Okładka

Miniony weekend spędziłem pod znakiem szybkiego, efektywnego, dwudniowego strzału górskiego. Wyskakując z pracy, jak z procy w pociąg relacji Warszawa – Centralna – Kraków Główny, by tam złapać jeszcze autobus w Beskid Żywiecki, do Zawoi. Czyli do miejscowości letniskowej u podnóża Babiogórskiego Parku Narodowego. Na ten lekki trekking zabrałem kumpla nowicjusza, który stawiał pierwsze kroki w zimowej aurze Beskidów. Skoczyliśmy na dwudniową wyrypę w Beskidy. Na szczęście był śnieg, dzika przyroda i całodniowy trekking w mroźnej zimie!

Autor: 
zielony szlak w Beskidach
Zielony szlak w Beskidach

Cały pierwszy dzień (sobotę) spędziliśmy wędrując przez pokryte szadzią karpackie lasy, zasypane zlodowaciałym śniegiem góry z powalonymi świerkami, zielonym i czerwonym szlakiem, od poranka, aż do zmroku przed 17, z noclegiem w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach.

Autor: 
świerkowy las karpacki
Świerkowy las karpacki

Klimatyczne, nowoczesne schronisko jak wiele w polskich górach pełne było turystów górołazów oraz amatorów napojów wysokoprocentowych. Mi jak zwykle, wiele radości sprawiło nocne spacerowanie po zamarzniętej, spokojnej nocnej okolicy schronisk z czołówką.

Autor: 
w drodze na Babią Górę
W drodze na Babią Górę

Drugi dzień (niedziela), upłynął w nie mniej interesujący sposób, za to w pełnym zimowym słońcu. Wspięliśmy się na Babią Górę – a.k.a. Diablak, a.k.a. Matka Niepogód, najwyższą górę w Polsce poza Tatrami. Tego dnia, pogoda absolutnie dopisała i zapas ciepłych ubrań na tej kapryśnej górze nie znalazł zastosowania. Góra tej niedzieli była dosłownie oblegana przez turystów. Poniżej, po słowackiej stronie daleko w chmurach jak w mleku, patrząc na wschód można było zobaczyć pasmo Tatr. Po tłocznym szlaku, zeszliśmy z góry przez Sokolicę do Hali Krupowej i przez Markowe Szczawiny do Zawoi. W niedzielne popołudnie trzeba było już wracać do Warszawy. Autostopem do Krakowa i pociągiem do Wawy, ten szybki i przyjemny wypad zakończył się wejściem do mieszkania przed 23.

Autor: 
na szczycie
Na szczycie

Trasa dnia pierwszego:
https://mapa-turystyczna.pl/route/mbzt

Autor: 
widok spod Babiej Góry
Widok spod Babiej Góry

Trasa dnia drugiego:
https://mapa-turystyczna.pl/route/mbzf

Autor: 
Sokolica
Sokolica
Tagi: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...