Sierra Nevada (hiszp.: Góry Śnieżne) – pasmo górskie w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Jego długość wynosi około 120 km, szerokość do 40 km, a powierzchnia – około 2000 km². Zbudowane jest ze skał metamorficznych, w niższych partiach z piaskowców, miejscami z wapieni i dolomitów. Najwyższy szczyt, Mulhacén (3478 m n.p.m.) jest również najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjskiego i europejskiej części Hiszpanii. Pod jego wierzchołkiem znajdują się najdalej na południe w Europie położone ślady plejstoceńskiego zlododowacenia. W górach jest mało wody, jedynie w rejonie szczytu Mulhacén znajduje się kilka jezior. Północne stoki porośnięte są lasami szpilkowymi. Na wysokości 1200–2000 m rosną dęby oraz kasztan jadalny. Powyżej 2000 m rosną zarośla jałowca. Powyżej 3000 m rozciąga się piętro hal.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Góry Betyckie
Szczyty:
Mulhacén (3479 m n.p.m.)

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Przygotowując się do przyszłego sezonu wędrówek górskich, warto wziąć pod uwagę pięć z najpiękniejszych szczytów Hiszpanii. Każdy z nich oferuje unikalne doświadczenia i wymaga odpowiedniego planowania, zarówno pod kątem najlepszego okresu wejścia, jak i dostępu do szczytu.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Sierra Nevada (Góry Betyckie). Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...