W sobotę, 19. lutego 2016 roku wraz z kompanami górskimi wybraliśmy się na zimową wędrówkę odcinkiem Głównej Grani Tatr Wysokich. Warunki były zmienne, od śniegu, wiatru, do oświetlonego słońcem nieba.

Jest sobota, 19. marca 2016 roku, godzina 3:00, a nasze budziki właśnie o sobie przypominają i każą nam wstawać, ponieważ czeka nas dzisiaj wspinaczka w Tatrach Wysokich w okolicach Doliny Złomisk. Plan na dzisiaj to przejście grani Żłobistego z wejściem na Zachodni Szczyt Żelaznych Wrót. Pogoda nad ranem ma być kiepska, ale w ciągu dnia powoli ma się poprawiać, zobaczymy jak będzie to wyglądało w praktyce.

Wyjeżdżamy o 3.30 z Andrychowa, by o godzinie 6:00 zameldować się na parkingu przy stacji „elektriczki” Popradzkie Pleso na Słowacji. Jak na razie prószy śnieg, ale to dopiero początek naszej wędrówki. Ruszamy przysypaną świeżym puchem drogą asfaltową w kierunku schroniska przy Popradzkim Stawie. Droga jest dosyć monotonna, ale humory jak zwykle dopisują, więc mija nam bardzo szybko. Przy schronisku warunki zmieniły się, ale na jeszcze gorsze: zaczyna dodatkowo wiać wiatr i mgła otacza nas dokoła.

Schronisko przy Popradzkim Stawie
Poranne "słońce"

Po krótkiej przerwie śniadaniowej ruszamy dalej w kierunku Doliny Złomisk. Po godzinie marszu zaczynają się pojawiać wątpliwości co do naszych założeń na dzisiaj, ponieważ nie wygląda na to aby pogoda miała ulec zmianie. W tym wypadku decydujemy się skorygować plany i stawiamy na Wschodni Szczyt Żelaznych Wrót Drogą Grosza, a następnie przejście granią przez Rumiską Przełączkę na Zmarzły Szczyt. Dochodzimy w końcu do Zmarzłego Stawu i tam zakładamy na siebie cały sprzęt.

Humor dopisuje
Wszyscy zachwyceni piękną pogodą

Temperatura wynosi około -15 stopni Celsjusza, więc przy zakładaniu raków i reszty potrzebnego ekwipunku nasze ręce są mocno zmarznięte. Szybko ruszamy w górę, do podstawy ściany Wschodniego Szczytu Żelaznych Wrót, a tutaj przestaje sypać śnieg i wiać wiatr, co bardzo nas pociesza.

Początek "Drogi Grosza"

Teraz stok zaczyna wznosić się niemal pionowo w górę, początkowo idziemy w zmrożonym śniegu, który później przechodzi w kopny i tak na zmianę. Po przejściu 2/3 Drogi Grosza pokonujemy próg skalny – najtrudniejsze miejsce na tej trasie. Do szczytu zostały już ostatnie metry, a pogoda w zaskakującym tempie się coraz bardziej poprawia. Wreszcie jesteśmy na szczycie Wschodniego Szczytu Żelaznych Wrót. Widoki na zaśnieżone granie i szczyty, które z tej perspektywy wydają się niedostępne, są niesamowite. Na szczycie robimy krótką przerwę i kilka pamiątkowych fotek.

Na szczycie Wschodnich Żelaznych Wrót wraz z logo partnera planowej na ten rok wyprawy w Kaukaz
Na wierzchołku

Dalej ostrożnie schodzimy 10-metrowym pionowym kominkiem, aby przetrawersować część grani. Później już jej ostrzem poruszamy się w kierunku Rumiskiej Przełęczy. 

Dojście do grani

Na niej rzut okiem na dalszą część trasy i znowu zaczynamy zdobywać kolejne metry. Pogoda jest niesamowita: słońce w pełni, po prostu jest PIĘKNIE!!! Grań ostro wznosi się w górę na Zmarzły Szczyt.

Prawie jak na himalajskich szczytach

W końcu stajemy na wierzchołku Zmarzłego Szczytu i czujemy tą wolność, oderwanie się od rzeczywistości, nikogo nie ma w pobliżu prócz nas. To jest właśnie najpiękniejsze we wspinaczce. Po nasyceniu oczu pięknymi widokami, zaczynamy schodzić.

Ze Zmarzłego Szczytu

Zejście jest bardzo szybkie, za pół godziny jesteśmy już przy Zmarzłym Stawie, a później jeszcze 2 godzinki i meldujemy się z powrotem na parkingu. Żegnamy się z górami, dziękujemy za pogodę, którą nas uraczyły do końca dnia i zapowiadamy kolejne przyjście ;) 

W tym roku organizuję wyprawę na Elbrus oraz Kazbek. Pierwszy z nich będzie kolejnym elementem do Korony Ziemi. Każdego kto chciałby zapoznać się lub wspomóc moją wyprawę, zapraszam na portal PolakPotrafi.pl: http://polakpotrafi.pl/projekt/elbrus-kazbek-2016?utm_source=projects

Na koniec zapraszam na krótki filmik podsumowujący całą wycieczkę :)

Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...