W 12 edycji plebiscytu na Drzewo Roku znalazło się 16 finalistów - drzew, które zebrały najwięcej głosów w konkursach krajowych.

Wśród nich znalazł się Dąb Dunin z Polski, zwany Strażnikiem.

Dąb Dunin nocą

Reprezentant naszego kraju rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w pobliżu wsi Prybudki (województwo podlaskie). Jest to około 400-letni dąb szypułkowy, od wieków otaczany szacunkiem okolicznych mieszkańców, a w obecnych czasach - także odwiedzających go turystów. Stanowi także inspirację dla wielu artystów, jego wizerunek znalazł się na okładce płyty "Scenariusz" zespołu Hoyraky i w oficjalnym klipie piosenki "Magda", czy w filmach „Wielkie drzewa” i „Nazywam się Sara”. Jego rozłożysty kształt to efekt uderzeń pioruna, które połamały  konary.

Dąb Dunin budzi podziw prezentując swoje bezlistne powyginane konary

Celem plebiscytu organizowanego przez Czeską Fundację Partnerstwa dla Środowiska jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, ich historię, związki z lokalną społecznością, udział w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym.

Dąb Dunin zwany Strażnikiem

Dzięki głosom internautów Dąb Dunin znajduje się w ścisłej czołówce konkursu i ma szansę otrzymać statuetkę Drzewa Roku podczas Zielonego Tygodnia w Brukseli. Potrzebuje jednak Twojego głosu!

Tylko do 28 lutego możesz zagłosować na stronie:

https://www.treeoftheyear.org/Vote

Strona posiada polską wersję językową. Głos oddać należy na 2 drzewa z najciekawszą historią. Od 22 lutego do końca głosowania ilość głosów oddana na poszczególne drzewa nie jest już widoczna na stronie.

Dąb Dunin wśród gwiazd

Nie zapomnij potwierdzić swojego głosu klikając w link w otrzymanej wiadomości email!

Film prezentujący Dąb Dunin: https://youtu.be/hepmEFjvDFk

źródła: 

https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Oak-Dunin

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Dunin

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...