Schroniska górskie to wspaniałe miejsca - ciekawi ludzie, możliwość zjedzenia czegoś ciepłego czy napicia się zimnego piwa, a przede wszystkim wyspania się w suchym i ciepłym miejscu, żeby nabrać sił na kolejny dzień wędrówki. Czasami jednak ciągnie nas w miejsca bardziej dzikie. Wtedy nocleg musimy zorganizować sobie sami, a ponieważ ten pod gołym niebem z reguły nikogo nie urządza (choćby ze względów pogodowych), czeka nas wybór namiotu.

Byłoby wspaniale, gdyby wybór był prosty, a wszystkie produkty proponowane nam przez marki outdoorowe były lekkie, kompaktowe, funkcjonalne, a do tego tanie i dobrze dostępne. Tak dobrze niestety nie jest- znalezienie dobrego namiotu w granicach budżetu to zazwyczaj ciężka batalia. Nas w tym roku pociągnęło do Rumunii - uroki Alp Rodniańskich w barwach wczesnej jesieni i niewielu turystów to prawdziwy rarytas.

Wczytuję...

Brak schronisk na zaplanowanej trasie to jednak „utrudnienie”, zwłaszcza, że w starym namiocie podłoga chłonęła wilgoć jak gąbka. Nocna burza podczas poprzedniego wyjazdu przyniosła nam konieczność suszenia puchowych śpiworów i wylania z namiotu miski wody. Z pomocą przyszedł nam Jack Wolfskin, oferując do testów Skyrocket II Dome (link do sklepu) – lekki, dwuosobowy namiot. Co z tego wyszło, przeczytacie niżej :-).

Nasza opinia

Namiot dostaliśmy dosłownie chwilę przed wyjazdem do Rumunii, wiec nie było czasu na próbne rozłożenie go w domu. Pierwszy raz robiliśmy to o północy na rumuńskiej przełęczy (Pasula Prisłop 1416 m. n.p.m.) i…. poszło nam bardzo sprawnie. Konstrukcja namiotu jest prosta, zastosowane rozwiązania takiej jak namiot wewnętrzny mocowany na zatrzaskowe haczyki czy tropik na rzepy i klamry znacząco przyspieszają pracę. Trudno założyć coś odwrotnie. Odblaskowe odciągi i taśmy w kontrastowym kolorze może nie wydają się harmonizować z otaczającą przyrodą, ale ułatwiają stawianie namiotu w ciemnościach.

Namiot z zewnątrz

Na pierwszy rzut oka przestrzeń życiowa wydaje się bardzo mała. To na szczęście mylne wrażenie. Zmieściliśmy się bezproblemowo we dwójkę z dwoma dużymi plecakami i nie było nam ciasno. Można w nim swobodnie usiąść nawet przy wzroście 1,90m. Jednak nie jest to ta z tych dwójek, które mieszczą trzecią osobę i psa. Przedsionek jest bardzo mały - zmieszczenie tam dwóch plecaków wydaje się być mało możliwe, ale nie próbowaliśmy, bo jak pisałam wrzucaliśmy je do środka. W przedsionku zostały buty, kuchenka i garnki.

Wnętrze

Konstrukcja jest samonośna, bez problemu da radę rozłożyć np. samą sypialnię jeśli potrzebujemy rozbić namiot w pomieszczeniu. Producent zadbał tu o odciągi. Wewnątrz znajdują się kieszenie, dodatkowo montowane siateczki mieszczą wszystkie drobiazgi. O ile sama konstrukcja namiotu wydaje się być bardzo fajna, o tyle drugie wejście znane także z innych namiotów – także Jacka Wolfskina – mogło by być przydatne, a nie zwiększyłoby zasadniczo wagi. Wersja trzyosobowa tego namiotu (Skyrocket III Dome) posiada np. takie dwa wejścia. Nie jest to jednak żadna „wada” tylko pomysł na ułatwienie funkcjonowania w namiocie we dwoje. Nie dewaluuje to w żaden sposób przydatności i funkcjonalności testowanego sprzętu. Zaletą jest możliwość dokupienia dodatkowej podłogi dopasowanej do naszego modelu, która zabezpiecza spód namiotu przed uszkodzeniami mechanicznymi. My z tego nie skorzystaliśmy. Liczyliśmy kilogramy :-). Nic się nie stało!

