Autor: 

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce są Pieniny. Położone między Magurą Spiską, Gorcami a Beskidem Sądeckim są idealnym miejscem na piesze wędrówki. Za dnia odwiedzane przez wielu turystów, nocą… przez wielu fotografów.

Położenie Pienin sprawia, że widoki rozpościerające się ze szczytów zapierają dech w piersiach, klimat – potęguje wrażenie, powodując powstawanie niesamowitych zjawisk atmosferycznych. Stosunkowo łatwe podejścia pozwalają szybko dostać się do punktów widokowych o każdej porze dnia i roku. Można śmiało stwierdzić, że Pieniny są jednym z najlepszych miejsc do rozpoczęcia swojej przygody z fotografią krajobrazową.

Początek mojej podróży zaczyna się w Krempachach, małej wsi etnograficznie przynależnej do polskiego Spisza, położonej w Kotlinie Nowotarskiej. Celem wyprawy są Trzy Korony, a dokładnie Okrąglica 982 m n.p.m. - jeden z najczęściej odwiedzanych miejsc w Pieninach. Do podejścia na szczyt wybrałem szlak zielony, mający swój początek w Sromowcach Niżnych 453 m n.p.m.

Pobudka 2:30 w nocy. Warunki idealne – nic nie widać, wszędzie mgła. Wskakuję w auto i jadę. Droga z Krempach do Sromowiec Niżnych zwykle zajmuje ok 30 min. Jadąc nocą we mgle jestem na miejscu  po 50 minutach! Parkuję samochód przed kładką na placu i ruszam w drogę pieszo szlakiem żółtym. Ulicą Sobczańską szybko docieram do schroniska Trzy Korony.  Idąc chwilę drogą trafiam na rozwidlenie szlaków, następnie  skręcam w prawo i podążając za kolorem zielonym.  Do pokonania mam ok. 500 m przewyższenia. Zaczynam podchodzić przez Wyżni Łazek na polanę Kosarzyska. Mgła ustępuje w połowie drogi i pojawia się bezchmurne niebo. Już wiem, że trafiłem na idealną pogodę. Krótki odpoczynek na polanie (880 m n.p.m) i w drogę. Po chwili wędrówki jestem na platformie widokowej, łapię oddech i przecieram oczy ze zdumienia. Widać piękne morze mgieł, z którego wystają pienińskie szczyty i przebijają się światła pobliskich latarni oraz okolicznych wsi, w oddali Tatry, a nad tym wszystkim gwieździste niebo.

Po więcej zdjęć górskich zapraszam na swój Fanpage Andrzej Kubatek Fotografia

 

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...