Autor: 
Licencja : 
CC-BY-SA-3.0

Po grani, nad przepaścią, bez łańcucha, bez wahania! Przypomnij sobie to uczucie dumy po niebezpiecznej wspinaczce. Ryzyko i adrenalinę. I to uczucie, które nie pozwala stać miejscu, wracać, a każe iść do przodu...

Myślimy, że okiełznaliśmy przyrodę, jednak tak naprawdę w majestacie potężnych szczytów wciąż jesteśmy wrażliwi i mali. Oto smutne podsumowanie 2015 roku w górach.

25. kwietnia, lawina na Mt Everest zabija 19 osób

Wstrząsające nagranie z Everest Basecamp

Ostatnie lata są najgorszymi w dziejach Mount Everestu. Mimo niezwykłej popularności, góra ta zabrała życie setkom istnień. W zeszłym roku w wyniku lawiny spowodowanej trzęsieniem ziemi w Nepalu zginęły aż 24 osoby. W tym scenariusz się powtórzył, lawina zabiła 19 osób, a 61 odniosło obrażenia.

5. czerwca, 18 osób ginie w okolicy Mount Kinabalu w wyniku trzęsienia ziemi

The Day The Mountain Roared

W Malezji 6 stopień trzęsienia ziemi w skali Richtera wywołał lawiny kamienne, które zabiły dziesiątki wspinaczy. Długie poszukiwania ofiar tragedii w okolicy Mount Kinabalu (4095 m n.p.m.) wykazały aż 18 ofiar śmiertelnych.

Tego dnia odnaleziono i uratowano aż 137 osób. 30-sekundowy wstrząs zebrał straszne żniwo. Lokalna ludność twierdzi, że kilka dni wcześniej kilkoro wulgarnych turystów z krajów Zachodu rozzłościło ducha gór. Ich zachowanie odbiło się szerokim echem w całym kraju, święty szczyt zaś nie pozostał dłużny...

10. czerwca, lawina błotna na Korsyce zabija 7 osób

Katastrofa na szlaku GR20

Ponad 2 miesiące trwała akcja ratunkowa po tragedii na korsykańskim GR20. W rejonie najtrudniejszego fragmentu szlaku, Cirque de la Solitude (1500 m n.p.m), ogromna lawina błotna schodząca w trakcie burzy zabiła 7 osób. Był to najpoważniejszy wypadek w tamtym rejonie od 30 lat. Poza zabitymi, 4 osoby odniosły poważne obrażenia, a 12 lżejsze.

GR20 należy do najtrudniejszych szlaków w Europie, wędrówka po nim przy złych warunkach atmosferycznych  wymaga dużego doświadczenia. Na feralnym odcinku trasa jest ubezpieczona drabinami i łańcuchami, nie uchroniły one jednak turystów przed zgubnym żywiołem.

16. sierpnia, 3 osoby giną w trudnych warunkach na Elbrusie

6-osobowa grupa przedstawicieli Polskiego Klubu Alpinistycznego opuściła bazę jeszcze w nocy, aby ratrakiem wjechać na 5100 m n.p.m. Warunki: -30 stopni, wiatr wiejący 60 km/h, widoczność wynosząca 20 metrów, raczej nie zwiastowały niczego dobrego. W drodze na Elbrus dołączył Rosjanin, który później został jedną z ofiar tragedii. Tylko 3 osoby zdołały wejść na szczyt i wrócić.

Na górze zaginęło 3 Polaków, Włoch i Rosjanin. Tego ostatniego znalazł helikopter, ale o reszcie słuch zaginął. Dzień później znaleziono ciała i ekwipunek turystyczny

Czerwiec, lawina w Kirgistanie zabija 3 osoby

Trzech młodych himalaistów (18-24 lata, Centrum Katalońskiego Alpinizmu) z 10-osobowej ekspedycji zginęło porwanych przez lawinę w trakcie pokonywania jednej ze ścian Ałatau. Do tragedii doszło na wysokości 4 600 m n.p.m. Hiszpańska ekspedycja liczyła 10 osób.

31. sierpnia, giną 3 osoby na Sarwali Peak

W sierpniu trójka wspinaczy z Islambadu (Imran Juanidi, Usman Tariq and Khurram Rajput) usiłowała zdobyć Sarwali Peak, Pakistański szczyt na wysokości 6326 m n.p.m. 31 sierpnia przekazali komunikat o planowanym powrocie 4. września, i wtedy też słuch o nich zaginął. Zaginionych nie znaleziono do dnia dzisiejszego.

