Okładka

Nie ma już chyba osoby, która nie słyszałaby o kryptowalutach, albo chociaż najpopularniejszej z nich - Bitcoinie. Technologia blockchain na której się opierają to prawdziwa rewolucja, która od paru lat zmienia świat, wprowadzając zmiany i ułatwiając życie w wielu różnych obszarach. Wydaje się, że również podróżnicy, w tym pasjonaci górskich wypraw, mogą skorzystać z tego, co oferuje ta innowacyjna waluta.

Wydaje się, że w branży turystyki górskiej wyróżnić można dwie główne zalety korzystania z kryptowaluty: bezpieczeństwo oraz mobilność.

Bezpieczeństwo

Jeśli korzysta się z niego poprawnie, Bitcoin oferuje niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa. Wybierając się na szlak z portfelem wypełnionym pieniędzmi, ryzykujesz możliwość ich kradzieży czy po prostu zgubienia, o co wcale nie jest tak trudno. Bitcoina natomiast nie da się tak łatwo ukraść - nawet jeśli spotkasz wyjątkowo nieprzyjemnych ludzi, którzy opróżnią ci kieszenie, środki zgromadzone w Bitcoinach pozostaną nietknięte. Wiąże się to z tym, że kryptowaluta nie funkcjonuje jako zasób fizyczny. Nie można jej dotknąć, ani zobaczyć w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Istnieje raczej jako ciąg cyfr, uobecniający się w świecie wirtualnym.

Bitcoiny przechowujemy co prawda w portfelu, ale nie takim tradycyjnym, lecz wirtualnym. Uruchamia się go za pomocą aplikacji, a jego zawartość - w przeciwieństwie do zwykłych portfeli - to nie złotówki czy euro, lecz klucze kryptograficzne. Za ich pomocą można dokonywać transakcji, opłacać zamówienia. W wielu krajach na całym świecie Bitcoin traktowany jest już jak równoważna waluta, istnieją bankomaty w których można wymieniać cyfrowe zasoby na gotówkę.

Mimo, że Bitcoin oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjne waluty i zaleca się zdobywać szczyty z portfelem wirtualnym, to jednak pewne środki ostrożności i tak powinny zostać podjęte. Ponieważ dostęp do portfela otrzymujemy po wprowadzeniu klucza, należy zadbać o to, aby nie wpadł on w niepowołane ręce. Z uwagi na jego długość, raczej trudno jest go zapamiętać, tak jak na pamięć nauczyć się można np. numeru PESEL. Zapisać można go na komórce, kartce papieru czy jakimkolwiek innym nośniku, który pozwoli w łatwy i bezpieczny sposób go przechowywać.

Mobilność

Drugą z zalet podróżowania z Bitcoinem jest wyjątkowa mobilność, jaką oferuje. Mobilność rozumiana jako łatwość przekraczania granic, prostota związana z podróżami międzynarodowymi.

Jedną z większych niedogodności związanych z wyprawą do innego kraju jest wymiana pieniędzy na obowiązującą w danym miejscu walutę. Jeśli chcemy pochodzić po górach, a w tym czasie przekroczyć granicę niezbędna będzie wizyta w kantorze. A jeśli podróż się przedłuży i zapragniemy dostać się do jeszcze innego kraju, pieniądze wymienić trzeba jeszcze raz. Później znów wracając do Polski możemy chcieć wymienić pozostałe, niewykorzystane środki na złotówki. Nie jest to może jakoś szczególnie uciążliwe, ale jeśli można to uniknąć, to czemu nie? Bitcoin to środek płatniczy, którym zapłacimy w wielu krajach, bez konieczności wymiany waluty w kantorze. No i dodatkowo nie musimy nosić przy sobie miejscowych monet i banknotów.

Co więcej, decydując się na płatność Bitcoinem oszczędzamy pieniądze. Nie ponosimy przecież kosztów związanych z wymianą walut. Prawdziwe koszty wymiany to bowiem nie tylko kurs. Również płacenie kartą za granicą nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. W Polsce być może tego nie dostrzegamy, ponieważ koszty transakcji ponoszą sprzedawcy, natomiast wybierając się do innego kraju dodatkowo niezbędna jest wymiana waluty. Operacja taka jest płatna, a kosztem obciążony jest zwykle klient, czyli w naszym przypadku podróżnik.


Nie da się zaprzeczyć stwierdzeniu, że Bitcoin oferuje podróżnikom nowe możliwości i pod wieloma względami jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna gotówka. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej podmiotów, które akceptują kryptowalutę jako jedną z dostępnych form płatności. W samej branży turystycznej istnieje już wiele firm, które przyjmują Bitcoin jako płatność za przelot samolotem czy rezerwację hotelu. Planując kolejną podróż w góry, szczególnie jeśli ma to być wyprawa za granicę, warto więc zainteresować się kupnem Bitcoina. Najszybciej będzie zrobić to za pośrednictwem którejś z giełd internetowych, najlepiej tych posiadających licencję jak na przykład kriptomat.io.

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...