Okładka

Przełęcz Przegibek – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w grupie Wielkiej Raczy, w paśmie granicznym pomiędzy szczytem Bendoszki Wielkiej (1144 m) a Banią (1124 m) na wysokości 1000 m n.p.m. Po zachodniej stronie przełęczy Przegibek znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Bendoszką Małą (1037 m). Na przełęczy i jej zachodnich stokach znajduje się osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna (liczba mieszkańców to około 30 osób) składające się z kilku zabudowań. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckim. Na przełęczy znajduje się schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek. Przy stoku narciarskim znajduje się także krzyż, poświęcony zmarłym druhom, postawiony zimą 2009 roku przez harcerzy 1 Koszalińskiej Drużyny Harcerzy "Zielona".

Bendoszka Wielka (1144 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim, jeden z wyższych w grupie Wielkiej Raczy. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska Bendys. Wierzchołek i grzbiety Bendoszki Wielkiej pokrywa ogromna hala. Dzięki temu Bendoszka Wielka jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam we wrześniu 2000 roku z okazji Jubileuszu 2000 ogłoszonego przez Kościół katolicki. Ma wysokość 23,5 metra. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 w Krakowie. Krzyż poświęcił biskup Tadeusz Rakoczy 16 września 2000.

Tekst na podstawie artykułu z Wikipedii

Autor zdjęć w galerii: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem galerii, które zobaczą tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje fotografie. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własną galerię

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne galerie dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...