Okładka

Przedstawiam nagranie z 30.07.2019. Wąwóz Kraków to klimatyczny zakątek Doliny Kościeliskiej. Mamy tam dość mroczną scenerię, która w czasie burzy dodatkowo zyskuje na charakterze.

Burza w Wąwozie Kraków

Wąwóz Kraków to wbrew pozorom w miarę bezpieczne miejsce jak chodzi o burzę - ryzyko trafienia pioruna w samo dno wąwozu zdaje się być skrajnie małe, wręcz niemożliwe. Wyładowania atmosferyczne dążą do uziemienia po najmniejszej linii oporu, a że powietrze jest izolatorem prądu, to piorun dużo prędzej trafi w wysoką skałę niż w dno wąskiej i głębokiej wklęsłej formacji terenu. Przy czym całkiem bezpiecznie nie jest - w czasie deszczu w Wąwozie Kraków warto uważać na śliskie skały. Poza tym trzeba się liczyć ze wzmocnionymi wrażeniami dźwiękowymi - ściany podbijają hałas grzmotów.

Obecnie (zima luty) burz nie należy się obawiać. Wszak burza to typowo sezonowe zjawisko. Pierwsze burze zazwyczaj przypadają na kwiecień, zaś ostatnie na wrzesień. Z kolei właściwy sezon burzowy w Tatrach to okres 4 miesięcy od maja do sierpnia (kulminacja czerwiec i lipiec).

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...