Sypialnia

Namiot ma doskonałą wentylację. Jestem typem, któremu zazwyczaj we wszystkich namiotach robi się duszno zaraz po zamknięciu wejścia i mam ochotę spać na zewnątrz. W tym wypadku tak nie było. Wentylacja przed otwór wejściowy i sufit doskonale się spisuje (umożliwia to też zasypianie przy gwiazdach i księżycu, jeśli zwiniemy poły - my widoki mieliśmy iście cudowne!). Pamiętajmy jednak, że jest to namiot letni. Prawdopodobnie sprawdziłby się też ciepłą wiosną i jesienią, ale zimą mogłoby już nie być najprzyjemniej. (cienka podłoga, w drzwiach wejściowych zamykanych na zamek jest tylko moskitiera).

Wszystkie elementy namiotu wykonane są bardzo, bardzo porządnie. Jakość i profesjonalizm wykonania widać z daleka i z bliska w użytkowaniu. Nic się nie pruje, nie zaciąga, nie marszczy i nie wisi; zamki, klamry i taśmy nie należą do byle jakich. Działają bez zarzutu. Warto również zwrócić uwagę, że podłoga jest poliamidowa, a nie jak w wielu namiotach – poliestrowa. Z poliamidów wytwarza się materiały o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się cienka i przemakalna, to jednak tak nie jest. Podobną podłogę mieliśmy w zakupionym i użytkowanym intensywnie innym namiocie Jacka Wolfskina i nie było problemów. Dopiero po wielu latach eksploatacji materiał stracił swoje właściwości. Cienkie tworzywo to mniejsza waga, co jest istotnym plusem :-).

Estetyka to oczywiście kwestia gustu, ale nam się spodobała. Barwy są nasycone, kontrastowe, zgrane ze sobą i mimo swojej jaskrawości nie gryzą się z otaczającą naturą.

Pokrowiec. I motyl :-)

Składanie tego cacka jest jeszcze szybsze i łatwiejsze, niż rozkładanie. Wszystkie elementy mieszczą się w zwijanym worku zapinanym klamrą, który mi przypomina worek żeglarski. Łatwo go przytroczyć do plecaka, a przede wszystkim – podzielić na dwie osoby.

Największą zaletą tego modelu jest jego waga. To jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę kupując namiot. Nietrudno kupić namiot ważący 4 kg, jeśli jednak musimy nieść go na placach – znacząco odczujemy każdy dodatkowy balast. Niecałe 2,5 kg to naprawdę niewiele. Czterokilogramowy namiot – nawet podzielony na dwie osoby – to dodatkowe prawie 2 kg nadwagi. Skyrocket II Dome w całości to tylko 2490g. Do zaakceptowania :-).

Namiot przytroczony do plecaka

Ten model na stronie producenta kosztuje 1099 zł. Dużo i mało. Zależy, jak na to spojrzeć. Według nas nie jest to wygórowana cena za tak lekki, firmowy namiot dobrej jakości. Ponieważ w różnych dyskusjach ze znajomymi outodoorowcami padały różne propozycje namiotów i cen, było w czym wybierać. Porównując do często wymienianego na forach, kultowego ponoć, namiotu Hubba Hubba marki MSR, który kosztuje około 2000 zł, cena testowanego namiotu wydaje się być super atrakcyjna. Nie wiem, czy osobiście, za tą kultowość i te kilka gramów chciałabym płacić dwa razy więcej. Zwłaszcza, ze produkty Jacka Wolfskina są robione bardzo dobrze pod względem jakości. Oczywiście można kupić jeszcze taniej, ale przy tej jakości to duży znak zapytania. Jakość zazwyczaj idzie z ceną w parze :-).

