Okładka

Przeglądając kroniki wypadków publikowane przez TOPR nie trudno zauważyć, że duża część interwencji ratowników wiąże się z zabłądzeniami, znalezieniem się turystów w miejscach, gdzie trudności terenowe i warunki uniemożliwiły im bezpieczne kontynuowanie wycieczki, czy też zaskoczył ich zmrok… Wiedza na temat tego co nas czeka, to podstawowy sposób, by takich niebezpiecznych sytuacji uniknąć.

Autor: 
Kursylawinowe_pl_fot_Tomek_Gola

Właśnie dlatego zanim wyruszymy w góry po porostu trzeba usiąść z mapą, przewodnikami, komputerem i zebrać szereg informacji, na temat:

  • Długości trasy i szacowanego czasu potrzebnego do jej pokonania
  • Trudności terenowych na jakie możemy napotkać
  • Aktualnych warunków na szlakach
  • Stopniu zagrożenia lawinowego i jego tendencji
  • Prognozowanej pogody

Już na tym etapie bardzo pomocne mogą być urządzenia GPS. Co więcej, sięgnięcie po nie przy planowaniu wycieczki pozwala w pełni wykorzystać możliwości jakie dają. Dzięki aplikacjom takim jak np. Garmin Base Camp możemy zaplanować trasę, ocenić jej długość, profil, oznaczyć punkty orientacyjne, niebezpieczne miejsca, a nawet wgrać ślad tras pokonanych przez innych. Dzięki temu łatwiej będzie zorientować się w terenie, odnaleźć szlak przy załamaniu pogody, a w ostateczności po prostu wrócić po śladach dzięki funkcji Track Back. W ten sposób naturalnie sięgamy też po informacje, o których była mowa wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że wskazówki urządzeń elektronicznych nie mogą zastąpić umiejętności nawigowania na podstawie mapy i nie zwalniają nas z konieczności oceny ryzyka w terenie.

Jeszcze zanim wyruszymy w góry warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy warunki panujące w górach pozwalają na zrealizowanie planu?
  • Jak prognozowana pogoda wpłynie na warunki na szlakach, czy zagrożenie lawinowe?
  • Czy wszyscy uczestnicy wycieczki posiadają umiejętności, wiedzę i sprzęt potrzebne do osiągnięcia założonego celu?

By udzielić odpowiedzi na te pytania potrzebne są wiedza i doświadczenie, które najlepiej zdobywać pod okiem profesjonalistów np. ratowników TOPR prowadzących szkolenia lawinowe, czy kursy turystyki zimowej. To także najłatwiejszy sposób, by nauczyć się planować wyprawy w góry i podejmować decyzje, od których zależy nasze bezpieczeństwo.

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:


Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór? Odwiedź:

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...