Okładka

Od wielu już lat, potrzeba dodatkowej (zapasowej) energii w terenie, na dłuższej wyprawie jest kluczowa. Wie o tym każdy podróżnik. Trzeba podładować telefon, który często jest już nie tylko telefonem, ale także pełni rolę aparatu fotograficznego. Można także podładować baterie w latarce, jeśli mają port USB. Kluczową role w tym spełniają różnego rodzaju źródła zapasowej energii tzw. powerbanki. Zapewne każdy z was używał i używa ich nie tylko w górach.

Dziś zapraszamy na krótki test powerbanka marki XTROM - Rugged 10000 mAh. Otrzymaliśmy go niedawno od naszego partnera. Jest to najnowszy model serii Extreme holenderskiej marki XTORM. Według zapewnień producenta, model ten został wyposażony w kolejne nietypowe rozwiązania, które są przydatne w outdoorze.

Marka Xtorm jest częścią holenderskiej firmy Telco Accessories B.V. Powstała w 2008 roku z zapotrzebowania na dodatkową energię szybko rozwijającego się segmentu urządzeń mobilnych. Xtorm projektuje, produkuje i wprowadza na rynek innowacyjne, uniwersalne rozwiązania ładowania mobilnego, również solarnego. Obecnie produkty marki dostępne są w ponad 50 krajach.

XTROM - Rugged 10000 mAh

Pierwsze wrażenie – ładny, w pomarańczowym kolorze, ale trochę ciężki jak na pojemność 10 000 mAh. Od razu włącza się myślenie, że byłoby super, gdyby miał co najmniej 20 000 mAh. Niestety jesteśmy nałogowcami zapotrzebowania na energię w podróżach i biwakach na dziko, które ostatnio u nas królują. Powerbank przez ponad miesiąc towarzyszył nam w kilku eskapadach. Zabieramy go pod namiot zimą, na kilkugodzinne trasy na dziko na nartach BC czy do chatek i bacówek w górach. Mnie na początek najbardziej cieszy jego pomarańczowy kolor, dzięki czemu rzuca się w oczy, w bałaganie rzeczy w plecaku.

Czym zatem ten produkt różni się od innych powerbanków, że producent poleca go do outdooru? Posiada on kilka kluczowych cech, które omówimy po kolei i być może zachęcą was do wyboru jego jako towarzysza podróży.

Po pierwsze, Rugged 10000 mAh ma wysoką moc obu portów - wejścia i wyjścia – oznacza to, że zarówno urządzenia mobilne, jak i sam powerbank ładują się bardzo szybko. Podłączając powerbank do adaptera USB-C 18W możemy naładować go w niecałe 3 godziny – to jest jedna z kluczowych cech, również z punktu widzenia outdoorowego – jesteś np. w schronisku, możesz go błyskawicznie naładować i zabrać dalej na szlak. Przetestowaliśmy to wielokrotnie i faktycznie czas ładowania jest szybki jak podaje XTROM.

Po drugie, port USB-C PD 18W z technologią szybkiego ładowania (Power Delivery) dedykowany jest najnowocześniejszym smartfonom wyposażonym w ten tryb – czyli znaczna część nowych smartfonów ładuje się w niewiele ponad godzinę. Działa!

Po trzecie, dzięki dwóm portom USB Quick Charge 3.0 można jednocześnie szybko ładować 2 urządzenia. Wielokrotnie praktykowaliśmy, w różnych wariantach, powerbank ładował szybko oba podłączone urządzenia.

Po czwarte, sam powerbank może być z powodzeniem naładowany za pomocą maty solarnej XAP275. Dzięki temu mamy dostęp do darmowej energii w każdym miejscu. Tego rozwiązania niestety nie udało nam się przetestować, ale nie było ku temu warunków. Jest zima, słońca jest mało. To raczej pomysł na letnie podróże w dobrze nasłonecznionym terenie. Ale wrócimy jeszcze do tego w teście i uzupełnimy temat. Sami jesteśmy ciekawi w jakim czasie przy dobrej pogodzie Rugged 10000 mAh naładuje się do pełna.

Po piąte, powerbank posiada bardzo mocny certyfikat IP65, który pozwala na korzystanie z jego możliwości w różnych warunkach. Jest odporny na zachlapania, piasek. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym zamknięciu portów ładowania gumową klapką zintegrowaną z urządzeniem. Wstrząsoodporny. Wzmocniona obudowa chroni powerbank przed uszkodzeniem np. w skutek upadku.

Po szóste, urządzenie posiada zintegrowaną latarkę o mocy 100 lm, co jest dodatkowym udogodnieniem w korzystaniu z produktu podczas zmierzchu lub w nocy. Światło jest naprawdę całkiem przyzwoite, bez problemu udawało mi się czytać przy nim książkę, czy oświetlić namiot. Zazwyczaj dodatkowe światło w powerbankach to ledwo świecąca dioda, która nie daje takich dodatkowych atutów.

Po siódme, lampki LED wskazują pozostałą pojemność baterii, a wbudowany chip APM zabezpiecza przed przeładowaniem i przegrzaniem baterii Xtorm, jak i ładowanego urządzenia.

Zachęceni? Za mało energii? A może potrzebujecie czegoś większego? Już wkrótce przetestujemy coś bardzo mocnego https://www.sigma-sklep.pl/xtorm-brick-ac-powerbank-23200-mah,3,5742,42493

CENA: 269 PLN Gdzie kupicie: https://www.sigma-sklep.pl/xtorm-brick-ac-powerbank-23200-mah,3,5742,42493

Co można zmienić w produkcie? My sugerujemy zwiększenie wielkości do 26 000 mAh, co zwiększy zasięg ładowania i jednocześnie pozwoli przewozić urządzenie w samolocie!

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...