Fotografowie krajobrazu lubią gdy światło jest nisko, tuż nad horyzontem. Wiele miejsc niepozornych przy odpowiednim oświetleniu staje się wyjątkowo malownicze. Mając do wyboru fotografowanie wschodu i zachodu słońca podświadomie wybiorę wschód :) Dlaczego? Chyba po prostu lubię wstać wcześnie, zrobić kilka ciekawych zdjęć i przez cały dzień być naładowanym pozytywną energią poranka. Jak przygotować się do porannego fotografowania? Jaki sprzęt jest potrzebny do zdjęć o świcie? Postaram się opowiedzieć o tym w kilku akapitach.

Poranny widok na Tatry Bielskie.

Czy warto wstawać? Wieczorem, zanim pójdę spać, sprawdzam w internecie prognozy na poranek następnego dnia. Ważne jest nie tylko zachmurzenie, ale również temperatura i wilgotność powietrza oraz kierunek i siła wiatru. Przy bezchmurnym niebie i bez mgły zrobimy ładne zdjęcia, lecz najciekawsze kadry czekają na fotografów przy niepewnych warunkach pogodowych. Gdy zapowiadane jest lekkie zachmurzenie, nocne ochłodzenie, chmury piętra wysokiego i wzmagający się wiatr, prawdopodobieństwo „sukcesu fotograficznego” spada. Jeśli jednak kilka razy wybierzemy się w plener w takich „niepewnych” warunkach, prędzej czy później podczas wschodu słońca z szeroko otwartymi ustami będziemy się rozglądać na prawo i lewo nie wiedząc gdzie skierować aparat. Nieraz zdarzyło mi się wrócić z porannych zdjęć z niczym, ale była to raczej motywacja by próbować dalej.

Bieszczady kilka chwil po wschodzie słońca.

Jaki sprzęt będzie nam potrzebny do wykonania porannych zdjęć? Na początku napiszę, że sprzęt fotograficzny lepiej spakować już wieczorem ponieważ nad ranem często nie myślimy logicznie i możemy zapomnieć niezbędnych rzeczy takich jak choćby karty pamięci do aparatu lub naładowany (!) akumulator. Warto zabrać statyw oraz wężyk spustowy/pilot do aparatu umożliwiający wykonywanie dłuższych czasów naświetlania. Przed świtem czasy ekspozycji nierzadko przekraczają kilkanaście sekund, a po wyjściu słońca nad horyzont statyw nadal będzie potrzebny przy ujęciach wykonywanych na dłuższej ogniskowej. Czasem parujące dłonie, mgła czy przypadkowe chuchnięcie pokrywa nasz obiektyw parą lub szronem uniemożliwiając fotografowanie. Niezbędnym wyposażeniem jest więc również sprzęt do czyszczenia obiektywów: specjalne szmatki lub „pisaki” do czyszczenia szkła optycznego - naprawdę warto je mieć ze sobą.

Widok ze Świnicy (Tatry) wczesnym rankiem.

Oprócz sprzętu typowo fotograficznego polecam zabranie termosu z kawą lub herbatą i ciepłych rękawiczek (nawet latem temperatury w górach spadają poniżej zera). Bardzo użyteczny jest też kawałek karimaty gdy dla uzyskania lepszego kadru zajdzie konieczność uklęknięcia na zmarzniętej ziemi czy śniegu.

Przełom Białki w porannym świetle.

Po wieczornym sprawdzeniu prognozy pogody sprzęt fotograficzny spakowany czeka już w torbie, kawa w termosie jest gotowa do zalania o 3.30 nad ranem... pamiętajmy, aby ustawić budzik! Nie ma chyba nic gorszego dla fotografa jak zrobić wszystko, a później zapomnieć o sprawie najbardziej oczywistej – z własnej woli nasz organizm nie zbudzi się w środku nocy, potrzebujemy głośnego alarmu :)

Widok z Zębu na Tatry.

Budzimy się! Jeszcze tylko rzut oka na kamery internetowe - są mgły, a o świcie ma być przejaśnienie... ruszamy samochodem w kierunku Łapszanki, Gliczarowa, Zębu... kto wstał w środku nocy - pewnie zmierza na Babią Górę, Trzy Korony lub Giewont. Po co? Po to żeby zobaczyć widok niepocztówkowy, mgły, piękne chmury i szczyty gór oświetlone promieniami budzącego się dnia.

Czekając na wschód słońca...
Oczekiwanie na pierwszy promień słońca w Tatrach Zachodnich.
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...