Okładka

Dawno, dawno temu, tylko nieliczni robili fotografie aparatem podczas wycieczek, spotkań i był to sport dla „wybranych” i nie poddających się po wielu pierwszych nieudanych próbach (ach te klisze wywoływane zdjęć). Dziś robinie zdjęć stało się „sportem” ogólnodostępnym. Stare klisze początkowo zastąpiły aparaty cyfrowe.

Kolejnym etapem w tej historii były coraz lepsze aparaty (i programy) do robienia zdjęć w smartfonach. Dziś ich możliwości dorównują w dobrych rękach praktycznie robieniu niektórych zdjęć tradycyjnym aparatem. Nieodłącznym elementem fotografowania są statywy. Niektórych zdjęć i nie tylko zdjęć, nie da się po prostu zrobić bez statywu.

SLIK Multi-Pod 3×4

Dzisiejszy rynek foto oferuje sporo różnego rodzaju statywów do aparatów. Są to zarówno duże statywy do klasycznych aparatów, jak i tez zupełnie mniejsze – mini statywy dedykowane najczęściej do robienia zdjęć i wykorzystania ich we współpracy ze smartfonami. Celowo podkreślam do słowo we współpracy, bo dzisiejszy smartfon to nie tylko zdjęcia…

Zdecydowana większość osób, które znam, i które lubiących fotografie smartfonem prędzej, czy później czuje niedosyt i sięgają właśnie po statyw. Dzisiejszy statyw dedykowany do smartfonów to najczęściej urządzenie wielofunkcyjne i taki też jest model, który dostaliśmy na test: SLIK Multi-Pod 3×4.

Cytując producenta

SLIK Multi-Pod 3×4 to wielofunkcyjny kompaktowy statyw, który oferuje różnorodne kombinacje ustawień, aby zaspokoić potrzeby podróżującego fotografa, vlogera, czy influencera. Pakiet zawiera statyw stołowy z wbudowanym adapterem do smartfona, adapter kamery sportowej kompatybilny z GoProⓇ HERO oraz teleskopowy selfie stick.

Podstawowe dane techniczne:

  • maksymalne obciążenie to 1 kg
  • statyw posiada ruchoma głowicę
  • waga poniżej 2 kg (autor: poniżej 1 kg)
  • wysokość maksymalna 100 cm
  • wielkość po złożeniu poniżej 30 cm (autor: ok. 23 cm)

SLIK Multi-Pod 3×4

SLIK Multi-Pod 3×4

Recenzja

SLIK MULTI to mój trzeci w użytkowaniu statyw wielofunkcyjny w ciągu ostatniego roku. Każdy z nich jest dość perfekcyjnie wykonany i posiada kilka podstawowych funkcji, o których już wspomniałem. Co więc wyróżnia SLIK Multi-Pod 3×4? Przede wszystkim wykonanie – oprócz perfekcyjności, jest on nieco większy i bardziej stabilny. Części i połączenia z których jest wykonamy są na pewno bardziej trwałe i odporne – widać to na pierwszy rzut oka. W jednym z dwóch pierwszych mulit statywów, które dość intensywnie użytkowałem – po pewnym czasie (ok. 6 miesięcy użytkowania) pękła jedna z 3 nóg podtrzymujących na łączeniu. Niestety było to uszkodzenie nie do naprawienia (nie ma części na wymianę, a sklejenie jest niemożliwe – ze względu na miejsce i działanie sił). U SLIK Multi-Pod 3×4 ten problem nie powinien raczej wystąpić, gdyż jest dużo solidniej wykonany. W moim poczuciu mimo, że opisywany model jest nieco cięższy od poprzedników, ale jest to różnica pomijalna, która nie jest wadą. Mówiąc wprost - waga jest ok.

Generalnie SLIK Multi-Pod 3×4 jest dedykowany do bardzo lekkich aparatów i smartfonów oraz kamerek Go-Pro. Mój test i użytkowanie przeprowadzałem na smartfonie marki Samsung S10+ w dużej twardej obudowie. Do tematu aparatu jeszcze podejdę w przyszłości. Tak jak już to pośrednio wspomniałem – to dość perfekcyjne i solidne urządzenie. Smartfon montowany jest w specjalnym przeznaczonym do tego adapterze, w którym spoczywa bardzo stabilnie i montaż nie jest problemem. Ma dwie pozycje wyjściowe w zależności jak ustawimy go, klasyczną poziomą i pionową. Do regulacji użyta została specjalna głowica ze śrubą dokręcającą, która działa bardzo sprawnie i bez zarzutu, pozwala także na ustawienie pod katem, co może się przydać gdy podłoże po nogami jest np. nierówne.

Najlepiej jednak do robienia zdjęć czy filmów ze statywu mieć pod nogami równą i stabilną powierzchnię. Na pewno ze względu na jego konstrukcję wymiary etc. nie wchodzi używanie go na mocniejszym wietrze.

100 cm to fajna wysokość i przedłużka ze selfie stick przyda się ale w ograniczonym zakresie - tylko przy dobrych warunkach.

SLIK Multi-Pod 3×4

Fajnie jest robić zdjęcia ze statywu jeśli nie mamy drugiej osoby do zrobienia zdjęcia telefonem. Tu statyw sprawdza się idealnie. Trzeba tylko wykorzystać jedną z funkcji głosowych smartfonu, a jeśli jest możliwość - użyć Bluetooth. Statyw takiej możliwości nie posiada, wymagane jest użycie zewnętrznego przycisku. Tu pojawia się sugestia by w kolejnej wersji urządzenia wyposażyć go w ten dodatek.

Selfie stick – to dziś klasyka, ja jestem anty-fanem takich zdjęć, ale… nie odmówię sobie foty z psami. Co już podkreśliłem - kijek i mocowanie dobrze działa, więc fotki będą pięknie wychodzić.

SLIK Multi-Pod 3×4

Do czego jeszcze multi statyw SLIK Multi-Pod 3×4? Ja osobiście bardzo często wykorzystuję go do nagrywania filmów ze smartfona i prowadzenia transmisji internetowych. Sprawdza się tu idealnie. Jest stabilny, można go regulować w pionie (do 100 cm), można też jak się okazało zamontować bezpośrednio lampę do doświetlenia twarzy w kadrze z przodu. To korzystne rozwiązanie w terenie, gdy miejsca jest mało

SLIK Multi-Pod 3×4

SLIK Multi-Pod 3×4

Cena

Cena SLIK Multi-Pod 3×4 waha się w różnych sklepach internetowych od 119 PLN do 156 PLN, polecam zakup na https://www.sigma-sklep.pl/slik-kompaktowy-statyw-stolowy-multi-4x3,3,4621,43209

To trochę drożej o ok. 30 PLN, niż inne mulit statywy, które miałem dotychczas w użytkowaniu. Jednak warto dopłacić trochę więcej i mieć urządzenie nie tylko precyzyjne, ale także solidniej wykonane. Ta cecha przyda wam się przy częstym użytkowaniu i zabieraniu go ze sobą w teren.

Podsumowując

SLIK Multi-Pod 3 × 4 to urządzenie wielofunkcyjne, które może być zastosowane jako statyw do robienia zdjęć i filmów zarówno w poziomie jak i w pionie. Będzie waszym przyjacielem zwłaszcza przy nocnych zdjęciach. Jeśli uwielbiacie zdjęcia typu selfie - także świetnie się sprawdzi. Idealny do plecaka na wyprawę, o niedużej wadze i wielkości. Solidnie wykonany. Idealny do urządzeń nagrywających typu smartfon (transmisje FB) i kamera GoPro. Polecam!

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...