
Przeglądając kroniki wypadków publikowane przez TOPR nie trudno zauważyć, że duża część interwencji ratowników wiąże się z zabłądzeniami, znalezieniem się turystów w miejscach, gdzie trudności terenowe i warunki uniemożliwiły im bezpieczne kontynuowanie wycieczki, czy też zaskoczył ich zmrok… Wiedza na temat tego co nas czeka, to podstawowy sposób, by takich niebezpiecznych sytuacji uniknąć.
Właśnie dlatego zanim wyruszymy w góry po porostu trzeba usiąść z mapą, przewodnikami, komputerem i zebrać szereg informacji, na temat:
- Długości trasy i szacowanego czasu potrzebnego do jej pokonania
- Trudności terenowych na jakie możemy napotkać
- Aktualnych warunków na szlakach
- Stopniu zagrożenia lawinowego i jego tendencji
- Prognozowanej pogody
Już na tym etapie bardzo pomocne mogą być urządzenia GPS. Co więcej, sięgnięcie po nie przy planowaniu wycieczki pozwala w pełni wykorzystać możliwości jakie dają. Dzięki aplikacjom takim jak np. Garmin Base Camp możemy zaplanować trasę, ocenić jej długość, profil, oznaczyć punkty orientacyjne, niebezpieczne miejsca, a nawet wgrać ślad tras pokonanych przez innych. Dzięki temu łatwiej będzie zorientować się w terenie, odnaleźć szlak przy załamaniu pogody, a w ostateczności po prostu wrócić po śladach dzięki funkcji Track Back. W ten sposób naturalnie sięgamy też po informacje, o których była mowa wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że wskazówki urządzeń elektronicznych nie mogą zastąpić umiejętności nawigowania na podstawie mapy i nie zwalniają nas z konieczności oceny ryzyka w terenie.
Jeszcze zanim wyruszymy w góry warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy warunki panujące w górach pozwalają na zrealizowanie planu?
- Jak prognozowana pogoda wpłynie na warunki na szlakach, czy zagrożenie lawinowe?
- Czy wszyscy uczestnicy wycieczki posiadają umiejętności, wiedzę i sprzęt potrzebne do osiągnięcia założonego celu?
By udzielić odpowiedzi na te pytania potrzebne są wiedza i doświadczenie, które najlepiej zdobywać pod okiem profesjonalistów np. ratowników TOPR prowadzących szkolenia lawinowe, czy kursy turystyki zimowej. To także najłatwiejszy sposób, by nauczyć się planować wyprawy w góry i podejmować decyzje, od których zależy nasze bezpieczeństwo.
Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:
Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór? Odwiedź:
Komentarze