Piosenka turystyczna ma już kilkadziesiąt lat, ostatnimi czasy przeżywa jednak swój renesans. Dziesiątki młodych zespołów chcą prezentować ambitną muzykę, w opozycji do miałkiej popkultury. Jak grzyby na deszczu wyrastają festiwale i kilkudniowe imprezy. Prezentujemy Wam przegląd najciekawszych z nich.

Kiedyś, któregoś lata było takie ognisko, ciepła krąg i gitary śpiew. Potem przyszły jesienie, zimy ślady zatarły, ścichła pieśń - GDZIE odnajdziesz ją..?

1. We Wrocławiu na Przeglądzie Piosenki Studenckiej „W górach jest wszystko co kocham”

Jest to wyśmienita okazja do odwiedzenia Krainy Łagodności jeszcze w tym roku. W spowitym mrozem Wrocławiu serca i dusze słuchaczy rozgrzeją zespoły projektu "W górach jest wszystko co kocham". Przez cztery festiwalowe dni, począwszy od 26 listopada, odbędzie się seria koncertów, prelekcji i warsztatów dla ludzi zakochanych w poezji i wysokich szczytach.

Piotr Kędziora, "W niebie mojego ojca", WPKS 2012, I nagroda w konkursie wykonawców

Początki festiwalu sięgają 2004 roku, kiedy to pomysłodawcy projektu "W górach..." postanowili podsumować we wrocławskim Firleju swoje dotychczasowe dokonania. A mieli się czym pochwalić, przewrócili bowiem kulturę studencką do góry nogami. Z biegiem lat wrocławski Przegląd stał się imprezą cykliczną, organizowaną na gościnnym kampusie Politechniki Wrocławskiej. Dziś pozostaje jedynym "wgórowym" wydarzeniem w Polsce.

Organizatorzy tegorocznego Przeglądu cały czas szukają sponsorów i partnerów do organizacji imprezy, jeśli masz możliwość wesprzeć ich projekt – napisz na adres [email protected].

Najbliższa edycja: 26-29 IX 2015
Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events/995380773853485
Fanpage na Facebooku: @wroclawski.przeglad.piosenki.studenckiej

2. W Szklarskiej Porębie na Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej

Bądź Ciszą, ''Bądź we mnie" 47 OTGPS w Szklarskiej Porębie – I nagroda w konkursie wykonawców w 2014 roku.

Giełda to najstarsza coroczna typu impreza w Polsce. Jest symbolem przełomu, który w 1968 roku sprowadził smętną i smutną wówczas piosenkę studencką na zupełnie nowe tory. Grupa studentów z Akademickiego Klubu Turystycznego z Wrocławia spotkała się w Bazie pod Ponurą Małpą (gdzie Giełda odbywa się do dziś), w celu wymiany piosenek oraz szukania nowych wspólnych brzmień.

Wariacka inicjatywa, powiew młodości, Mistrzostwa Świata w Spływie na materacach dmuchanych... to wszystko sprawiło, że znaczenie obowiązującego wtedy hasła „studenci do studiów” zblakło. Zaczęła się nowa epoka w studenckiej historii: epoka wędrownej turystyki z piosenką na ustach.

Od 28 lipca do 2 sierpnia 2015 roku po raz 48 mieliśmy okazją poczuć tradycję i niepowtarzalny klimat Giełdy. Baza Pod Ponurą Małpą to miejsce spotkań teraz już nie tylko obecnych studentów, ale całych minionych pokoleń braci akademickiej.

Strona www: gieldapiosenki.pl
Fanpage na Facebooku: @gieldapiosenki

3. W Łodzi na YAPIE

Może brzmi to dla Was dziwnie, ale druga najpopularniejsza impreza w Polsce, skupiająca entuzjastów poezji śpiewanej, odbywa się właśnie w Łodzi. Pierwsza YAPA (nazwa pochodzi z ryciny medycznej, którą przedstawiał ówczesny plakat) odbyła się w 1974 roku, a inspiracją był sukces grupy Płazików na Bazunie.

Paweł Orkisz, "Piosenka z szabli", YAPA 2013. Gorąca atmosfera na widowni podczas głównego koncertu :-).

Jarzy Filar, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom o Zielonych Progach… naprawdę długo można by wymieniać artystów, którzy swoje pierwsze sukcesy osiągnęli właśnie na YAPIE.

