Okładka

Gdy z jednej strony grani świeci słońce, a z drugiej strony zalegają chmury, to są świetne warunki na Widmo Brockenu. Właśnie taka sytuacja panowała 22 sierpnia 2018. Zamieszczam krótki filmik z obserwacji dokonanej na grani tuż pod głównym wierzchołkiem Świnicy.

Widmo Brockenu na Świnicy - 22 sierpnia 2018

Widmo Brockenu -> niezwykłe zjawisko optyczne, które polega na zaobserwowaniu własnego, powiększonego cienia w tęczowej otoczce (glorii) na chmurze. Widmo Brockenu pojawia się w sytuacji, gdy obserwator znajdzie się na linii między słońcem a chmurą, która pełni rolę ekranu. Stąd też o taką atrakcję najłatwiej wcześnie rano lub późno wieczorem, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem (a i pora roku ma znaczenie). Przy czym w miejscu przepaścistym Widmo Brockenu można zaobserwować nawet w środku dnia w lecie (zamieszczony filmik to przedstawia). Nazwa zjawiska pochodzi od najwyższego szczytu w górach Harz (Brocken – 1142 m n.p.m.) w Niemczech.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...