Okładka

Thule przytulę. Taki właśnie slogan „reklamowy” wymyśliłem testując kolejny produkt tej marki. Dziś będzie mowa o moim ulubionym aktualnie boxie dachowym marki Thule - Motion XT XL. Box ten dostaliśmy pod kątem zimowego wyjazdu na daleką północ - do Laponii Fińskiej za koło podbiegunowe.

Model, który wybraliśmy do testów, miał uzupełnić za małą przestrzeń bagażową w aucie, a przede wszystkim być idealnym środkiem do transportu czterech par nart oraz 2 par sań transportowych (tzw. pulek), używanych przez nas do ciągnięcia naszego ekwipunku. Bagażnik Motion XT XL spełniał nasze oczekiwania idealnie - wystarczająco długi, by pomieścić dwumetrowe narty, wystarczająco szeroki, by zmieściło się swobodnie ich kilka par wraz z kijkami, a także na tyle wysoki, byśmy mogli położyć na narty jeszcze 2 pary pustych sań i wiele potrzebnych szpargałów między nimi.

Przyznam szczerze, że na początku miałem obawy, czy się uda wszystko spakować, ale po zamontowaniu boxu i pierwszych próbach nasze wątpliwości zostały rozwiane w każdym calu. Poza tym sam box to małe dzieło sztuki – piękny design, dobrze wyprofilowany i jak to w Thule - bardzo dobrze wykonany. Zamki, zatrzaski, czy kołki trzymające box do relingu są wykonane perfekcyjnie i dokładnie. Nie ma opcji, że coś jest wykonane w Thule tandetnie. Wszystko działa sprawnie i bez zarzutu. Na żadnym odcinku naszej podróży nie mieliśmy problemu z jego użytkowaniem. Masywna konstrukcja jest wykonana z dobrego tworzywa. Box ma bardzo dobrą aerodynamikę i był dobrym przyjacielem naszej kolejnej podróży za koło podbiegunowe.

Thule Motion XT XL

Thule Motion XT XL

Thule Motion XT XL

Thule Motion XT XL

Co obiecuje producent?

Standardowo zaczynamy od wymienienia właściwości produktu i omówienia ich potem po kolei. Tylko czy w Thule trzeba coś omawiać, skoro wszystko działa bez zarzutu?

 • Dane techniczne
 • Pojemność 500 L
 • Wymiary zewnętrzne 215 x 91.5 x 44 cm
 • Wymiary wewnętrzne 200 x 80 x 38 cm
 • Ładowność 75 kg
 • System montażu PowerClick
 • Masa 23.5 kg
 • System zamykania SlideLock
 • Ładowność — narty (pary) 5–7
 • Ładowność — deski snowboardowe 3-5
 • Maksymalna długość nart 200 cm

Thule Motion XT XL

Wielkość

To bardzo duży i wygodny bagażnik, 500L to naprawdę sporo przestrzeni. Co ważne, co już wspomniałem na początku, długość, szerokość i wysokość są idealne dla każdego z większym bagażem, nie tylko ruszającym na daleką północ. Dopuszczalna waga asortymentu w boxie to 75 kg.

Thule Motion XT XL

Montaż

Jest bardzo prosty i intuicyjny. Można to zrobić samemu, ale trzeba uważać przy przenoszeniu boxu by go nie uszkodzić (23,5 kg). Dlatego lepiej na relingi dachu auta kłaść go we dwie osoby. System montażu to znane dobrze w Thule PoweClik, które zakładamy na relingi i skręcamy – trzeba uważać, by zawsze były na środku tak, aby zacisnęły się symetrycznie z każdej strony. Co ważne - box otwiera się dwustronnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Thule Motion XT XL

Zamykanie

Klasyczny zamek z obu strony zapewnia dostęp do boxu. System zamykania ma zabezpieczenie – SlideLock. Po pierwsze nie wyciągniemy kluczyka jeśli nie jest dobrze zamknięte, po drugie, aby otworzyć box po przekręceniu kluczyka trzeba go dodatkowo odblokować. To dobre zabezpieczenie, które pozwala uniknąć potencjalnych problemów zapominalskim.

(System SlideLock z oddzielną funkcją zamykania i otwierania automatycznie blokuje pokrywę i wskazuje, kiedy box jest bezpiecznie zamknięty)

Thule Motion XT XL

Moja opinia

Swoją subiektywną pozytywną opinie wyraziłem już od początku podsumowania testu boxu. Thule Motion XT XL to bardzo dobry produkt, idealny dla osób dużo i daleko podróżujących. Znajdzie zastosowanie nie tylko przy wyjazdach turystycznych, ale będzie także przyjacielem każdej większej rodziny. Osobiście polecam Thule – warto zapłacić jego cenę za jakość wykonania, precyzję i wygodę użytkowania produktu, który starczy nam na wiele lat.

autor

Wojciech Szymański

Link do produktu https://www.thule.com/pl-pl/cargo-carrier/car-top-carrier/thule-motion-xt-xl-_-629801

Cena katalogowa brutto: 3099,00

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...