W myśl ustawy obowiązującej od 1991 roku, zabronione jest biwakowanie poza do tego wyznaczonymi miejscami. Podobne prawa obowiązują również w większości krajów Europy, z drobnymi wyjątkami, w tym na przykład Skandynawią.
Jadąc do Finlandii, czy Norwegii, wystarczy, że zabierzemy ze sobą namiot, i nasz wyjazd od razu staje się mniej budżetowy. Od dziś będzie to możliwe również w Polsce.
To wszystko za sprawą Lasów Państwowych, które zdecydowały się wyjść naprzeciw potrzebom podróżników oraz survivalowców, i wprowadzić pilotażowy program. Pozwala on na biwakowanie w 43 specjalnie do tego wyznaczonych obszarach (o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha) i trwa od dziś do 23 listopada 2020.
Dla jasności, przytaczamy definicję biwaku:
Biwak – rodzaj improwizowanego obozu, używanego głównie w turystyce (np. w wspinaczce górskiej lub harcerstwie). Wiąże się ze spaniem na wolnym powietrzu, pod improwizowanym przykryciem – pałatką, płachtą biwakową, namiotem lub samodzielnie zbudowanym szałasem.
Granice obowiązywania programu przedstawia mapa opublikowana przez Lasy Państwowe.
Chcąc wybrać taką formę spędzania czasu, należy pamiętać o zasadach, które leśnicy wprowadzili na wyznaczonych obszarach:
- maksymalna ilość biwakujących to cztery osoby
- biwak może trwać do dwóch nocy z rzędu
- zgoda nadleśnictwa nie jest wymagana, jednak należy leśników uprzedzić pocztą elektroniczną
- po zakończonym biwaku, należy przywrócić miejsce do stanu wyjściowego
- w wyznaczonych miejscach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia
Po zakończeniu okresu pilotażowego Lasy Państwowe przeanalizują zainteresowanie tą formą rekreacji, jak i zagrożenia przez nią powodowane, i zaproponują docelowe rozwiązanie.
Na terenie specjalnie wyznaczonych obszarów planowany jest monitoring (nie tyle audiowizualny, co prowadzony przez samych leśników) i rozmowy z turystami na temat zachowania biwakowiczów.
Z ostatniej chwili
- [04.02] Trudne warunki w polskich górach. Zobacz oficjalne komunikaty
- [04.02] Tatry zamknięte dla turystów, czwarty stopień zagrożenia lawinowego
- [01.12] Najnowszy kryminał Hendera odkryje przed Wami klimat Gór Sowich, jakiego nie znaliście
- [24.02] Zanocuj w lesie
- [12.02] Prosto do serca czyli walentynkowa promocja w combat
Komentarze