pełni profesjonalnym obiektem biatlonowym w kraju.

3. Dusza Dusznik jest pełna górskiego powietrza i wody

Nie na darmo w nazwie miejscowości jest "Zdrój". Pełną piersią odetchniecie tu nie tylko na szlaku, ale też w pięknym parku zdrojowym, w cieniu lip, buków i kasztanów. Źródlanej wody napijecie się nie tylko z górskiego potoku, ale także z wielu ujęć w zabytkowej Pijalni. Popatrzcie tylko na ten rześki poranek na zdjęciu, zamknijcie oczy i bądźcie tam choć przez krótką chwilę :-)

Autor: 
Fantastyczny wschód słońca w lesie na Dolinie koło Dusznik Zdroju
Fantastyczny wschód słońca w lesie na Dolinie koło Dusznik Zdroju

4. Dusza Dusznik ma w sobie muzykę

Uczucie harmonii i obezwładniającego spokoju na szlaku w górach można porównać właśnie do muzyki, zwłaszcza tej klasycznej. A na tym polu Duszniki mają się czym pochwalić. To właśnie tutaj swój pierwszy, zagraniczny koncert zagrał Fryderyk Chopin. Przyjechał tu z matką w wieku 16 lat. Wydarzenie to wspominane jest do dziś, jego upamiętnieniu służy słynny, coroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Autor: 
Wieczorny widok na Duszniki z Apartamenty InnWersja
Wieczorne życie Dusznik

5. Dusza Dusznik każe do siebie wracać

Duszniki - podobnie, jak góry - nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wciąż wzywają na nowo - do parku, na górskie szlaki, na narty, na koncerty... A okolica może zaoferować wiele - od łyku świeżego piwa w czeskim Nachodzie, aż po nieskończone ścieżki torfowiskami Zieleńca.

Autor: 
Poranny dym z kominów widziany z Ceglanej Góry w Dusznikach Zdroju
Poranny dym z kominów widziany z Ceglanej Góry w Dusznikach Zdroju

Czujecie się zachęceni? Mamy nadzieję, że poruszyliśmy choć trochę także Wasze górskie dusze :-).

Autor: 
Wschód słońca widziany ze spalonego domu na Bobrownikach w drodze do Schroniska pod Muflonem
Wschód słońca widziany ze spalonego domu na Bobrownikach w drodze do Schroniska pod Muflonem

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...