5. czerwca, dwie osoby giną od piorunów w Brecon Beacons

Dwie osoby zginęły od piorunów w południowej Walii

Nie tylko lawiny są przyczyną tragedii… Aż 4 osoby zostały poszkodowane (2 udało się uratować) w wyniku nagłej burzy w południowej Walii. Niczego nie spodziewający się Robin Meakings i Jeremy Prescott stali na sąsiadujących szczytach, kiedy nagły piorun zabił ich w ułamku sekundy. Pogoda w Wielkiej Brytanii bywa kapryśna, mieszkańcy co roku obserwują 325 tysięcy piorunów, a liczba trafionych waha się między 50, a 100.

Ratownicy biorący udział w akcji ratunkowej zgodnie stwierdzili, że prawdopodobieństwo tylu trafień piorunów w trakcie jednej burzy jest wyjątkowo niskie. Ofiary miały więc niebywałego pecha...

24 marca, 2 osoby spadają z Annapurny I

Samuli Mansikka i Phemba Sherpa zginęły tuż po udanym ataku na Annapurnę – jeden z najbardziej śmiertelnych 8-tysięczników (aż 35% wejść kończy się tragicznie). Kobiety brały udział w ekspedycji, i prawdopodobnie spadły gdzieś po drodze do obozu. Odłączyły się na wysokości 7100 m n.p.m., a ich ciała znaleziono 100 metrów niżej.

Cały rok, kilka osób umiera na ataki serca w Andach

Aconcagua to góra z najwyższym współczynnikiem śmiertelności w Południowej Ameryce. Dlatego że jest w miarę bezpieczna, i osiągalna nie tylko dla profesjonalistów, rocznie giną tam 3 osoby. Jedną z nich był 58-letni Brytyjczyk, Roger Cookson, który mimo doskonałej kondycji fizycznej, miał zawał serca tuż pod szczytem.

25. lipca, Ostrowski ginie podczas zjazdu na nartach z Gasherbruma II

Tak Olek Ostrowski opowiadał o zjeździe z Gasherbruma II

Po ataku szczytowym (8035 m n.p.m.) i chwili wytchnienia, przyszedł czas na powrót do domu. Olek Ostrowski z Piotrem Śniegowskim zjeżdżali z drugiego obozu w dół. Kiedy ten pierwszy wykonał kilka skrętów, oberwała się deska śnieżna, która zaczęła zjeżdżać wraz z nim. Po kilku sekundach zniknął na „wystromionym” stoku. Hiszpański wspinacz, wracający z Gasherbruma I, widział jak Olek został wepchnięty przez lawinę w szczelinę w połowie stoku.

1. października, Benedek zapada na chorobę wysokościową na Mt Manaslu

Pierwsza w tym sezonie tragedia na Mt Manaslu (zwanej Killer Mountain, 8163 m n.p.m.) przydarzyła się Australijskiemu wspinaczowi. Zoltan Benedek zdobył szczyt, i nawet napisał na Facebooku, że widzi Mount Everest. Niestety dotarł tylko do IV obozu, gdzie znaleziono go martwego w namiocie.

Góra ta stała się ostatnio prawdziwą mekką wspinaczy, po tym jak odwołano sezon turystyczno-himalajski. W okresie od 30 września do 2 października na szczycie stanęło około 80 osób.

3. grudnia, Ratownik TOPR przysypany przez lawinę w Tatrach słowackich

Lawina, która zeszła niedawno w Dolince Rumanowej, porwała ratownika TOPR, i prowadzonego przez niego turystę. Drugiemu mężczyźnie udało się uwolnić spod śniegu i zawiadomić ratowników o wypadku. W wyniku pieszej akcji odkopano częściowo zasypanego turystę. 62-letniego Józefa Michalca odnalezionego 1,5 m pod śniegiem, nie udało się ocalić.

7-latek zgubił się podczas zjazdu na nartach w Alpach Francuskich

Relacja telewizji 5 News

Może nie ze względu na skalę, ale na wiek dziecka tragedia rozniosła się z wielkim echem po mediach. 7 letni Carwyn Scott-Howell poprosił mamę, żeby pozwoliła mu zjechać samemu na nartach. Chłopiec prawdopodobnie pomylił drogę i zagubił się w lesie. Aby rozejrzeć się dookoła zdjął narty, po czym spadł z 50-metrowej skarpy.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...