Od 13 do 15 marca 2015 roku już po raz 40 świętowaliśmy YAPĘ, jak co roku na kampusie Politechniki Łódzkiej, oraz w legendarnym już klubie studenckim – Cottonie. Rok 2015 to nie tylko czas radości z okrągłej rocznicy – w trakcie Przeglądu dotarła do Yapowiczów smutna wiadomość o śmierci przyjaciela i wieloletniego jurora – Andrzeja Koczewskiego. Już więcej nie wypijemy z nim „Jesiennego wina”...

Strona www: yapa.art.pl
Fanpage na Facebooku: @ospptyapa

4. W Północnej Polsce na Bazunie

Grzegorz Bukała, "Tawerna pod Pijaną Zgrają" (live z Bazuny 1975)

Jeśli chodzi o przeglądy piosenki turystycznej, to północna Polska wcale nie jest gorsza od górskiego południa. Pierwsza Bazuna – za sprawą Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej - odbyła się w 1971 roku w Gdańsku. W ciągu swojej wieloletniej historii Przegląd niejednokrotnie zmieniał miejsce i czas.

Zastanawiacie się dlaczego właśnie Bazuna? Otóż Bazuna jest to tradycyjny kaszubski instrument, w przeszłości stosowany przez rybaków, a do dnia dzisiejszego wykorzystywany przez zespoły regionalne. Być może był popularny na pierwszym Przeglądzie, i stąd nazwa?

Od 26 do 28 czerwca 2015 roku w Sulęczynie publiczność mogła wczuć się w brzmienie Krainy Łagodności, oraz wspólnie przeżyć okołosobótkowe wydarzenia.

Strona www: bazuna.org.pl
Fanpage na Facebooku: @OTPPSBazuna

5. W Ujsołach na Festiwalu Danielka

Kuba Blokesz, "Masz Jeszcze Piosenkę", utwór zarejestrowany podczas festiwalu Danielka w 2014 roku. Kameralnie, górsko i z przysłowiowym "jajem" :-).

Pierwotna nazwa imprezy odbywającej się w Chałupie Chemików w Ujsołach to Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Danielka. W latach 1986-1991 studenci opiekujący się chatką gościli takie osobistości jak: Krzysztof Myszkowski, Olek Grotowski, Adam Drąg, Grzegorz Sierdzan, czy Jacek Zwoźniak (był to jeden z ostatnich jego występów).

Kameralne warunki występów i wspaniała atmosfera panująca w Danielce ułatwiały debiutantom start. W 1990 roku rozsławił się tam Leonard Luther oraz zespół „Krasnal leniwy i Samolubny”. Niestety rok później wieść o Przeglądzie ucichła, po to by roznieść się po Krainie Łagodności 22 lata później – w 2013 roku.

Tegoroczna Danielka trwała od 28 do 30 sierpnia 2015. Maciej Jędrzejko z grupy Banana Boat opisuje ją jako:

„...jedna z najlepiej zorganizowanych plenerowych imprez muzycznych, na jakich byłem w życiu. Począwszy od toalet, miejsc do mycia, parkingów, poprzez pole namiotowe, punkt gastronomiczny, piaskownicę dla dzieci!!!…skończywszy na świetnej scenie, odgrodzonej z boku, żeby się brać nie szwendała bez sensu. GENIALNE nagłośnienie, profesjonalni i dowcipni konferansjerzy i fantastyczna ekipa akustyków...Publiczność chętna do wspólnej zabawy z wykonawcami.”

Czegóż chcieć więcej?

Strona www: festiwal.danielka.com.pl
Fanpage na Facebooku: @FestiwalDanielka

6. W Beskidzie Żywieckim na Wielkiej Rycerzowej  podczas Gitarą i Grulem

Bez Jacka, "Śni się lasom las", 2011

Jesienne spotkania bywalców Krainy Łagodności, odbywające się od kilkunastu lat w bacówce na Rycerzowej, na dobre wpisały się w kalendarz muzycznych imprez górołazów i entuzjastów poezji śpiewanej.

