Okładka

Przygotowując się do przyszłego sezonu wędrówek górskich, warto wziąć pod uwagę pięć z najpiękniejszych szczytów Hiszpanii. Każdy z nich oferuje unikalne doświadczenia i wymaga odpowiedniego planowania, zarówno pod kątem najlepszego okresu wejścia, jak i dostępu do szczytu.

1. Pico del Teide (3715 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Hiszpanii, znajdujący się na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich. Szczyt ten jest również najwyższym punktem na wszystkich wyspach Atlantyku. Jego charakterystyczny stożkowy kształt i wulkaniczne pochodzenie czynią go wyjątkowym miejscem do odwiedzenia​​.

 • Najlepszy okres: Cały rok, ale najlepiej unikać najgorętszych miesięcy letnich.
 • Dostęp: Dwie główne opcje to wjazd kolejka linową do stacji La Rambleta, skąd piesze podejście na szczyt zajmuje około 40-50 minut, lub trudniejsza, około sześciogodzinna piesza wędrówka z Montaña Blanca. Niezbędne jest pozwolenie na wejście na sam szczyt, które można uzyskać online z dużym wyprzedzeniem
 • Więcej o Pico del Teide

Teide

2. Mulhacén (3478 m n.p.m.)

Jest to najwyższy szczyt na Półwyspie Iberyjskim oraz w Sierra Nevada, leżącej w Górach Betyckich. Szczyt Mulhacén wyróżnia się swoją wysokością i dominującą pozycją w południowej Hiszpanii, oferując zapierające dech w piersiach widoki​​.

 • Najlepszy okres: Koniec wiosny lub lato. Latem nie ma śniegu, ale należy przygotować się na upał i brak cienia.
 • Dostęp: Do szczytu można się dostać pieszo, z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, szczególnie w okresie, gdy na trasie znajduje się jeszcze śnieg. Do wysokości 3380 m n.p.m. prowadzi najwyższa w Europie droga. Czasami kursują nią nawet autobusy.
 • Więcej o Mulhacén

Mulhacén

3. Pico de Aneto (3404 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Pirenejów, stanowiących naturalną granicę między Hiszpanią a Francją. Jego imponująca wysokość i malownicze otoczenie czynią go jednym z najbardziej spektakularnych szczytów w Europie​​.

 • Najlepszy okres: Wczesne poranki, szczególnie unikając popołudniowych burz. Letnie terminy mogą być trudniejsze technicznie z uwagi na topniejący lodowiec.
 • Dostęp: Trasa rozpoczyna się od schroniska Refugio de la Renclusa, z którego prowadzi wyraźnie oznakowany szlak. Największe wyzwanie stanowi "Most Mahometa", wąskie, skaliste przejście na sam szczyt
 • Więcej o Pico de Aneto

Pico de Aneto

4. Torre de Cerredo (2648 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Gór Kantabryjskich, położony na północy Hiszpanii. Góry te, ciągnące się wzdłuż wybrzeża Zatoki Biskajskiej, oferują nie tylko imponujące widoki, ale także wyjątkowe doświadczenia dla miłośników wspinaczki i turystyki górskiej​​.

 • Najlepszy okres: Lato, szczególnie miesiące czerwiec, lipiec i sierpień.
 • Dostęp: Wejście na sam szczyt nie jest łatwe i wymaga dobrej formy i pewnego stopnia tężyzny fizycznej. Nie zalecamy wybierania się tu bez przygotowania.
 • Więcej o Torre de Cerredo

Torre de Cerredo

5. Almanzor (2592 m n.p.m.)

Jest to najwyższy szczyt Gór Kastylijskich, znanych również jako Kordyliera Centralna. Te góry, dzielące centralną część Hiszpanii, są drugim co do wielkości obszarem górskim w kraju oraz na całym Półwyspie Iberyjskim​​.

 • Najlepszy okres: Lato, szczególnie sierpień.
 • Dostęp: Najłatwiejszy dostęp to dojazd samochodem na parking, skąd rozpoczyna się szlak. Trasa na szczyt mierzy około 18 km (w obie strony) z przewyższeniem 1200 m i jest możliwa do pokonania w dwóch etapach, z noclegiem w schronisku Refugio Laguna Grande
 • Więcej o Almanzor

Almanzor

Wszystkie te szczyty oferują nie tylko spektakularne widoki, ale także niezapomniane wrażenia z wędrówek po górach. Każdy z nich ma swój unikalny charakter i historię, która czeka, aby zostać odkryta przez odwiedzających.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...