Okładka

Dolina Chochołowska to najdalej na zachód wysunięta dolina polskich Tatr. Zielony szlak zaczyna się na Siwej Polanie, położonej ok. 1 km od głównej szosy z Zakopanego do Chochołowa. Przez ten początkowy odcinek szlak wiedzie asfaltową drogą.

Idziemy najpierw przez Siwą Polanę, na której wypasane są w lecie owce i krowy. Mijamy także zabudowania pasterskie oraz krzyż postawiony na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w 1983 r. (lądował tu papieski helikopter). Po kilkunastu minutach wchodzimy do lasu, którym wędrujemy aż do Polany Huciska. Trasa biegnie wzdłuż Chochołowskiego Potoku, nad którym w kilku miejscach można nieco odpocząć. Jesteśmy otoczeni przez drzewa, zatem walory widokowe tego odcinka są raczej niewielkie. Nazwa Polany Huciska pochodzi od istniejącej tutaj w dawnych czasach kopalni i huty rudy żelaza. W tym miejscu kończy się asfaltowa droga, dalej idziemy szeroką, bitą ścieżką. W kilku miejscach mijamy ciekawe formacje skalne, szczególnie w okolicach Niżniej i Wyżniej Chochołowskiej Bramy. Niedaleko za tą drugą, po prawej stronie trasy stoi budynek dawnego schroniska Blaszyńskich (obecnie leśniczówka TPN). Wkrótce dochodzimy do rozwidlenia szlaków.

W lewo odbijają żółty na Iwaniacką Przełęcz i czarny prowadzący przez Dolinę Starorobociańską na Siwą Przełęcz. My trzymamy się oczywiście znaków zielonych. Ścieżka wznosi się nieco bardziej pod górę, po wyłożonym kamieniami pod łożu. W dole cały czas szumi Chochołowski Potok. Mijamy niewielką Polanę Trzydniówkę, skąd kontynuować można wycieczkę na Trzydniowiański Wierch (czerwony szlak). Dalej teren jest już bardziej płaski. Po ok. 10 minutach wychodzimy z lasu wprost na przepiękną Polanę Chochołowską.

Wspaniałe widoki rekompensuj ą dotychczasowy brak takich walorów. Ponad polaną po jednej stronie górują Grześ, Rakoń i najwyższy Wołowiec (2063 m n.p.m.), po drugiej zaś Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). Idąc do schroniska, mijamy zabytkowe zabudowania pasterskie - w sezonie letnim nadal prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec. Polana Chochołowska szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy pokrywają fioletowy dywan kwitnących krokusów. Na południowym skraju polany znajduje się największe schronisko w polskich Tatrach, posiadające 121 miejsc noclegowych. Z Polany Chochołowskiej kontynuować można wędrówkę wychodzącymi z niej szlakami – czerwony prowadzi na Trzydniowiański Wierch, zielony przez Wyżnią Dolinę Chochołowską na przełęcz Zawracie tuż pod szczytem Wołowca, zaś żółty na Grzesia, z którego piękną widokowo granią również przejść można na Wołowiec.

Tekst na podstawie: Przewodnik po Tatrach Polskich

Autor zdjęć w galerii: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem galerii, które zobaczą tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje fotografie. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własną galerię

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne galerie dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...