W nocy z 12 na 13 września 2015 roku już po raz 14 zabrzmiały dźwięki gitary, a echo studenckich pieśni i opowieści poniosło się po górach. Gdzie indziej odnaleźć taki klimat - ognisko, powiew Beskidu i gwiazdy piosenki turystycznej przygrywające do zapadającego wieczoru...

7. W Głuchołazach na Kropce

U Studni "Czy To Miłość", VII MFPT Kropka w Głuchołazach, 2013

Kropka powstała 10 lat temu jako festiwal czesko-polskiej piosenki turystycznej. Przez kilka pierwszych edycji współorganizowała go fundacja "W górach jest wszystko co kocham". Stąd też wywodzi się formuła imprezy promująca wykonawców ambitnych, a jednocześnie przystępnych dla młodszego pokolenia miłośników gór. Na deskach leśnego amfiteatru na przestrzeni lat wystąpiły takie międzynarodowe gwiazdy, jak Jaromir Nohavica, Čechomor i Atmasfera.

W tym roku w Głuchołazach po raz kolejny rozbrzmiewała polska i czeska muzyka. Na IX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Turystycznej, odbywającym się od 16 do 19 lipca, uczestnicy słuchali dźwięków gitar, oraz wtórowali śpiewom czołowych wykonawców sceny turystycznej.

Strona www: kropka.glucholazy.pl
Fanpage na Facebooku: @festiwalkropka

8. W Rudawach Janowickich Na Wędrownym Przeglądzie Piosenki Polana

Projekt Laureaci, "Szanta Na Topie" (III WPP Polana 2013)

Polana to jeden z młodszych przeglądów piosenki turystycznej, a przy tym powiększający grono stałych bywalców z każdym rokiem. Od 2011 roku wędruje po szlakach i miejscowościach w Rudawach Janowickich, tak samo jak jego założyciele – miłośnicy gór, kochający górskie muzykowanie (zwłaszcza w Chatce Górzystów w Izerach).

V Wędrowny Przegląd Piosenki „POLANA” odbywał się od 24 do 25 lipca 2015 w Schronisku Szwajcarka, tradycyjnie w Rudawach Janowickich. Ciekawe, gdzie zawędruje za rok?

Strona www: polana.janowicewielkie.pl
Fanpage na Facebooku: @przegladpolana

9. Na Gorcu podczas Gorcstoku

Bartosz Kalinowski, "Story of the Doorman"

To plenerowe spotkanie entuzjastów piosenki turystycznej odbywa się od 1994 roku. Najwyższy szczyt Gorców gromadzi wtedy rzesze wędrowców i grajków, którzy podziwiają artystów występujących na scenie naturalnego mini-amfiteatru. Stare rajdowe przeboje, górskie ballady, i poetyckie opowieści o życiu i wędrowaniu – to wszystko czeka na Gorcstokowiczów podczas przeglądu.

W tym roku nie było inaczej - od 21 do 23 sierpnia ponad 200 osób spotkało się na jednym najwyższych szczytów Gorcówi, po to by wspólnie słuchać i przeżywać piosenkę turystyczną podczas występów, a wieczorem zasiąść przy dźwiękach gitary w klimacie górskiego ogniska.

10. Na Jamnej podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej „Pod Słońce”

Basia Beuth, "Tak jak góry"

Idea festiwalu rozwijała się kilka lat w głowach opiekunów schroniska. A to wszystko stało się rzeczywistością za sprawą koncertu Grupy Pelton podczas Zjazdu Pogórzańskiego w 2009 roku. Rok później, przy ostatnich promieniach słońca, organizatorzy wspólnie z zaproszonymi gośćmi zainaugurowali wydarzenie.

Łatwo nie było – pierwszą edycję festiwalu odbywającego się na Pogórzu Rożnowskim przerwano, i wznowiono po roku – tym razem z niemałym sukcesem. Od tego czasu Jamna ściąga liczne grupy turystów na kolejne edycje przeglądu „Pod Słońce”.

Od 22 do 23 maja 2015 roku Chatka Włóczykija (lub jak kto woli Schronisko Dobrych Myśli) stała się Krainą Łagodności, gdzie muzyka gitar oraz opowieści o górskich i ludzkich wędrówkach brzmiały od rana, do... rana! Imprezie towarzyszyło otwarcie wernisażu fotografii Maciej Mrozika „Moje Góry”.

