Okładka

Wyjazd na narty, zwłaszcza po raz pierwszy, wymaga wielu przygotowań. Szczególnie istotny jest właściwy dobór sprzętu narciarskiego oraz stroju. Jak ubrać się na narty, aby czuć się swobodnie i komfortowo?

Mimo że cały strój na narty można zakupić w każdym kurorcie zimowym, to lepiej zrobić to dużo wcześniej. Zakup ubrania w kurorcie wiąże się z wyższymi cenami, a także znacznie mniejszym wyborem niż w sklepach internetowych albo dużych placówkach stacjonarnych.

Co należy wiedzieć, wybierając się na narty?

Wybierając się w góry na deskę lub narty po raz pierwszy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim nie ma konieczności zabierania ze sobą najgrubszych i najcieplejszych ubrań. Przydadzą się one z pewnością podczas wyjścia do restauracji czy lokalu, ale nie sprawdzą się na stoku. Trzeba bowiem pamiętać, że jazda na snowboardzie lub nartach to duży wysiłek fizyczny, wiążący się z produkcją dużych ilości ciepła, poceniem, czego efektem może być przegrzanie. Śnieg w kontakcie z ciałem topi się, nawet podczas dużego mrozu, więc ważne jest, aby odzież była nieprzemakalna i dobrze chroniąca przed wiatrem.

Nie zaleca się więc zabierania codziennych kurtek puchowych z polarem czy podszytych kożuszkiem bądź futerkiem. Nie należy również wychodzić w góry w dresach albo jeansach, które nie zapewniają żadnej ochrony przed wiatrem i błyskawicznie przemakają. Zamiast nich lepiej wybrać specjalne spodnie narciarskie damskie, takie jak dostępne w sklepie https://adventuresports.pl/wyszukaj/wszystkie/Kobieta-pl,Spodnie-damskie-pl,Spodnie-narciarskie-pl lub modele męskie.

Na stoku trzeba się liczyć z wieloma wywrotkami i częstym siadaniem na śniegu, jak również na zimnych ławkach. Dlatego trzeba też odpowiednio zabezpieczyć pośladki, wybierając odpowiednie akcesoria narciarskie i bieliznę termiczną. Ponadto obowiązkowe są takie akcesoria jak długie, ciepłe skarpety bądź nieprzemakalne rękawiczki.

Odpowiedni strój na narty

Odpowiedni strój na narty czy snowboard powinien składać się z kilku obowiązkowych elementów. Należą do nich: oddychające, wysokie skarpety, ocieplone, nieprzemakalne spodnie z wyższym stanem oraz oddychająca, cienka koszulka. Niezbędna jest również bluza albo polar o średniej grubości, nieprzemakalne rękawice, wygodna kurtka narciarska. Wykończenie outfitu stanowią gogle narciarskie oraz wiatroszczelna czapka zimowa, a przy większych mrozach dodatkowo kominiarka, maska albo chusta wielofunkcyjna.

Alternatywą dla spodni i kurtki są kombinezony narciarskie jednoczęściowe, które są bardzo wygodne podczas jazdy, ale niestety nie w trakcie postoju. Każde wyjście do toalety czy restauracji wiąże się bowiem z koniecznością ściągnięcia kombinezonu. Strój ten jednak świetnie chroni przed zimnem i śniegiem. Jest szczególnie polecany dzieciom.

Wybierając strój na narty, należy koniecznie szukać odzieży o bardzo dobrych parametrach termicznych, najlepiej od sprawdzonych, polecanych marek specjalizujących się w ubraniach narciarskich.

Kompleksowe wyposażenie w zakresie ubioru i akcesoriów w góry oferuje sklep narciarski Adventure Sports https://adventuresports.pl/.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...