Okładka

Nieważne, czy lubisz zwiedzanie, odpoczynek na łonie przyrody, czy może aktywne spędzenie urlopu – miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, to zdecydowanie Karkonosze! Atrakcje oferowane tam turystom praktycznie się nie kończą. Sprawdź, jak możesz spędzić niezapomniane chwile w tych pięknych, polskich górach!

Karkonosze – atrakcje dla spragnionych przyrody

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, położone od ich strony zachodniej. Klimat w tych górach kształtowany jest m.in. przez wilgotne masy powietrza atlantyckiego, dlatego średnia roczna temperatura waha się tam od 0,7 do 8 stopni, a na grzbietach gór opady wynoszą nawet 1400 - 1500 mm. Sprawiło to, że w Karkonoszach wykształciły się prawie wszystkie piętra klimatyczne i roślinne, charakterystyczne dla gór wysokich, pomimo że góry te cechują się stosunkowo niedużą wysokością n.p.m.

Dzięki warunkom takim w Karkonoskim Parku Narodowym zachowały się prawdziwe skarby natury, m.in. ok. gatunków roślin, które nie występują w żadnym innym miejscu. Nie brakuje tam również urzekających widoków. Podczas pobytu w Karkonoszach warto zobaczyć m.in.:

  • Wodospad Dziki – jego nazwa wywodzi się od charakteru rzeki Łomnicy. Obecnie wodospad ten jest zaporą wybudowaną przeszło 100 lat temu. Miejsce to jest warte zobaczenia zarówno pokryte bujną roślinnością, jak i otulone zimową aurą.
  • Wodospad Mumlawy – aby go zobaczyć, musisz przekroczyć polsko-czeską granicę, ale warto to rozważyć, ponieważ wodospad zachwyca piękną, szeroką kaskadą o wysokości ok. 10 metrów. Krystaliczna woda górska spływa po granitowych bokach i tworzy kotły eworsyjne, nazywane Czarcimi Okami.
  • Kocioł Małego Stawu – znajduje się w pobliżu Śnieżki. Zobaczysz tam niezwykłe jezioro o powierzchni niespełna 3 hektarów i głębokości ok. 7 metrów, otoczone wysokimi zboczami, z których zimą często schodzą niebezpieczne lawiny.

Karkonosze – atrakcje niemal obowiązkowe (Śnieżka)

Zwiedzając Karkonosze, obowiązkowym punktem planu wycieczki jest królowa omawianych gór – Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, położona 1603 m n.p.m., zbudowana z granitu.

Będąc na szczycie, najprawdopodobniej nie ominie Cię mgła, która panuje tam nawet przez ok. 300 dni w roku. Jeśli jednak pogoda dopisuje, z góry można podziwiać panoramę widoczną nawet na 200 metrów. Znajduje się tam również jedno z dwóch w Polsce Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych – drugie jest na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

Jeśli lubisz wyzwania i aktywne spędzanie czasu, trafnym wyborem są właśnie Karkonosze. Atrakcje tam to przede wszystkim liczne szlaki wędrówkowe. Na Śnieżkę możesz udać się pieszo. W zależności od wybranej trasy, jej stopnia trudności i miejsca startowego jest to dystans od 6 do 9 km, którego przebycie zajmuje ok. 2–4 godzin w jedną stronę. Ale bez obaw, jeśli taka wędrówka Cię przeraża, masz do dyspozycji kolejkę gondolową.

Atrakcje w Karkonoszach również dla miłośników zabytków

Jeśli poza przyrodą i długimi wędrówkami interesują Cię również zabytki, zdecydowanie udaj się w Karkonosze. Atrakcje dla siebie znajdą tam miłośnicy kultury i naturalnego lecznictwa. Jest to malownicze miasteczko, pełne skarbów zabytkowej architektury i uzdrowisk.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia o każdej porze roku jest wspomniany Karpacz. Tam znajduje się Świątynia Wang, której historia sięga XII wieku. Obecnie jest ona uznawana za najstarszy, polski kościół wykonany z drewna.

Jakie jeszcze atrakcje oferują Karkonosze?

W Karkonoszach atrakcje oferowane są dla osób w każdym wieku. Poza wędrówkami, jazdą rowerową, podziwianiem zabytków i uprawianiem sportu możesz też udać się z całą rodziną do muzeum.

Do wyboru masz m.in. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków (klocków lego) i Miejskie Muzeum Zabawek, których wystawy z pewnością zadowolą zwłaszcza najmłodszych. Z pewnością zainteresujesz też większe dzieci, wybierając np. Muzeum Sportu i Rekreacji, czy Muzeum Multimedialne. A jeśli lubisz dreszczyk emocji, wybierz się do Szklarskiej Poręby. Znajduje się tam Rodzinny Park Rozrywki Esplanada.

Karkonosze to region tak różnorodny, że każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie, niezależnie od wieku czy preferencji dotyczących spędzania wolnego czasu. Planujesz wycieczkę w Karkonosze? Zarezerwuj hotel z basenem w Karkonoszach na Travelist i ciesz się urlopem!

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...