Podsumowanie

Zalety:

  • Szybkie rozkładanie i składanie

  • Samonośność

  • Wyjątkowo niska waga

  • Doskonała wentylacja

  • Jakość i estetyka wykonania

  • Możliwość dokupienia dodatkowej podłogi

  • Dostępność

  • Cena

Wady:

  • Mały przedsionek

  • Tylko na ciepłe okresy roku

W naszej opinii namiot spisuje się doskonale, trudno mu cokolwiek zarzucić. Niska waga, dobre materiały i przemyślana konstrukcja ułatwiają i uprzyjemniają wędrówkę w trudnym terenie. Znalezienie dobrego namiotu w przystępnej cenie to trudne wyzwanie, mamy nadzieję, że ta recenzja ułatwi Wam wybór. Gorąco polecamy! :-)

P.S. Nie mieliśmy umowy w ramach współpracy z Jack Wolfskin, aby napisać pozytywną recenzję – w tym temacie otrzymaliśmy wolną rękę. Recenzja będzie w miarę czasu użytkowania uzupełniana.

Gdzie kupić ten namiot?

Standardowo macie do wyboru porównywarki cen (Ceneo, Ceneria), oficjalny sklep i punkty sprzedaży w całej Polsce.

Opis producenta

"Prosta konstrukcja i innowacyjna wentylacja na letnie wyprawy: Skyrocket II Dome to lekki, samonośny namiot kopułowy przeznaczony dla dwóch osób. Jego cechę szczególną stanowi innowacyjna wentylacja przez otwór wejściowy ZIP VENT, którą można indywidualnie regulować. W połączeniu z otworami wentylacyjnymi w dachu powstaje efekt komina, który gwarantuje dopływ dużej ilości powietrza do namiotu wewnętrznego."

Czytamy dalej:

"Letni namiot najlepiej nadaje się na wyprawy trekkingowe – kiedy jest bardzo ciepło, można nawet używać samego namiotu wewnętrznego bez tropiku. Jest to możliwe dzięki samonośnej konstrukcji kopułowej. W namiocie wewnętrznym trzy kieszenie oraz półka podwieszana pod sufitem są doskonałym miejscem do przechowywania podręcznych przedmiotów."

Dane techniczne

  • Wejścia: 1

  • Liczba osób: 2

  • Wymiary namiotu wewnętrznego: [D x S x W] 220 x 140 x 105 cm

  • Głębokość przedsionka: 65 cm

  • Rozmiar po spakowaniu: 55 x 18 cm

  • Waga: 2490 g (zmniejszona waga: 2170 g)

  • Jedna apsyda

  • Konstrukcja kopułowa

  • Namiot wewnętrzny, tropik

  • Zamykany na zamek błyskawiczny otwór wentylacyjny w obszarze drzwi,

  • 2 otwory wentylacyjne w dachu

  • 3 kieszenie wewnętrzne

  • GEAR LOFT: zdejmowana półka podwieszana pod sufitem

  • 12 śledzi, 4 odciągi

  • Elementy odblaskowe przy suwakach zamków błyskawicznych i punktach naciągu

  • POLYESTER 75D: lekka, wytrzymała, szybkoschnąca i odporna na działanie promieniowania UV tkanina powleczona PU, przeznaczona do produkcji tropików (nieprzemakalność: 4000 mm słupa wody)

  • POLYESTER 75D BREATHABLE: miękka, oddychająca i szybkoschnąca tkanina stosowana do produkcji namiotów wewnętrznych

  • HYDROFILM NYLON 70D: wytrzymały na ścieranie, pokryty nieprzemakalną powłoką materiał podłogowy (nieprzemakalność: 5000 mm słupa wody)

  • DAC ALUMINIUM 7001: bardzo lekki stelaż aluminiowy (9 mm)

  • Pokrowiec zwijany

Rabat dla czytelników portalu

Namiot jest do kupienia w sklepie dystrybutora marki Jack Wolfskin, firmy e-Horyzont. Czytelnicy naszego portalu mogą skorzystać ze specjalnego rabatu -15%. Dodamy, że promocje łączą się ze zniżkami na Sklepie (niektóre do 40% co z 15% rabatu daje nawet 55% możliwość tańszych zakupów), ale nie łączą się z innymi promocjami.

Baner Góry i Ludzie
Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...