Ile płatków mają krokusy? To było pytanie, które zadała moja znajoma patrząc z bliska na niezwykłe, jak się okazało, krokusy na Siwej Polanie w Tatrach Zachodnich. Większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad tym, natomiast zorientowana osoba odpowie, że sześć.

Taką informację znajdziemy również w naukowej literaturze przyrodniczej. Jak więc wytłumaczyć fakt, że zdarza się siedem, a nawet osiem płatków w kwiecie krokusa? Takie okazy są obserwowane na polanach tatrzańskich od wielu lat. Krokusy z niestandardową liczbą płatków są mniejszością, ale wprawny obserwator znajdzie je dość szybko. Czy to oznacza, że szafran spiski, jeden z najbardziej popularnych kwiatów Tatr, jest zmutowany? Prawdopodobnie nie – zjawisko określa się jako zmienność cech charakterystycznych, która niekiedy staje się bardziej zauważalna. Zazwyczaj są to jednak pojedyncze przypadki.

Krokusy o różnej liczbie płatków

Możemy więc wybrać się w Tatry na wiosnę aby podziwiać łąki krokusów, a przy okazji schylić się i przyjrzeć, ile płatków ma każdy kwiat. Pierwsze polany pokryły się już fioletowymi kwiatami, a każdy ciepły dzień sprawia, że jest ich coraz więcej. Polecamy słynne dywany krokusów na Polanie Chochołowskiej czy Kalatówkach. Krokusy znajdziemy nie tylko w Tatrach, ale również na łąkach wielu innych pasm górskich. 

Krokus - albinos
Tegoroczne krokusy
Krokusy na Lipkach, Zakopane
Na Polanie Chochołowskiej
Tegoroczne krokusy

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...