11. W Łęczycy na Nocniku

Miłość do wędrówek, piosenki turystycznej i go gór, oraz potrzeba wspólnego muzykowania łęczyckich PTTKowców, dały początek Nocnikowi (nazwa narodziła się podczas pierwszego zebrania komitetu organizacyjnego, a jej autorem jest łęczycki gitarzysta i PTTK-owiec Krzysztof Baranowski). Podczas pierwszej edycji w 2005 roku, na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez 2 dni rozbrzmiewała piosenka turystyczna.

Wolna Grupa Bukowina, "Bukowina II", Nocnik 2011, Łęczyca. Tak poezja Wojtka Bellona brzmi w sędziwych murach.

Na przestrzeni lat impreza wędrowała od Zamku, do owianego legendą nieczynnego Zakładu Karnego, gdzie zdobyła renomę i zyskała stałych bywalców (kto nie chciałby spędzić 2 dni w byłej więziennej celi), by powrócić do miejsca narodzin – na dziedziniec łęczyckiego zamku.

Tegoroczne wakacje przyniosły wędrowcom Krain Łagodności smutną wiadomość. Organizatorzy Nocnika nie zdołali zdobyć środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, a miasto zgodziło się wspomóc wydarzenie jedynie pod warunkiem przejęcia nazwy i organizacji. Nie przystali na to zaangażowani od początku istnienia założyciele, i wieść o festiwalu na pewien czas ucichła.

Mamy nadzieję, że rok 2016 będzie szczęśliwy, i uda się pozyskać środki na NOCNIK 2016. Powodzenia!

Strona www: nocnik.art.pl
Fanpage na Facebooku: @opptnocnik

12. W Lublinie na Bakcynaliach

Jeden z legendarnych w Polsce festiwali piosenki studenckiej i turystycznej – Bakcynalia – od początku lat 70. ściąga wędrowców przybywających z górskich Krain Łagodności. Ówczesna, zawieszona w latach 90., a reaktywowana w 2007 roku, Epidemia Piosenki Turystycznej BAKCYNALIA, prezentuje wiele form twórczości studenckiej: kabaret, piosenkę polityczną i poezję śpiewaną.

IGI BAND na Bakcynaliach 2014

Festiwal odbywający się w Chatce Żaka daje uczestnikom wiele możliwości zaistnienia na scenie i nie tylko. Na Bakcynalia, poza koncertem głównym, składają się: Konkurs dla młodych wykonawców, jam sessions, wystawy plastyczne oraz Festiwalowe Spotkania Podróżnicze.

Od 6 do 7 listopada 2015 roku, góry po raz kolejny zagoszczą w Lublinie. A na potwierdzenie tego, że Bakcynalia to nie tylko poezja śpiewana, ale wiele różnych form twórczości, dodam że w tym roku publiczność będzie miała okazję posłuchać Rudiego Szuberta.

Strona www: bakcynalia.art.pl
Fanpage na Facebooku: @bakcynalia

13. W Busku-Zdroju na Ogólnopolskim Festiwalu Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”

Nie moglibyśmy zapomnieć o samym stwórcy Krainy Łagodności - Wojtku Belonie, piewcy Ponidzia, który w swoich utworach zabierał słuchaczy na wędrówki po Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Zmarł w 1985 roku w Krakowie, a w 2008 roku w Busku Zdrój (skąd pochodził i gdzie został pochowany) odsłonięto Ławeczkę Wojtka Belona. Wtedy też odbył się pierwszy festiwal „Niechaj zabrzmi Bukowina”.

Bieguni, "Ballada o małej czarnej", 5. Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Celem imprezy organizowanej przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury jest:

„popularyzacja i promocja artystów, reprezentujących szeroko pojętą „piosenkę z klimatem”, a także wspieranie wykonawców debiutujących w niszowych trendach kultury muzycznej – piosenki poetyckiej i turystycznej”.

Imprezie towarzyszą wystawy fotograficzne, piesze rajdy, oraz inne wydarzenie realizujące opisany cel.

Od 22 do 24 maja 2015 roku w Busku Zdroju trwała kolejna – VIII już edycja Ogólnopolskiego Festiwalu poświęconego pierwszemu w Krainie Łagodności. I na pewno nie ostatnia.

„Niechaj zabrzmi Bukowina”!

Lokacja: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...