Okładka

Są takie miejsca w górach – chatki, schroniska, do których wracamy powrotnie z biciem serca, jak do własnego domu. Jednak to nie tylko góry, okoliczności przyrody i inne przyziemne elementy decydują o naszym przywiązaniu i zaangażowaniu emocjonalnym. Sercem każdego takiego górskiego domu są przede wszystkim gospodarze, ludzie, którzy tak naprawdę tworzą klimat bliskiego nam miejsca...

Gutkowa Koliba to samotna chata położona w przepięknej dzikiej dolinie Beskidu Niskiego - dolinie Lipowca, koło Jaślisk. Dom jest własnością Marysi i Jacka Gutowskich oraz ich syna Adama i to właśnie oni są sercem tego pięknego miejsca. Powstał niedawno, w wyników rozbudowy małej starej chatki, w której mieliśmy okazję jeszcze gościć podczas pierwszych przyjazdów. Zanim się poznaliśmy wiele razy bywałem w tych okolicach, były to moje ukochane góry, gdzie wracałem jak ptak powrotny. Jak się okazało dla Gutków zanim tutaj przybyli i osiedlili się, też było to takie miejsce powrotne… Dzieci podrosły, córki wyszyły za mąż i przed kilku lat rzucili wszystko, aby spełniać swoje marzenia o zamieszkaniu w ukochanym Beskidzie Niskim. Była to długa i trudna droga…ale jakże piękna i jak piękny efekt końcowy :-)


Poznaliśmy się zupełnie przypadkiem, jak to zazwyczaj bywa. W nieplanowany sposób trafiliśmy tutaj i załapaliśmy się na nocleg, jeszcze w starej chatce 3 lata temu podczas wspólnej podróży wraz Agnieszką i Marcinem… Było to jedno z tych spotkań, które łączą ludzi już na lata… Wielokrotnie wracaliśmy bo czuliśmy się tutaj jak we własnym domu…

„A jeśli dom będę miał to będzie bukowy koniecznie…”

Gospodarze mają własna wersję jednej z moich lubionych piosenek i śpiewają:

A jeśli dom będę miała to będzie jodłowy koniecznie”, co nawiązuje do budowy ich domu. Ale ta drobna zmiana w tekście nie ma znaczenia – bo przecież chodzi tu o coś więcej, o emocje i dzielenie się sobą, swoim światem, z innymi bratnimi duszami

Gdy głosy usłyszę u drzwi
Czyjekolwiek, wejdźcie, poproszę
Jestem zbieraczem głosów,
A dom mój bardzo lubi, gdy
Śmiech ściany mu rozjaśnia
I gędźby lubi pieśni,
Wpadnijcie na parę chwil
Kiedy los was zawiedzie w te strony,
Bo dom mój otworem stoi
Dla takich jak wy, dla takich jak Wy…”

Marysia i Jacek

Gościnność u Marysi i Jacka jest autentyczną i prawdziwą potrzebą dzielenia się z innymi ludźmi swoim światem. Światem pełnym światła i dobrych emocji. Dla mnie osobiście spotkania z nimi to jedna z najlepszych terapii od codzienności. Gdy kiedyś będziecie mieli okazję z nimi poznać i przegadać wieczór… może sami tego zakosztujecie.

Sercem domu jest salon z kominkiem, gdzie rządzi czarno-biała kotka Kicia do spółki z psem Bobem. Obydwoje to znajdy, które wrosły w dom i rodzinę i są pełnoprawnymi obywatelami tego gutkowego państwa. Oba przyjaźnie nastawione do gości, nie trzeba się ich obawiać. W salonie na dole spotykają się goście i gospodarze. Tu toczą się rozmowy, wieczorne pogaduchy, tu podawane jest także przepyszne ciasto i pierogi, herbata czy kawa. Tu też wreszcie rozbrzmiewa wieczorne muzykowanie.

W okolicy cisza i spokój – do bajkowych Jaślisk 3 km. W Jaśliskach koniecznie odwiedźcie piekarnię, pieką w niej jeden z najsmaczniejszych chlebów w Polsce… Ciekawa jest jej historia… ale to już inna opowieść, nie na dziś. Gospodarz Wam opowie. Piękne stare chaty przy jednej z pierzei jaśliskiego rynku zachwycą każdego… Na środku rynku stoi odbudowany ratusz a tuż obok niego otworzyła się ponownie latach knajpa Czeremcha!

Czeremcha

Wszak filmowe wino truskawkowe tutaj było pite!


Moją ulubioną porą w górach jest zima, zwłaszcza ta w Beskidzie Niskim, dlatego najczęściej bywam  tutaj w zimie, kiedy gruba biała poducha przykrywa lasy i łąki Beskidu Niskiego, a mróz skuwa rzeki. Można przypiąć narty założyć plecak i wyruszyć przed siebie, znacząc nowy szlak ku białej przygodzie. Z Gutkowej Koliby można wyruszyć na nartach w każdym praktycznie kierunku, gdzie tylko nas narty i nogi poniosą. Zeszłoroczna zima trwał tutaj bite 6 miesięcy! Od października do marca. To była zima!

Oczywiście inne pory roku mają też swój urok. Wiosna to czas kwitnięcia kwiatów - kwitną setki owocowych drzew po dawnych sadach. Co roku, najczęściej na przełomie kwietnia i maja rozgrywa się w okolicy bajkowy spektakl ich zakwitania. Takiej feeri barw nie spotkacie w żadnych innych górach w tym czasie. Lato to czas leniuchowania w cieniu werandy, czy pod starą pomnikową lipą przed domem i pluskania w potoku. Od ubiegłego roku stało się tradycją, że przy Gutkowej Kolibie odbywa się koncert z cyklu W górach jest wszystko co kocham – jego gościem jest Dom o Zielonych Progach. W tym roku gospodarze zapraszają  na to wydarzenie 11 sierpnia! Jesień to czas grzybobrania, czas czerwieni i złota w bukowych lasach wokoło.

GutkowKoliba_fot. Agnieszka Szuwrzyńska

Zwierzęta - wokół żyje ich bardzo wiele. To ich beskidzki dom, gdzie czują się bezpiecznie. W okolicy przebywa kilka rodzin wilczych, niedźwiedzie oraz żbik i sarny. Niejeden orlik krzykliwy dumnie krąży nad lipowiecką doliną. Często rano wystarczy zerknąć z okien pokoju by zobaczyć to wszystko i uczestniczyć w tym misterium świata zwierząt… Ślady wilków przed domem, proszę bardzo - wstańcie rano i zerknijcie czy nie odwiedziły w nocy okolicy.

Żbik

Jeśli szukacie miejsca do odpoczynku i potrzebujecie pozytywnych emocji to polecamy wam tę miejscówkę, prawdopodobnie będziecie wracali tutaj, tak jak i my.

Wojciech Szymański

GutkowaKoliba_Logo

Jeśli czujecie się zachęceni,  po więcej informacji praktycznych zapraszamy na oficjalną strony Gutkowej Koliby:

http://gutkowa-koliba.pl/
https://www.facebook.com/gutkowa.koliba/

 

Fotografie: Dom i zwierzęta Adam Gutowski, Jacek Gutowski; koncert oraz bar Czeremcha - Agnieszka Szuwarzyńska; zima i narty - autor

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...