Dolomity (wł. Dolomiti, Alpi Dolomitiche; niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Punta Penia w masywie Marmolada - 3342 m n.p.m., a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Alpy
Pasma górskie:
Szczyty:
Miejscowości:

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Opis przygotowania oraz trekkingu i wspinaczki po słynnych via ferratach we włoskich górach Dolomiti Di Brenta.

Krótki trekking w Dolomitach do miejsca imponującego, nieprawdopodobnego, czyli jeziora Lago di Sorapis.

Kilkudniowy wyjazd w Dolomity.

Szlak numer 436 od Passo Giau do Lago di Federa to uczta dla spragnionych gór oczu. Świstaki, szczyty, jeziora, panoramy... czego chcieć więcej?!

Relacja z wyprawy do Lago di Sorapis w Dolomitach, plus kilka uwag na temat fotografii w okolicy tego jeziora.

Rowerowe wakacje w stylu bikepacking po alpejskich drogach górskich oraz szlakach Włoch i Szwajcarii. Dwa tygodnie, podczas których przejechałem 870 km oraz pokonałem 19,4 km przewyższenia.

Wrześniowa wyprawa pętelką poprzez trzy schroniska Tre Cime, Pian di Cengia, Comici do Valle Sasso Vecchio.

Dolomity to cudowne góry, na tę chwilę to chyba najbardziej niesamowite widokowo miejsce jakie odwiedziłem. Krajobrazy jak z kosmosu, łatwa dostępność, wiele nietrudnych choć długich szlaków z widokami za bezcen a dla wymagających via ferraty o poziomach trudności nieraz niezwykle wysokich. Dolomity to miejsce jedyne w swoim rodzaju…

Strony

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Dolomity. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

11° 50' 59" E
46° 22' 59" N
Wczytuję...