Okładka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wczoraj komunikat pogodowy na najbliższe miesiące, dotyczący nadejścia zimy w Polsce. Zawiera on prognozy na grudzień, styczeń, luty oraz marzec.

Grudzień

Standardowe temperatury dla tego miesiąca wynoszą od -2°C do 2°C. W 2019 roku grudniu praktyczycznie w całej Polsce będzie cieplej. Nieco niższych temperatur mogą spodziewać się mieszkańcy takich rejonów jak Szczecin, południowa Lubelszczyzna, Warmia, Dolny oraz Górny Śląsk. A odpowiadając na pytanie, czy w tym roku będziemy mogli cieszyć się białymi Świętami Bożego Narodzenia, IMGW jeszcze dokładnych informacji nie ma, jednak przewidywania innych prognoz nie są zachęcające - ma być jak w ciągu ubiegłych lat.

Styczeń

Standardowe temperatury dla tego miesiąca wynoszą od 4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum. Jednak tegoroczny styczeń szykuje się chłodniejszy praktycznie w całej Polsce, wyłączając jedynie obszar Wielkopolski. Najzimniej ma być na północnym wschodzie oraz na krańcach południowych, co wędrujący po polskich Karpatach mogą dotkliwie odczuć.

Luty

W lutym panują zazwyczaj temperatury od -3°C do 2°C. Wyższe temperatury zapowiadają się na Pomorzu, Warmii i Podlasiu, natomiast najzimniej ma być w południowej połowie kraju. Pamiętajmy o tym planujący wyjazdy w Beskidy.

Marzec

Normą dla tego miesiąca jest przedział temperatur od 1°C do 5°C. W marcu 2020 możemy spodziewać się takich temperatur na 80% obszaru Polski. Cieplej może być na Lubelszczyźnie, Pomorzu Wschodnim oraz Warmii. Miejmy jednak na uwadze to, że śnieg w górskich rejonach utrzymuje się znacznie dłużej - odpowiednie obuwie i stuptuty na pewno się nam przydarzą.

Tym samym zima stulecia, zapowiadana ostatnimi czasy w mediach "bestia ze wschodu", mająca przynieść już w grudniu mrozy nawet do -10 stopni Celsjusza (i nawet do -20 w kolejnych miesiącach), wydaje się jednak potraktować nas w tym roku łaskawie.

Meteorolodzy uważają, że tegoroczna zima będzie podobna do tej zeszłorocznej - raczej łagodna, z opadami śniegu w styczniu i lutym. Grudzień przewiduje się cieplejszy niż zazwyczaj, natomiast w styczniu i lutym spodziewać się można niższych temperatur. W marcu wszystko powinno wrócić do normy.

Prognozy prognozami, ale jak wiadomo, góry rządzą się troszkę innymi prawami. Szybko zmieniająca się wysokość, liczne doliny, przełęcze i szczyty, zmienny wiatr - to wszystko bez wątpienia czeka nas na szlakach zimą. Dlatego też wszystkim wędrowcom, którym zima w górach nie jest straszna, przypominamy o sprawdzaniu prognoz przed wyjściem na szlak oraz o odpowiednim do panujących warunków ubiorze.

Źródło: 
Lokacja: 
Tagi: 

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...