Okładka

Statystyki GOPR są bezwzględne - jest około 200 wypadków w terenie górskim rocznie – 5% z nich to wypadki śmiertelne. „Świadomość społeczna w zakresie tego jak poruszać się po górach jest nadal bardzo niska. Apele naszego środowiska o rozsądek, i przygotowanie się do wyjścia w góry trafiają tylko do części zainteresowanych. Postanowiliśmy zmierzyć się z problemem i dosłownie wyjść turystom naprzeciw, dlatego spotykamy się na szlaku” – mówi ratownik medyczny i prezeska Fundacji Ane Piżl.

Wolontariusze fundacji wraz z Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz zaplanowali różnorodne i dynamiczne akcje – była więc rywalizacja leśników w wypadkach pozorowanych, manewry linowe na moście w Głębokim Jarze, warsztaty dla rowerzystów górskich – współorganizowane z serwisem rowerowym U ŻABY. Każdego dnia wolontariusze realizowali też pokazy i warsztaty podstawowej pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych – były testy nowych modeli AED w schronisku na Cyrli i cały dzień ćwiczeń na górnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynie Krynickiej.

„Nas obchodzi” to kontynuacja działań z ubiegłego roku, kiedy w akcji „Nam nie wisi” wolontariusze fundacji spędzili 24 godziny w hamakach zawieszonych w skałach, zwracając tym performansem uwagę na fakt, że większość miejsc na świecie ma ograniczony dostęp do służb ratunkowych i pierwszej pomocy. Zeszłoroczny projekt zakończył się sukcesem – wiele osób wyraziło swoje poparcie dla sprawy wpłacając pieniądze na kolejną fundacyjną misję – udało się zebrać część funduszy na realizację szkoleń dla dzieci w rejonie Khao-Lak w styczniu 2017, w których wzięło udział 150 uczestników.

Teraz, dzięki Waszej pomocy, może się udać projekt w Tanzanii. Jeśli więc Was też obchodzi, wystarczy wejść na http://fundacjasafe.org/wiecej/wspomoz-nas/ i wpłacić dowolną kwotę tytułem „mnie obchodzi – Tanzania 2018”. 100% wpłat jest przeznaczona na realizację szkoleń dla potrzebujących grup i na sprzęt, który ratownicy zostawiają lokalnym społecznościom; fundacja nie utrzymuje w Polsce żadnego biura i administracji. Działa jako grupa pasjonatów – wolontariusze dzielą się tym, co potrafią najlepiej – ratowaniem życia.

Od Ane Piżl – prezeski fundacji Safe Water Safe Land - mamy dla Was garść informacji, by było nam razem w górach jeszcze bezpieczniej!

  1. Weź zawsze na szlak folię termiczną NRC – zajmuje tyle miejsca co pół czekolady, kosztuje 6 zł, a ratuje przed wychłodzeniem przy załamaniu pogody, upadku, urazie, oczekiwaniu na śmigłowiec.
  2. Czekoladę też wrzuć do plecaka – szczególnie gdy na skutek wypadku wyprawa się przeciągnie, ważne będzie, by szybko uzupełnić straty energetyczne.
  3. Wstrzymaj się z alkoholem do wieczora – nie jest dobrze być na szlaku w niepełnej koncentracji. Lepiej wznieść toast, kiedy już bezpiecznie będziesz snuć górskie opowieści na dole.
  4. Naładuj telefon przed wyjściem w góry i weź powerbank. Kontakt telefoniczny będzie szalenie pomocny, gdyby doszło do akcji ratunkowej.
  5. Gdy widzisz na szlaku kogokolwiek, kto jest wyczerpany, ranny, słaby lub pod wpływem alkoholu, nie wahaj się podejść i zaoferować pomoc. Twoje doświadczenie i zaangażowanie, może uratować komuś życie!
  6. Pamiętaj, że w schroniskach są dostępne defibrylatory AED – gdyby na Twoich oczach doszło w pobliżu schroniska do zagrożenia życia, np. ktoś będzie miał objawy zawału serca lub straci przytomność, wyślij kogoś natychmiast, by przyniósł urządzenie.
  7. Trenuj regularnie pierwszą pomoc – korzystaj z każdej okazji, by poćwiczyć używanie defibrylatora AED i technikę uciskania klatki piersiowej. Dowiedz się co robić w odmrożeniach, w hipotermii, przy upadku z wysokości i przy urazach.

Partnerem projektu Nas Obchodzi jest Fundacja PZU. Organizatorami są Fundacja Safe Water Safe Land i Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz.

Więcej zdjęć z projektu: https://www.facebook.com/fundacjasafe/

Dodaj news

Również Ty możesz zamieścić newsa w naszym portalu! Szybko i bezpłatnie.

Dodaj news

Wczytuję...