Okładka

W myśl ustawy obowiązującej od 1991 roku, zabronione jest biwakowanie poza do tego wyznaczonymi miejscami. Podobne prawa obowiązują również w większości krajów Europy, z drobnymi wyjątkami, w tym na przykład Skandynawią.

Jadąc do Finlandii, czy Norwegii, wystarczy, że zabierzemy ze sobą namiot, i nasz wyjazd od razu staje się mniej budżetowy. Od dziś będzie to możliwe również w Polsce.

To wszystko za sprawą Lasów Państwowych, które zdecydowały się wyjść naprzeciw potrzebom podróżników oraz survivalowców, i wprowadzić pilotażowy program. Pozwala on na biwakowanie w 43 specjalnie do tego wyznaczonych obszarach (o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha) i trwa od dziś do 23 listopada 2020.

Dla jasności, przytaczamy definicję biwaku:

Biwak – rodzaj improwizowanego obozu, używanego głównie w turystyce (np. w wspinaczce górskiej lub harcerstwie). Wiąże się ze spaniem na wolnym powietrzu, pod improwizowanym przykryciem – pałatką, płachtą biwakową, namiotem lub samodzielnie zbudowanym szałasem.

Granice obowiązywania programu przedstawia mapa opublikowana przez Lasy Państwowe.

Chcąc wybrać taką formę spędzania czasu, należy pamiętać o zasadach, które leśnicy wprowadzili na wyznaczonych obszarach:

  • maksymalna ilość biwakujących to cztery osoby
  • biwak może trwać do dwóch nocy z rzędu
  • zgoda nadleśnictwa nie jest wymagana, jednak należy leśników uprzedzić pocztą elektroniczną
  • po zakończonym biwaku, należy przywrócić miejsce do stanu wyjściowego
  • w wyznaczonych miejscach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia

Po zakończeniu okresu pilotażowego Lasy Państwowe przeanalizują zainteresowanie tą formą rekreacji, jak i zagrożenia przez nią powodowane, i zaproponują docelowe rozwiązanie.

Na terenie specjalnie wyznaczonych obszarów planowany jest monitoring (nie tyle audiowizualny, co prowadzony przez samych leśników) i rozmowy z turystami na temat zachowania biwakowiczów.

Źródło: 
Lokacja: 

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...